Ekstrakt z kurkumy – kosmetyczne złoto

ekstrakt z kurkumy trzy odcienie na ręce

Ekstrakt z kurkumy jest pro składnikiem w naszym najnowszym kosmetyku – kremie BB. Spełnia w nim oczywiście taką funkcję, jak w wielu kosmetykach kolorowych, a więc barwiącą, ale… nie tylko, bo jego korzystne dla skóry działanie wykracza daleko poza samo jej barwienie. Poznaj jego niesamowite właściwości dla skóry i całego ciała.

Kurkuma znaczy żółta

Kurkuma to jedna z przypraw o niezwykle wszechstronnym działaniu. Ludzkość od tysięcy lat docenia ją w swoich kuchniach. Dzieje się tak nie tylko z powodu smaku, aromatu i oczywiście koloru, ale też ze względu na właściwości odżywcze. Wzmianki o kurkumie znajdujemy już w starożytnych indyjskich pismach „Atharava Veda”. W naszej erze pierwsze źródła wspominające o kurkumie i jej właściwościach pochodzą z VII (Chiny) i X wieku (kraje arabskie). Niestety, w średniowieczu jej stosowanie w kuchni podupadło. 

Obecna łacińska nazwa tej przyprawy – Curcuma longa – pochodzi z języków arabskiego (kurkum) i hebrajskiego (karkom). Oznacza po prostu żółty. Druga część to słowo longa odnoszące się do podłużnego kształtu kłączy kurkumy, z której wytwarza się słynną przyprawę. 

Niezwykłe właściwości lecznicze

Kurkuma jest wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale też w medycynie, i to bardzo szeroko. Jest to znany środek chroniący wątrobę, stymulujący wydzielanie żółci, działający moczopędnie, zapobiegający wzdęciom. Ma także właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i – uwaga – przeciwwirusowe! Ponadto świetnie wspomaga trawienie i wspiera naturalną detoksykację organizmu. Jest też silnym antyoksydantem, wspomagając usuwanie wolnych rodników z organizmu, a przez to wykazując potwierdzone badaniami działanie przeciwnowotworowe. Jak widać, lista korzyści, jakie niesie dla naszego organizmu i samopoczucia spożywanie kurkumy, jest naprawdę długa. Warto więc włączyć ją do jadłospisu, bo nie tylko świetnie wpływa na smak potraw, ale też pomaga dbać o zdrowie. Dawka dzienna to pół łyżeczki mielonej suszonej kurkumy lub 6 mm świeżego kłącza.

NASZ TIP

Aktywne związki zawarte w kurkumie są niestety trudno przyswajalne przez nasz organizm. Ale można ją zwiększyć. Wystarczy łączyć przyprawę ze świeżo mielonym czarnym pieprzem oraz tłuszczem, gdyż kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach).

Ekstrakt z kurkumy w kosmetyce

Jak już wspomniałam, kurkuma stosowana w jest kosmetyce nie tylko dzięki swoim właściwościom barwiącym. Tu lista jej pozytywnych działań jest także bardzo długa. Pierwsze dwie rzeczy, o jakich trzeba wspomnieć, to jej działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Kurkuma stosowana zewnętrznie zmniejsza stany zapalne skóry i poprawia pracę gruczołów łojowych. 

Ponadto działa na skórę antywolnorodnikowo. Przez to od zarania dziejów, zwłaszcza w Indiach i medycynie ajurwedyjskiej, jest stosowana w zabiegach przeciwstarzeniowych. Kurkumina ma bowiem zdolność do dosłownie zamiatania wolnych rodników. Dotyczy to zwłaszcza rodnika wodorotlenowego, dzięki czemu chroni DNA skóry przed uszkodzeniami w komórkach poddanych działaniu promieniowania. Działa też fotoochronnie i zapobiega przebarwieniom. Wynika to z faktu, że jest skutecznym inhibitorem tyrozynazy, czyli enzymu, który inicjuje proces melanogenezy (zmian barwnikowych w skórze).

To jeszcze nie wszystko. Kurkumina ma duży wpływ na redukcję zmarszczek, ponieważ hamuje elastazę, czyli enzym blokujący powstawanie elastyny. Z kolei elastyna to jedno z białek, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Drugim jest kolagen. 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że kurkuma doskonale sprawdza się w pielęgnacji jamy ustnej? Wywar możesz śmiało stosować jako płyn do płukania ust. W przypadku problemów z dziąsłami, wetrzyj w nie kurkumę, najlepiej zmieszaną z olejem sezamowym.

Ekstrakt z kurkumy w naszych kremach BB

Czytając o tych wszystkich cudownych właściwościach kurkumy pewnie pomyślisz, że skoro tak, to dlaczego sugeruję, żeby kremy BB nie były jedynymi, które stosujesz. Powinny być nakładane po wchłonięciu się Twojego codziennego kremu pielęgnacyjnego. Podtrzymuję to. Po prostu chcąc zapewnić skórze całkowity komfort i pełną ochronę przed wszystkim, z czym się zmaga na co dzień, musimy uwzględnić, że każda będzie lubiła inne konsystencje i potrzebowała innych składników. To może zapewnić tylko odpowiednio dobrany krem pielęgnacyjny. Właśnie dlatego krem BB, podobnie jak nasz krem rozświetlający należy stosować jako „krem na krem”. Wtedy mamy całkowitą pewność, że nasza skóra nie tylko pięknie i zdrowo wygląda, ale też dostaje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. 

A że z kurkumą warto zaprzyjaźnić się także poza tym kremem, chyba już Cię przekonałam?

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *