Katar – czy zawsze przez infekcję?

Pomysł na większość artykułów wynika z moich osobistych doświadczeń i eksperymentów na własnym ciele. Tak będzie i tym razem, chociaż wynik moich zmagań nie został jeszcze rozstrzygnięty. Mogę się jednak już podzielić dotychczasową wiedzą w temacie. A tematem jest, jakże na czasie, katar.

Podobno nieleczony trwa tydzień a leczony siedem dni. Z moim borykam się już dwa tygodnie. Po całym domu, niczym suche krzaczki w westernowych krajobrazach walają się chusteczki a w powietrzu unosi się delikatna woń czosnku i cebuli. Wykorzystałam wszelkie znane mi domowe metody wychodzenia z infekcji – płukanie nosa i gardła solą oraz wodą utlenioną, wspomniane czosnek i cebula, kurkuma, nawadnianie ciała i końskie dawki witaminy C. Bezskutecznie.

I wtedy zrozumiałam, że może wcale nie o infekcję tu chodzi, bo przyczyną kataru może być nadmierne zaśluzowanie organizmu. Na to zjawisko zwraca uwagę tradycyjna azjatycka medycyna naturalna – chińska i ajurwedyjska. Zjawisko zaśluzowania organizmu jest spowodowane aktywnością śledziony, która produkując śluz utrzymuje organy naszego ciała w odpowiedniej wilgoci.

Istnieją jednak pewne składniki żywności, których spożywanie może nadmiernie pobudzać produkcję śluzu. Może to objawiać się katarem, częstym odkrzsztuszaniem przezroczystej flegmy, niedrożnymi zatokami, śluzową wydzieliną z pochwy czy odbytu, obrzękami kostek. Powoduje natomiast wysuszenie skóry, nadmierne zmęczenie, osłabioną odporność.

W moim przypadku rozwiązaniem zagadki okazała się świąteczna dieta, wyjątkowo jak na mnie bogata w cukier i białą mąkę. Jeśli więc odczuwacie podobne objawy, warto zapoznać się ze składnikami, które mogą je nasilać lub osłabiać.

Produkty zaśluzowujące organizm:

– czerwone mięso;

– cukier / syrop glukozowo-fruktozowy / podgrzany miód;

– produkty głęboko smażone;

– nabiał i produkty mleczne;

– biała mąka;

– sardynki;
– orzeszki ziemne;

Produkty osuszające organizm (zmniejszające produkcję śluzu):

– kasza jaglana;

– cytrusy;

– imbir;

– ostra papryka;

– seler;

– kalafior;

– zielone warzywa;

– czosnek;

– cebula;

– ocet jabłkowy;

– miód (surowy);

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?