Lato w mieście: wyzwanie dla cery dojrzałej!
Odpowiedni dobór kremów i filtrów, a także kosmetyków do makijażu, to ważna decyzja. Jakie wybrać latem dla posiadaczek skóry z oznakami starzenia? Kosmetyki naturalne dla cery dojrzałej, które z jednej strony będą ją pielęgnować, a z drugiej – intensywnie regenerować tę wymagającą skórę.
Cera dojrzała – jakie ma cechy?
Za gładkość i młody wygląd skóry odpowiadają kolagen i elastyna, których produkcję stymulują żeńskie hormony płciowe. Koło 45. roku życia spada poziom estrogenu i progesteronu. Dotychczasowe zmarszczki pogłębiają się znacznie szybciej, a skóra staje się coraz mniej jędrna. Co gorsza, zmniejsza się też zdolność naskórka do odnowy, a to dodatkowo negatywnie wpływa na wygląd cery[i].
Czy to znaczy, że skóra każdej 45-latki będzie już miała cechy cery dojrzałej? Niekoniecznie, bo nie sam wiek ma tutaj znaczenie. Jej stan zależy też w dużej mierze od genów, stylu życia, dotychczasowej pielęgnacji. Znaczenie ma także jakość stosowanych kosmetyków. Nie bez znaczenia są też inne czynniki, np. czy stosowałyśmy krem z filtrem UV albo zawsze latem nosiłyśmy okulary przeciwsłoneczne.
W tym momencie, jak w żadnym innym, kluczowa dla spowolnienia procesu starzenia się skóry jest odpowiednia pielęgnacja twarzy i ciała. Taka, która będzie dostarczać skórze składników stymulujących ją do regeneracji, a także odżywczych, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych.
Szczególną uwagę takiej cerze trzeba poświęcić latem, zwłaszcza kiedy spędzamy je w mieście, w upale, słońcu i kiedy powietrze wokół pełne zanieczyszczeń. Bo lato w mieście to prawdziwe wyzwanie dla cery dojrzałej!
Cera dojrzała – pielęgnacja
Jaki krem wybrać na lato? Pierwsza odpowiedź – koniecznie krem z filtrem UV! Ochrona przed słońcem, które jest przyczyną fotostarzenia się skóry, jest dla cery dojrzałej niezbędna. Nie tylko sam filtr UV do twarzy, ale też odpowiedni balsam do ciała czy okulary przeciwsłoneczne – wszystko to stanowi tę ochronę. Ale uwaga! Nie wystarczy wybrać jakiekolwiek kosmetyki z filtrem. Czasem lepsze są takie produkty, które niekoniecznie mają SPF, ale za to są naturalne, zdrowe i bezpieczne dla skóry, a jednocześnie zawierają mnóstwo składników aktywnych, w tym także takie, które wspierają ochronę przeciwsłoneczną.
Cera dojrzała – kosmetyki
Jakie wybrać? Gdzie ich szukać? Kosmetyki do cery dojrzałej wcale nie muszą tak się nazywać. Co więcej – jeśli mają przemyślane, naturalne składy, można ich używać w każdym wieku, i to przez cały Tak jak np. miejski krem ochronny. Przyzwyczailiśmy się, ze względu na jego działanie zabezpieczające przed smogiem, że to kosmetyk na jesień i zimę. Nic bardziej mylnego. Ten krem zawiera również mnóstwo substancji działających na skórze jak tarcza, przeciwstarzeniowych i nawilżających. Wśród nich jest m.in. ekstrakt z miechunki. Jego zadanie to ochrona przed termicznym starzeniem się skóry, wywołanym przez promienie infrared i słoneczne. Dodatkowo wyciąg ten redukuje stany zapalne i zmniejsza degradację kolagenu i elastyny.
