Jak często czyścisz swoją wewnętrzną klimę?

Zima to czas katarów. Prychamy, kichamy i zużywamy chusteczki na kilogramy, jednak katar nie przechodzi. Podobno nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Nie powinno się go jednak lekceważyć, gdyż zakłóca funkcjonowanie całego organizmu.

Nasze zatoki pełnią funkcję organicznej klimatyzacji – wraz ze śluzówką nosa ogrzewają, nawilżają i oczyszczają powietrze, zanim trafi do naszych płuc. Zapalenie zatok zatem to coś więcej niż ból głowy przy jej przechylaniu. Może powodować niedotlenienie przysadki i problemy z tarczycą. W zatoce klinowej znajduje się skrzyżowanie nerwów wzrokowych, mogą pojawić się też problemy ze słuchem. Gdy mamy zatkany nos, oddychamy przez usta, które nie potrafią oczyszczać powietrza – kolejną konsekwencją mogą być zapalenie gardła, chrypa.

Co możemy zrobić, aby oczyszczać zatoki? Jest kilka sposobów, których kluczem jest regularne stosowanie, ale długofalowe efekty okazują się wręcz spektakularne.

1. Ssanie oleju – różne źródła podają olej kokosowy lub słonecznikowy. Niebezpośrednio po jedzeniu przez 10-20 minut (stopniowo zwiększając czas) należy przeżuwać i przepłukiwać sobie zęby niepełną łyżką oleju. Taki zabieg wykonujemy raz dziennie – oczyszcza zatoki i ślinianki i ma świetny wpływ na nasze szkliwo. Po płukaniu, pozostałości oleju należy wypluć – jest to bowiem toksyczna zawiesina.

2. Płukanie nosa roztworem soli morskiej – brzmi nieprzyjemnie, jednak prawidłowo wykonane nie spowoduje dyskomfortu. Potrzebujemy gruszki aptecznej lub dużej strzykawki (bez igły). W szklance wody rozpuszczamy pół łyżeczki soli morskiej. Wstrzykujemy wodę do jednej dziurki przechylając maksymalnie głowę w bok, tak by dziurka nosa, do której wprowadzamy wodę, znajdowała się nad drugą dziurką. W ten sposób unikniemy zakrztuszenia. Możemy wykonywać to kilkukrotnie w ciągu dnia, według potrzeb – błyskawicznie oczyszcza zatkany nos. Jest dużo skuteczniejsze od wydmuchiwania, gdyż nie powoduje różnic ciśnienia w zatokach.

3. Masaże zatok – delikatny masaż palcami punktów między brwiami, na skroniach, pod łukiem brwiowym i nad skrzydełkami nosa pobudzi krążenie i ułatwi oczyszczanie. Można stosować nawet kilkanaście razy dziennie.

4. Zmiana diety – przy bardzo silnym katarze unikajmy produktów, które dodatkowo powodują wytwarzanie śluzu w organizmie. Należą do nich nabiał, pieczywo pszenne, słodycze, soja. Warto zastąpić je osuszającymi składnikami żywienia – kaszą jaglaną, zielonymi warzywami, grapefruitami, cytryną, czosnkiem, imbirem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *