Ceramidy w kosmetykach – jaką pełnią funkcję?

butelka z kremem na satynowej tkaninie

Ceramidy – jakie pełnią funkcje w kosmetykach?

Ceramidy, substancje naturalnie występujące w ludzkiej skórze, są cenionym składnikiem kosmetycznym. Jakie funkcje pełnią w skórze i jak działają na nią kosmetyki zawierające ceramidy?

Ceramidy – co to za składnik?

Ceramidy są jednym z tłuszczów (lipidów) naturalnie występujących w naskórku. Pełnią bardzo ważną funkcję, m.in. zapewniają dobrą kondycję skóry, jej prawidłowe funkcjonowanie oraz ochronę. Zadaniem ceramidów, które są składnikiem naturalnego płaszcza hydrolipidowego, jest m.in. utrzymywanie wilgoci w skórze, ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, infekcje, podrażnienia czy utrata wilgoci, a także utrzymanie homeostazy skóry.

Organizm sam produkuje ceramidy, jednak z różnych względów ich liczba może się czasem zmniejszać. Wówczas równowaga skóry zostaje zaburzona, a jej konsekwencje mogą być bardzo przykre. Są to m.in.:

 • odwodnienie i przesuszenie,
 • utrata elastyczności,
 • osłabienie bariery ochronnej,
 • przyspieszenie objawów starzenia się skóry.

Wiele czynników może zaburzać produkcję ceramidów, dlatego warto zmienić nasz styl życia i odżywiania, a także rozważyć bezpośrednie wsparcie skóry kosmetykami zawierającymi te składniki. Warto o tym pomyśleć, szczególnie gdy skóra jest narażona na działanie poniższych czynników:

 • zanieczyszczenie środowiska,
 • nadmierna ekspozycja na słońce,
 • nieodpowiednia dieta, uboga w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i witaminy (zwłaszcza witaminę D i E),
 • stosowanie kosmetyków zawierających substancje drażniące,
 • starzenie się skóry – z wiekiem produkcja ceramidów maleje,
 • choroby skóry, które zaburzają funkcjonowanie bariery ochronnej, m.in. atopowe zapalenie skóry.

Jak stosować ceramidy?

Jako składniki kosmetyczne ceramidy są pozyskiwane z roślin, m.in. zbóż, kukurydzy, ryżu, ziemniaków, patatów czy soi. Roślinne ceramidy są podobne w budowie chemicznej do tych, które produkujemy naturalnie, a więc – biozgodne z ludzką skórą. Dlatego są one dla niej bezpieczne, a jednocześnie doskonale przyswajalne.

Najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi z ceramidami są kremy, i to zarówno na dzień, jak i na noc, ponieważ nie ma ograniczeń co do pory dnia, jeśli chodzi o ich aplikację. Niemniej znajdziemy również serum, balsamy, olejki, maski i inne kosmetyki z tym składnikiem. 

Podobnie jak w przypadku wielu innych substancji kosmetycznych, aby zobaczyć efekty ich stosowania, ważna jest systematyczność. Ceramidy działają na skórę stopniowo i długotrwale, dlatego kremy z ceramidami należy aplikować regularnie. 

Ceramidy można również suplementować, wzmacniając tym samym skórę od wewnątrz. Powinny po nie sięgnąć zwłaszcza osoby z cerą dojrzałą i wymagającą dodatkowego wsparcia w nawilżeniu i regeneracji cery.

Ceramidy – z czym je można łączyć, a z czym nie wolno?

Łączenie w produkcie ceramidów z innymi składnikami pielęgnacyjnymi zwiększa jego skuteczność. Oto, czego warto szukać w kosmetykach zawierających ceramidy:

 • kwas hialuronowy – współwystępuje w skórze z ceramidami, pomagając utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia; składniki te połączone intensywnie nawilżają, poprawiają elastyczność i wygładzają cerę,
 • niacynamid (witamina B3) – pomaga wzmocnić barierę ochronną skóry i obkurczyć pory, a w połączeniu z ceramidami silnie regeneruje skórę i działa łagodząco, zmniejszając podrażnienia i zaczerwienienia,
 • oleje i ekstrakty roślinne – dostarczają skórze składników odżywczych i witamin, a połączone z ceramidami regenerują i wzmacniają cerę, działają także nawilżająco, poprawiając tym samym jędrność i elastyczność skóry; ponadto łagodzą podrażnienia i stany zapalne oraz neutralizują wolne rodniki,
 • peptydy – pomagają wzmocnić strukturę skóry i zwiększyć jej elastyczność, zaś w połączeniu z ceramidami poprawiają ogólną kondycję cery, odmładzają ją, a także redukują zmarszczki i linie mimiczne.

Istnieją też składniki, których nie należy łączyć z ceramidami. Są to głównie substancje złuszczające, takie jak kwas salicylowy, retinoidy czy kwasy AHA (alfahydroksykwasy), które mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry i podrażnień, co znacząco zmniejsza skuteczność działania ceramidów.

Czy każdy może stosować ceramidy?

Ceramidy są naturalnym składnikiem bariery lipidowej naszej skóry, dlatego w zasadzie brak jest przeciwwskazań do ich stosowania. Niemniej wybierając produkt dla siebie warto zawsze zwrócić uwagę na jego pozostałe składniki, szczególnie jeśli mamy stwierdzone jakieś alergie, ale też po to, aby wykluczyć substancje szkodliwe dla skóry. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?