Drugi przykład to krem pod oczy, których pielęgnacja jest chyba najważniejsza w przypadku cery dojrzałej. W końcu to wokół oczu tworzą się pierwsze zmarszczki, które pogłębiają się z wiekiem. Krem pielęgnujący okolice oczu to kosmetyk, z którym powinny się zaprzyjaźnić już 25-latki, a dla osób ze skórą dojrzałą to produkt pierwszej potrzeby. Ten, który można znaleźć w asortymencie Resibo, wyjątkowo skutecznie redukuje cienie i obrzęki wokół oczu, a także wygładza zmarszczki, dosłownie spłycając je w mechaniczny sposób. To dzięki proskładnikowi, czyli ekstraktowi z żywicy z indyjskiego drzewa Commiphora mukul, w połączeniu z kwasem hialuronowym.
Dojrzała cera – dojrzałe dłonie
Oprócz skóry twarzy i dekoltu, jest jeszcze jedno miejsce, o które szczególnie latem (choć nie tylko) powinny się troszczyć osoby z cerą dojrzałą. To dłonie! Im też potrzebny jest krem z filtrem, który dodatkowo będzie pielęgnował tę wymagającą skórę. Taki, który został pomyślany specjalnie po to, by dostarczyć wymagającej skórze dłoni wszystkiego, co jej potrzebne, by była zdrowa, zadbana i wyglądała młodziej. Taki jest właśnie naturalny krem do rąk, który oprócz nawilżania i regeneracji, ma silne efekty przeciwstarzeniowe. To zasługa oleju marula i witaminy E oraz ekstraktu z owsa, które również działają przeciwutleniająco.
Cera dojrzała – makijaż
Ciężki podkład, intensywny makijaż, to w przypadku posiadaczek cery dojrzałej nie tylko pewność wyeksponowania zmarszczek, ale też coś, co niekoniecznie dobrze wygląda. Latem warto postawić na lekki make up, stosując podkłady mineralne specjalnie przeznaczone do cery suchej i dojrzałej, a także kremy BB, które nie obciążą skóry, a za to wyrównają jej koloryt i dodadzą blasku. Jakie? Oczywiście naturalne. Tak działają wszystkie kremy z serii Self Love BB, które są trochę jak nowa, lepsza skóra. Dodatkowo skutecznie nawilżają, odżywiają i łagodzą podrażnienia.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Latem skóra każdego z nas narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Dlatego nie tylko kremy z filtrem, ale także każda rzecz, która chroni przed nim, to must have. W przypadku cery dojrzałej nabiera to szczególnego znaczenia. Zatem noś okulary przeciwsłoneczne, i to nie takie z marketu, ale kupione u optyka. Do tego chroń głowę (kapelusz przecież dodaje szyku, a czapka z daszkiem młodzieńczego sznytu). Nie zapominaj o nawilżaniu – nie tylko od zewnątrz za pomocą kosmetyków, ale też od wewnątrz, pijąc wodę.
Utrata już 1-2 proc. tego płynu ma negatywne skutki dla naszego organizmu (wtedy odczuwamy pragnienie). W ciągu doby tracimy jej średnio 2,5 l. Z tego powodu tak ważne jest regularne picie wody — co najmniej 1,5 l dziennie, bo trzeba pamiętać, że płyn ten dostarczamy organizmowi także poprzez posiłki. Woda jest obecna w większości spożywanych przez nas produktów żywnościowych. Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wypijanie aż 3 l wody dziennie[ii]. Pamiętajmy o tym szczególnie latem!
[i] Marta Kadzik-Wasyl, Magdalena Jurzak. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie [On-line]. Protokół dostępu: https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/812/Jurzak_Magdalena_Wpływ_hormonow_na_starzenie_sie_skory_2012.pdf (12.08.2020 r.)
[ii] Anna Jarosz, BILANS WODNY: ile musisz pić, by nie doszło do odwodnienia [On-line]. Protokół dostępu: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/bilans-wodny-ile-musisz-pic-by-nie-doszlo-do-odwodnienia-aa-Xzd2-DxKX-ctLa.html (17.08.2020 r.)