Glukonolakton – co to za kwas i jakie ma właściwości?
Hydroksykwasy to bardzo lubiane w branży kosmetycznej składniki, głównie ze względu na ich skuteczność w poprawie wyglądu skóry. Najnowsza generacja tych kwasów to polihydroksykwasy, spośród których najpopularniejszy jest glukonolakton. Jak on działa na skórę i kto powinien zwrócić uwagę na ten składnik?
Glukonolakton – co to za związek?
Mleczan kwasu glukonowego (glukonolakton) jest związkiem chemicznym z grupy kwasów polihydroksylowych (PHA), czasem też nazywanych wielohydroksykwasami[i]. Pozyskuje się go na dwa sposoby: z roślin, np. w wyniku fermentacji ziarna kukurydzy, albo syntetycznie – w procesie utleniania glukozy.
Jego „kariera” w przemyśle kosmetycznym nie jest przypadkowa. Podobnie jak inne PHA, glukonolakton, jest znacznie łagodniejszy niż kwasy alfa- czy betahydroksylowe (AHA/BHA). To zasługa dość dużej cząsteczki, która wolniej przenika do skóry. Dzięki temu mogą go stosować nawet osoby z bardzo wrażliwą cerą.
Co ważne, glukonolakton jest jednym z naturalnych składników skóry, ponieważ jest efektem przemian metabolicznych cukru w jej komórkach[ii]. Jest więc biozgodny z naszą cerą i łatwo przenika do jej komórek.
Jakie glukonolakton ma działanie?
Nie tylko delikatność dla skóry, ale przede wszystkim to, jak glukonolakton na nią wpływa, sprawia, że jest jednym z coraz częściej spotykanych w kosmetykach składników. Chętnie jest też stosowany w salonach kosmetycznych. Jak działa na skórę?
- Usuwa martwe komórki naskórka, przez co poprawia strukturę skóry.
- Jest naturalnym humektantem, zatem przyciąga wilgoć, pomagając tym samym utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry.
- To silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki, a dzięki temu spowalnia proces starzenia się skóry.
- Wspiera odnowę komórkową, dzięki czemu przyspiesza proces regeneracji skóry.
- Poprawia elastyczność i napięcie skóry.
- Działa kojąco i przeciwzapalnie.
W jakich kosmetykach można znaleźć glukonolakton?
Mleczan kwasu glukonowego jest najczęściej stosowany w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, takich jak toniki, esencje, serum, maski czy peelingi. Znajdziemy go m.in. w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, alergicznej, naczynkowej, trądzikowej oraz dojrzałej.
Jak wspomniałam, glukonolakton ma działanie kojące, przeciwzapalne, złuszczające, nawilżające i regenerujące. Dlatego jest też dobrym wyborem jako składnik produktów do cery łojotokowej, z atopowym zapaleniem skóry (AZS), czy z łuszczycą.
Z czym łączyć i jak stosować glukonolakton?
Glukonolakton jest „przyjaznym” kwasem. Dlatego może być stosowany z innymi kwasami ze swojej grupy, czyli PHA, a także z kwasami AHA (alfahydroksykwasy). Połączenie właściwości różnych kwasów gwarantuje wielowymiarowe efekty. Takie kombinacje nie tylko złuszczają skórę i wpływają na jej szybszą regenerację, ale też różne specyficzne właściwości i rozmiary cząsteczek każdego z nich sprawiają, że działają komplementarnie.
Takim połączeniem jest multikwasowa esencja odnawiająca do twarzy, która łączy działanie kwasu glikolowego i migdałowego, które doskonale nawilżają i wygładzają powierzchnię skóry, z właściwościami kwasu traneksamowego, który rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt, oraz glukonolaktonu, który z kolei zwęża pory i ujędrnia skórę.
Jak stosować kosmetyki z glukonolaktonem?
Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków z kwasami, te zawierające glukonolakton również zaleca się stosować na noc. Po pierwsze, dlatego że nocą skóra się samoczynnie regeneruje, przez co efekt będzie lepszy. Po drugie, dlatego że kwasy ogólnie nie są zalecane na dzień. Co ważne, gdy stosujemy kosmetyki zawierające ten składnik, bezwzględnie pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremu z wysokim filtrem SPF.
Po aplikacji produktu z glukonolaktonem warto zastosować nawilżający krem lub serum, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
Ważne! Mimo że jest to łagodny składnik, nadal jest to kwas. Dlatego, zanim wprowadzimy glukonolakton do swojej rutyny, przeprowadźmy test uczuleniowy, aby wykluczyć ewentualne podrażnienia. Zalecam to szczególnie osobom, które podobnie jak ja, mają cerę bardzo wrażliwą i alergiczną, o nieprzewidywalnych reakcjach.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować kosmetyki z glukonolaktonem?
Łagodność tego składnika, oraz to, że jest on naturalnym składnikiem naszej skóry, sprawia, że jest to składnik, który bezpiecznie mogą stosować kobiety w ciąży. Warto to robić, choćby dlatego, że glukonolakton w trakcie ciąży może pomóc w łagodzeniu problemów skórnych, takich jak:
- przebarwienia,
- wypryski,
- suchość skóry.
Niemniej, każdy przypadek jest inny, dlatego będąc w ciąży, przed zastosowaniem kosmetyków z tym składnikiem, warto skonsultować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem.
[i] Broniarczyk-Dyła, Grażyna, „Hydroksykwasy i ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej”, „Przegląd Dermatologiczny 4” (2002), s. 269.
[ii] Ibidem.