Cera atroficzna – przyczyny, objawy. Jak ją pielęgnować?

cera atroficzna resibo wypielęgnowana twarz młodej kobiety

Cera atroficzna – co to znaczy i jak ją pielęgnować?

Cera atroficzna może stanowić nie lada wyzwanie pielęgnacyjne. Niemniej warto wiedzieć, że pojawienie się atrofii jest odwracalne i istnieje wiele sposobów na to, by przywrócić skórze dobrą kondycję i zdrowy wygląd.

Skóra atroficzna – jakie mogą być przyczyny?

Atrofia skóry to zanik jednej lub kilku warstw skóry, który prowadzi do jej przerzedzenia i ścieńczenia. Może dotyczyć zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. Skóra atroficzna charakteryzuje się utratą objętości, elastyczności i jędrności. Jest też sucha, szorstka, a zmarszczki i bruzdy są na niej bardziej widoczne. Staje się też bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieniowania UV. 

Jednym z głównych mechanizmów powstawania atrofii skóry jest zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny – kluczowych białek odpowiadających za jędrność i elastyczność skóry. Innym mechanizmem prowadzącym do atrofii jest zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w skórze, który odpowiada za jej nawilżenie i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe.

Przyczyny atrofii skóry mogą być różne i wynikać zarówno z czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Często jest to efekt starzenia się skóry, ale może też być ona wywołana nadmierną ekspozycją na promienie UV, stosowaniem niektórych leków, np. sterydów, paleniem papierosów, stresem, schorzeniami układowymi, a nawet zabiegami kosmetycznymi, które nie były prawidłowo przeprowadzone. Atrofia pojawia się często także w okresie menopauzy.

Cechy charakterystyczne cery atroficznej

Istnieje kilka cech charakterystycznych dla cery z atrofią. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich:

  • wyraźnie cieńsza skóra, co jest wynikiem zaniku jej struktur,
  • utrata jędrności i elastyczności, co prowadzi do powstawania nowych zmarszczek i linii mimicznych, a także do pogłębienia się już istniejących,
  • suchość i tendencja do łuszczenia się, co jest m.in. skutkiem spadku ilości kwasu hialuronowego,
  • uwidocznienie naczyń krwionośnych wynikające ze ścieńczenia skóry, 
  • obniżona zdolność regeneracji skóry, w tym większa podatność na podrażnienia i uszkodzenia oraz dłuższy czas gojenie się,
  • zmniejszenie się tkanki tłuszczowej prowadzące do utraty objętości, a w efekcie m.in. do „opadania” skóry.

Jak pielęgnować cerę atroficzną?

Cera z objawami atrofii ma cieńszy naskórek, upośledzone są jej funkcje barierowe i ma wyraźnie mniejszą ilość włókien kolagenowych w skórze właściwej. Warto jednak mieć świadomość, że pojawienie się atrofii nie jest procesem nieodwracalnym. Kluczowe w przywracaniu kondycji skórze atroficznej są pielęgnacja oraz odpowiednia ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wspomniane promieniowanie UV. Odpowiednio dobrane kosmetyki, zawierające składniki aktywne regenerujące skórę, mogą znacząco opóźnić objawy starzenia się skóry i procesy atroficzne.

Pielęgnacja cery atroficznej powinna być skoncentrowana na nawilżaniu i regeneracji. Kluczowe jest stosowanie preparatów o właściwościach odżywczych, które wspomogą naturalne procesy regeneracyjne skóry. W przypadku wystąpienia atrofii należy szczególnie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Poniżej zebrałam kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji cery atroficznej.

Unikanie drażniących substancji

Pielęgnacja cery atroficznej powinna być bardzo delikatna, dlatego dobierając kosmetyki unikajmy mocnych detergentów, alkoholu i innych potencjalnie drażniących składników, które mogą nasilać objawy atrofii.

H3: Nawilżanie 

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji cery atroficznej jest dostarczanie jej odpowiedniej ilości nawilżenia oraz składników regenerujących. Wybierajmy do tego celu kremy intensywnie nawilżające, np. z ceramidami, kwasem hialuronowym czy gliceryną roślinną, które nie tylko nawilżą, ale też pomogą utrzymać wodę w skórze i wzmocnić jej barierę lipidową. 

H3: Regeneracja

Jednym ze składników, które mają udowodnioną skuteczność w odmładzaniu skóry jest retinol oraz jego pochodne. Produkty z retinoidami mogą w istotny sposób przyspieszyć regenerację cery atroficznej. Stosując je po raz pierwszy, pamiętajmy jednak, aby zaczynać od niższych stężeń i stopniowo je zwiększać, obserwując jednocześnie reakcję skóry.

Inne składniki, które sprawdzą się w pielęgnacji cery atroficznej

W pielęgnacji cery atroficznej szczególnie ważne jest dostarczanie składników aktywnych, które wspierają procesy odnowy skóry. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki naturalne, które są bogate w składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, witaminy A, E czy oleje roślinne. Stosowanie takich produktów pomoże nie tylko zregenerować skórę, ale również wzmocni jej barierę ochronną.

Ochrona przed słońcem

Zapewnienie skórze atroficznej ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ważne, ponieważ promieniowanie UV może przyspieszać proces starzenia i nasilać objawy atrofii. Używajmy do tego celu kremów z wysokim filtrem SPF i pamiętajmy, że taka ochrona powinna być zapewniona skórze codziennie przez cały rok.

Zabiegi na cerę atroficzną

W przypadku cery atroficznej poleca się zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym, takie jak:

  • peelingi chemiczne – delikatne peelingi chemiczne, np. kwas migdałowy, może pomóc przyspieszyć odbudowę skóry,
  • terapię światłem LED, które jest bardzo łagodne dla skóry, a jednocześnie skuteczne w stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny,
  • laseroterapię – odpowiednio dobrane wiązki światła laserowego pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, przyspieszając regenerację cery atroficznej,
  • mezoterapię igłową i mikroigłową z wykorzystaniem preparatów z kwasem hialuronowym, który pomoże nawodnić skórę od wewnątrz i przywrócić jej objętość.

Cera atroficzna – czego unikać?

Jak już wspomniałam wyżej, osoby z cerą atroficzną powinny unikać silnych detergentów, alkoholu w kosmetykach czy też długiego przebywania na słońcu. Ważne jest również, by unikać mechanicznego podrażniania skóry, na przykład przez zbyt mocny demakijaż. Zabiegi w gabinetach kosmetycznych również powinny być wybierane z rozwagą i koncentrować się na metodach i preparatach, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?