Hydrolat – jak działa na skórę? Rodzaje hydrolatów 

hydrolaty trzy toniki na kolorowym tle

Czym są hydrolaty i dlaczego warto stosować je w pielęgnacji?

Hydrolaty zdobywają coraz większą popularność w świecie kosmetologii. Są delikatne, a jednocześnie skutecznie dbają o naszą skórę. Ale czym dokładnie są te magiczne wody i jak wpisują się w codzienną pielęgnację?

Hydrolat – co to jest?

Hydrolat, nazywany również wodą kwiatową, to produkt uboczny powstający podczas destylacji roślin w procesie wytwarzania olejków eterycznych. Zawiera w sobie wodę i niewielkie ilości substancji czynnych z danej rośliny. Hydrolat ma łagodne właściwości pielęgnacyjne i może być stosowany do różnych celów, takich jak pielęgnacja skóry, włosów, a nawet jako dodatek do kosmetyków i perfum. Hydrolaty bywają także bazą do produkcji kosmetyków, zastępującą wodę. Najczęściej są stosowane do nawilżania, tonizowania lub odświeżania skóry.

Rodzaje hydrolatów – jakie mają działanie?

Tak jak istnieje wiele roślin, tak też jest bardzo wiele rodzajów hydrolatów, a ich właściwości wynikają z właściwości danej rośliny.

Hydrolat różany 

Pozyskiwany jest z róży damasceńskiej. Ma działanie nawilżające, przeciwzmarszczkowe i kojące. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej.

Hydrolat lawendowy

Hydrolat lawendowy –jak sama nazwa wskazuje –  pozyskuje się z lawendy. Jest kosmetyk doskonały w pielęgnacji skóry problematycznej, ponieważ działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.

Hydrolat oczarowy

Pozyskiwany z oczaru wirginijskiego hydrolat świetnie tonizuje i działa ściągająco na pory. Sprawdzi się zatem przy cerze przetłuszczającej się i ze skłonnością do nadprodukcji sebum.

Hydrolat aloesowy

Pozyskiwany z aloesu hydrolat, podobnie jak sama roślina, ma silne działanie nawilżające i regenerujące skórę.

Hydrolaty z czeremchy, kocanki, rumianku i wrotyczu

Ich działanie na skórę jest zbliżone – wszystkie wykazują działanie przeciwzapalne i kojące. Sprawdzą się w redukcji stanów zapalnych skóry, takich jak zaczerwienienia czy podrażnienia. Mogą być też skuteczne w łagodzeniu swędzenia i pieczenia skóry.

Jak dobrać hydrolat do typu skóry?

Dobierając hydrolat do rodzaju naszej cery, kierujmy się tym, jakie właściwości ma dany produkt w kontakcie ze skórą. Poniżej przyporządkowałam wybrane przykładowe hydrolaty do typu skóry:

  • cera sucha: różany, aloesowy,
  • skóra tłusta i mieszana: oczarowy, z czystka,
  • cera wrażliwa: rumiankowy, z kocanki,
  • skóra problematyczna, z skłonnością do powstawania niedoskonałości: lawendowy, z wrotyczu.

Hydrolat a tonik – czy to kosmetyki tego samego typu?

Choć hydrolat i tonik pełnią podobne funkcje w pielęgnacji skóry, nie są to identyczne kosmetyki. Główna różnica polega na składzie. Hydrolat jest produktem całkowicie naturalnym, powstałym w procesie destylacji roślin, natomiast tonik często zawiera dodatkowe składniki aktywne, dzięki czemu ma szersze działanie na skórę. Hydrolat może być składnikiem toniku, wzbogaconym o wspomniane dodatkowe substancje czynne. Warto dodać, że nie każdy hydrolat ma działanie tonizujące, które wynika z pH kosmetyku. Toniki mają zwykle pH między 5 a 6, jeśli więc chcemy stosować hydrolat jako tonik, upewnijmy się, jakie ma pH.

Hydrolat do twarzy, do włosów – czy to inne kosmetyki?

Hydrolat to zawsze hydrolat, dlatego specyfikowanie, czy powinien być stosowany do twarzy, włosów czy do jednego i drugiego, nie do końca ma sens. Warto po prostu kierować się właściwościami danego kosmetyku i dobrać odpowiedni pod kątem rodzaju skóry czy włosów. W pielęgnacji włosów hydrolaty doskonale sprawdzają się jako baza do olejowania – najpierw zwilżamy włosy hydrolatem, a następnie nałóżmy olej.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?