Czym są hydrolaty i dlaczego warto stosować je w pielęgnacji?
Hydrolaty zdobywają coraz większą popularność w świecie kosmetologii. Są delikatne, a jednocześnie skutecznie dbają o naszą skórę. Ale czym dokładnie są te magiczne wody i jak wpisują się w codzienną pielęgnację?
Hydrolat – co to jest?
Hydrolat, nazywany również wodą kwiatową, to produkt uboczny powstający podczas destylacji roślin w procesie wytwarzania olejków eterycznych. Zawiera w sobie wodę i niewielkie ilości substancji czynnych z danej rośliny. Hydrolat ma łagodne właściwości pielęgnacyjne i może być stosowany do różnych celów, takich jak pielęgnacja skóry, włosów, a nawet jako dodatek do kosmetyków i perfum. Hydrolaty bywają także bazą do produkcji kosmetyków, zastępującą wodę. Najczęściej są stosowane do nawilżania, tonizowania lub odświeżania skóry.
Rodzaje hydrolatów – jakie mają działanie?
Tak jak istnieje wiele roślin, tak też jest bardzo wiele rodzajów hydrolatów, a ich właściwości wynikają z właściwości danej rośliny.
Hydrolat różany
Pozyskiwany jest z róży damasceńskiej. Ma działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i kojące. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej.
Hydrolat lawendowy
Hydrolat lawendowy –jak sama nazwa wskazuje – pozyskuje się z lawendy. Jest kosmetyk doskonały w pielęgnacji skóry problematycznej, ponieważ działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.
Hydrolat oczarowy
Pozyskiwany z oczaru wirginijskiego hydrolat świetnie tonizuje i działa ściągająco na pory. Sprawdzi się zatem przy cerze przetłuszczającej się i ze skłonnością do nadprodukcji sebum.
Hydrolat aloesowy
Pozyskiwany z aloesu hydrolat, podobnie jak sama roślina, ma silne działanie nawilżające i regenerujące skórę.
Hydrolaty z czeremchy, kocanki, rumianku i wrotyczu
Ich działanie na skórę jest zbliżone – wszystkie wykazują działanie przeciwzapalne i kojące. Sprawdzą się w redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak zaczerwienienia czy podrażnienia. Mogą być też skuteczne w łagodzeniu swędzenia i pieczenia skóry.
Jak dobrać hydrolat do typu skóry?
Dobierając hydrolat do rodzaju naszej cery, kierujmy się tym, jakie właściwości ma dany produkt w kontakcie ze skórą. Poniżej przyporządkowałam wybrane przykładowe hydrolaty do typu skóry:
- cera sucha: różany, aloesowy,
- skóra tłusta i mieszana: oczarowy, z czystka,
- cera wrażliwa: rumiankowy, z kocanki,
- skóra problematyczna, z skłonnością do powstawania niedoskonałości: lawendowy, z wrotyczu.
Hydrolat a tonik – czy to kosmetyki tego samego typu?
Choć hydrolat i tonik pełnią podobne funkcje w pielęgnacji skóry, nie są to identyczne kosmetyki. Główna różnica polega na składzie. Hydrolat jest produktem całkowicie naturalnym, powstałym w procesie destylacji roślin, natomiast tonik często zawiera dodatkowe składniki aktywne, dzięki czemu ma szersze działanie na skórę. Hydrolat może być składnikiem toniku, wzbogaconym o wspomniane dodatkowe substancje czynne. Warto dodać, że nie każdy hydrolat ma działanie tonizujące, które wynika z pH kosmetyku. Toniki mają zwykle pH między 5 a 6, jeśli więc chcemy stosować hydrolat jako tonik, upewnijmy się, jakie ma pH.
Hydrolat do twarzy, do włosów – czy to inne kosmetyki?
Hydrolat to zawsze hydrolat, dlatego specyfikowanie, czy powinien być stosowany do twarzy, włosów czy do jednego i drugiego, nie do końca ma sens. Warto po prostu kierować się właściwościami danego kosmetyku i dobrać odpowiedni pod kątem rodzaju skóry czy włosów. W pielęgnacji włosów hydrolaty doskonale sprawdzają się jako baza do olejowania – najpierw zwilżamy włosy hydrolatem, a następnie nałóżmy olej.