Długie włosy – jak o nie dbać i jakich kosmetyków używać?

uśmiechnięta kobieta brunetka przeczesuje dłońmi długie włosy

Jak dbać o długie włosy? Pielęgnacja krok po kroku

Długie włosy to marzenie wielu kobiet, ale i coraz częściej mężczyzn. Jednak ich zapuszczanie, a jeszcze bardziej pielęgnacja, wymagają sporo samozaparcia, odpowiedniego podejścia i sporego zaangażowania. Jak dbać o długie włosy?

Co zrobić, by mieć długie włosy?

Zasadniczo przepis jest prosty – nie ścinać ich tak długo, aż osiągniemy oczekiwaną długość. Niestety, jest to przepis prosty tylko pozornie. Po pierwsze, chcąc zapuścić włosy musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie każdy z nas ma predyspozycje do tego, aby mieć długie włosy. Jeśli włosy są cienkie i rzadkie, gdy je zapuścimy, będą wyglądać na jeszcze cieńsze i jeszcze rzadsze. Po drugie, zapuszczając włosy powinniśmy o nie dbać niejako „na zapas”, ponieważ łodyga włosa będzie musiała być zachowana w dobrej kondycji znacznie dłużej niż w przypadku włosów krótszych, które regularnie ścinamy.

Prawidłowa pielęgnacja długich włosów krok po kroku

Pielęgnacja długich włosów powinna się koncentrować przede wszystkim na łodydze włosa, która – jak wspomniałam – musi być zachowana jak najdłużej w dobrej kondycji. Zadbana łodyga długich włosów to pewność, że będą one wyglądać zdrowo i pięknie. Jak ją pielęgnować?

Mycie

Do mycia używajmy łagodnych szamponów, dobranych do rodzaju skóry głowy. Przed myciem zawsze dokładnie rozczeszmy włosy, dzięki czemu nie splączą się i będzie je łatwiej rozczesać. Po myciu zawsze stosujmy odżywkę dobraną pod kątem porowatości naszych włosów i ich potrzeb. Przy długich włosach warto wypróbować metodę OMO (odżywka – szampon – odżywka). Pamiętajmy też, aby po umyciu włosy tylko lekko odcisnąć w miękki, bawełniany ręcznik lub luźno zawinąć, ale na krótko, dłużej zwinięte mogą zostać uszkodzone.

Rozczesywanie

Długich włosów najlepiej nie rozczesywać, gdy są bardzo mokre, ponieważ są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia. Dajmy im chwilę, aby przeschły. Najlepiej rozczesywać długie włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Zarówno w przypadku mokrych, jak i suchych włosów czeszmy je partiami, a całą procedurę zaczynajmy zawsze od końcówek, ponieważ łatwo się plączą. Ich rozczesanie ułatwi ujarzmienie włosów na całej długości. Jeśli mamy włosy wysokoporowate, warto zastosować odżywkę, która ułatwi ich czesanie.

Fryzury

Włosom nie służy ich mocne ściąganie gumkami czy ciasne zaplatanie, a to właśnie przy długich włosach najczęściej robimy różne fantazyjne fryzury. Warto przy tym pamiętać o tym, żeby stosować jak najmniej środków do układania włosów. Ponadto lepiej, żeby tworzone na głowie kompozycje nie były zbyt ciasne, a sploty zbyt mocne. Na przykład chcąc związać włosy gumką, wybierzmy tzw. scrunchies, uszyte z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny lub jedwabiu. Ich cechą jest to, że nie elektryzują, nie łamią, nie wyrywają, nie niszczą, ani nawet nie powodują odgnieceń włosów. 

Jak odżywić długie włosy? Kosmetyki z drogerii

Na rynku dostępne są liczne produkty, które pomagają dbać o długie włosy. W drogeriach znajdziemy m.in. serum na końcówki, które nawilżają i chronią je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem. Inne kosmetyki odżywcze do długich włosów dostępne w sklepach drogeryjnych to maski, które pomagają nie tylko odżywić, ale też zregenerować włosy. Warto też poszukać w drogeriach olejów zimnotłoczonych, takich jak olej arganowy, kokosowy czy jojoba, które nawilżają, dodają blasku i chronią włosy przed uszkodzeniami.

Jak dbać o długie włosy? Domowe sposoby

Domowe sposoby dbania o długie włosy mogą być równie skuteczne jak stosowanie kosmetyków drogeryjnych. Regularne olejowanie włosów, tworzenie domowych masek, płukanek albo wcierek do włosówpomaga zachować je w dobrej kondycji.

Oto dwa najprostsze kosmetyki do włosów, jakie możemy stworzyć w domu:

  • maska aloesowa – wystarczy przeciąć liść aloesu i wybrać z niego galaretowaty miąższ, a następnie nałożyć na skórę głowy, aloes zawiera enzymy, które wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost,
  • odżywka z octu jabłkowego – rozcieńczony ocet jabłkowy zastosowany jako płukanka dodaje włosom blasku i pomaga utrzymać pH skóry głowy.

Czy podcinanie włosów sprawia, że szybciej rosną?

Istnieje wiele mitów dotyczących podcinania włosów i ich wzrostu. Podcinanie włosów w żaden sposób nie wpływa na szybkość ich wzrostu. W rzeczywistości, regularne podcinanie włosów ma wpływ jedynie na ich wygląd i kondycję. To dlatego, że usuwanie uszkodzonych końcówek zapobiega rozdwajaniu się włosów i ich łamliwości.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?