Woda lawendowa na trądzik. Jakie jeszcze może mieć działanie?

resibo_woda lawendowa

Woda lawendowa w pielęgnacji skóry. Jakie ma działanie?

Organiczna woda lawendowa to hydrolat o tak wielofunkcyjnym działaniu, że warto jej poświęcić trochę więcej uwagi. Jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że stosowana jest nie tylko w kosmetyce, ale też jako wsparcie w różnego rodzaju terapiach.

Woda lawendowa – co to jest i jakie ma właściwości?

Woda lawendowa, czyli hydrolat z lawendy, ma silne właściwości uspokajające, dlatego często stosowany jest jako aromat w sypialniach, ponieważ ułatwia zasypianie, koi nerwy i łagodzi stres. Podobnie, ale nie tylko w ten sposób, działa na skórę. Koi, łagodzi, wspomaga gojenie drobnych ran i uszkodzeń, ponadto oczyszcza, odświeża i tonizuje, a także regeneruje i nawilża. Ze względu na silne działania antyseptyczne i antybakteryjne oraz przeciwtrądzikowe jest częstym składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej i z niedoskonałościami. Woda lawendowa jest doskonała także jako składnik kosmetyków do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Co ważne, jest to substancja na tyle bezpieczna, że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Nadaje do każdego typu cery, nie tylko do tych wymienionych powyżej

Woda lawendowa – jak się ją pozyskuje?

Woda lawendowa, podobnie jak inne hydrolaty, powstaje w wyniku destylacji kwiatów określonej rośliny za pomocą pary wodnej. Ciekła mieszanina jest odparowywana, a następnie jej składniki są skraplane. Proces ten jest procesem ubocznym pozyskiwania olejków eterycznych obecnych w roślinach. W efekcie otrzymujemy olejek eteryczny oraz wodę podestylacyjną. W przypadku wody lawendowej bazą są płatki kwiatów lawendy wąskolistnej (łac. Lavandula angustifolia), zwanej także lawendą lekarską (najpopularniejszy gatunek tego półkrzewu).

Kiedy warto szukać produktów z wodą lawendową?

Po produkty zawierające wodę lawendową powinny, jeśli chodzi o kosmetyki, sięgnąć osoby mające:

  • cerę wrażliwą oraz skłonną do podrażnień,
  • trądzikową ze skłonnością do powstawania niedoskonałości.

Silne działanie kojące i antyseptyczne tego hydrolatu sprawia, że wyjątkowo skutecznie radzi sobie z takimi właśnie problemami, co nie znaczy, że inne osoby nie mogą go stosować. Wszystko zależy od upodobań. Trzeba też pamiętać, że woda lawendowa pachnie… lawendą. Choć jest to aromat powszechnie uznawany za przyjemny, to jednak jest dość intensywny i na tyle charakterystyczny, że niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort.

Wypróbuj rekomendacje
przygotowane przez nasze specjalistki

Mr Balance
regulujący tonik-mgiełka
All Clean
oczyszczająca maska z glinką
Flower Power
regulujący hydro krem
Serum naturalnie
wygładzające

Inne substancje pozyskiwane z lawendy

Lawenda lekarska to niejedyny gatunek tego półkrzewu, którego ekstrakty mają ciekawe właściwości kosmetyczne. Odkryciem ostatnich lat jest Stoechiolekstrakt z lawendy motylej (łac. Lavandula stoechas), zwanej też hiszpańską albo francuską. Substancja ta ma jeszcze silniejsze właściwości wspierające cerę trądzikową niż woda lawendowa. Co więcej, udowodniono, że działa na skórę jak botulina – już po 24 godzinach od pierwszej aplikacji zmniejsza napięcie mięśniowe, przeciwdziała zmarszczkom mimicznym i wygładza skórę. Jednocześnie pobudza wydzielanie beta-endorfin w skórze, tym samym rozluźniając ją i zmniejszając zmarszczki. Jest to więc doskonały składnik przeciwstarzeniowy, coraz powszechniej stosowany w kosmetyce. Znajdziemy go m.in. w serum naturalnie wygładzającym.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *