Dieta na trądzik. Co jeść, a czego unikać?

gruszka, granat, malina - kompozycja na naleśniku

Czy dieta może mieć wpływ na trądzik? Sprawdź, co jeść, a czego lepiej unikać

Trądzik to schorzenie skórne, które może prowadzić do kolejnych problemów skórnych, np. pojawienia się blizn czy przebarwień. Dowiedz się, jakie są rodzaje trądziku i jaki wpływ na jego pojawienie się może mieć dieta. 

Trądzik to jedno z najczęstszych schorzeń skórnych i dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Wielu specjalistów wskazuje, że dieta odgrywa ważną rolę w jego powstawaniu oraz nasileniu. Ale czy naprawdę to, co spożywamy, ma tak duży wpływ na naszą cerę? Jeśli tak, to jakie składniki diety mogą prowadzić do pojawienia się trądziku, a jakie mogą pomóc w jego zwalczaniu?

Czy to, co jemy i pijemy, ma wpływ na naszą cerę?

Dzisiejsza wiedza potwierdza, że to, co spożywamy, ma istotny wpływ na nasz wygląd zewnętrzny, w tym na stan cery. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu odżywiają również największy nasz organ, czyli skórę, dostarczając jej niezbędnych witamin, minerałów oraz antyoksydantów, które sprawiają, że jest ona zdrowa i ładnie wygląda.

Kiedy nasza dieta jest pełna przetworzonych produktów, cukrów i tłuszczów nasyconych, może to prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, czy nawet przedwczesne starzenie. Z kolei spożywanie pełnowartościowych produktów, bogatych w zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, wspiera ogólne zdrowie organizmu, a zatem także zachowanie młodzieńczego wyglądu skóry, jej jędrności i blasku.

Nie jest to tylko kwestia tego, co jemy, ale także tego, co pijemy. Kluczową rolę odgrywa nawodnienie. Woda pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i utrzymywaniu nawilżenia skóry, co jest kluczem do jej zdrowego wyglądu. Warto dodać, że regularne spożywanie alkoholu i kofeiny może przyczynić się do odwodnienia skóry, czyniąc ją suchą i pozbawioną blasku.

Jaka jest zależność między dietą a trądzikiem?

Czynnikami prowadzącymi do pojawienia się trądziku mogą być: 

 • podwyższone wydzielanie łoju, 
 • nadmierne rogowacenie naskórka, 
 • obecność bakterii Propionibacterium acnes
 • stany zapalne skóry, 
 • uwarunkowania genetyczne,
 • nieprawidłowości hormonalne. 

Do jego rozwoju mogą przyczyniać się także kwestie immunologiczne, psychiczne, środowiskowe oraz stosowane kosmetyki i leki. Badania wskazują, że składniki spożywane w diecie wpływają na kondycję całego naszego organizmu, w tym również skóry. 

W przypadku trądziku dieta ma znaczenie, ponieważ może wpływać na ekspresję genów, oddziaływać na mikroflorę bakteryjną aparatu łojowo-włosowego oraz wywołać odpowiedzi zapalne w organizmie[i].

Trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy – jaka jest między nimi różnica?

Trądzik to niejednorodna choroba i można wyróżnić kilka jej rodzajów[ii]. Najczęściej występują: trądzik pospolity oraz trądzik różowaty.

 • Trądzik pospolity zaczyna się od pojawienia wykwitu pierwotnego (jest to niewidoczny dla naszego oka mikrozaskórnik), który może ewoluować w zaskórnik otwarty (widoczny jako czarny punkt na skórze spowodowany utlenianiem keratyny) lub zamknięty (w ujściu mieszka włosowego pojawia się wypełniona łojem grudka). Kolejnymi etapami mogą być zmiany zapalne: krosty, grudki, guzy, a także cysty z przetokami i blizny.
 • Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną typową dla cery naczyniowej. Jej objawy to powracający rumień, teleangiektazje (widoczne rozszerzone naczynia krwionośne), grudki, krosty, a także przerostowe zmiany na skórze twarzy.

Istnieje kilka odmian trądziku pospolitego, które możemy klasyfikować według jego przebiegu lub morfologii zmian skórnych[iii].

Zgodnie z pierwszą klasyfikacją wyróżniamy:

 • trądzik łagodny (obejmuje zaskórniki, grudki i krosty), 
 • trądzik umiarkowany (z guzkami i zmianami grudkowo-krostkowymi), 
 • trądzik ciężki (guzkowy, ropowiczy, skupiony, bliznowcowy, piorunujący, odwrócony),
 • tzw. trądzik wywołany (zawodowy, kosmetyczny lub polekowy),
 • trądzik samouszkadzający.

Obserwując zmiany skórne, możemy wyróżnić następujące rodzaje trądziku:

 • młodzieńczy,
 • ropowiczy,
 • guzkowo-torbielowaty,
 • skupiony,
 • bliznowcowy,
 • piorunujący,
 • odwrócony.

Czego nie wolno jeść przy trądziku?

Trądzik (zwłaszcza w czasie jego nasilenia) jest często związany z reakcją naszej skóry na różne czynniki. Jednym z nich jest dieta. Wiele badań[iv] sugeruje, że pewne pokarmy mogą nasilać objawy trądziku, podczas gdy inne mogą wspierać zdrowie skóry, tym samym wspomagając leczenie trądziku. Jeśli mamy problematyczną cerę, warto zastanowić się nad wykluczeniem lub ograniczeniem pewnych produktów w swojej diecie.

Do produktów uznawanych za wpływające na nasilenie zmian trądzikowych zaliczamy m.in.:

 • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak białe pieczywo, słodycze, napoje gazowane, a nawet gotowana marchew. Mogą one powodować gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi, co z kolei może nasilać produkcję sebum i prowadzić do zaostrzenia trądziku.
 • Mleko i produkty mleczne również mogą mieć wpływ na trądzik – istnieją badania, które wskazują, że obecne w nich białka serwatkowe, bogate w leucynę, mogą zaostrzać zmiany trądzikowe, ponieważ leucyna wpływa na proliferację naskórka, a także wydzielanie androgenów oraz lipogenezę (odkładanie tłuszczu) w obrębie gruczołu łojowego[v].
 • Szybkie przekąski i fast food, czyli na przykład chipsy, frytki, burgery itp.

Oczywiście każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto obserwować, które produkty mogą wpływać na naszą cerę i dostosowywać dietę do własnych potrzeb. W znalezieniu najlepszego rozwiązania dla naszej skóry z pewnością pomoże współpraca z dermatologiem i dietetykiem.

Dieta a trądzik – co można jeść?

Dla skóry skłonnej do trądziku zaleca się dietę bogatą w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę A, cynk oraz antyoksydanty. Sięgnijmy po produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak pełnoziarniste pieczywo czy kasze, a także zimnotłoczone oleje oraz większość warzyw i owoców, które są bogate w antyoksydanty. Przeprowadzono bowiem badania, z których wynika, że przeciwutleniacze odgrywają ważną rolę w leczeniu trądziku. U osób borykających się z tym schorzeniem stwierdzono niższe wskaźniki obecności antyoksydantów w osoczu niż u osób zdrowych. Wolne rodniki biorą udział w powstawaniu zapalnych zmian trądzikowych, zatem gdy równowaga między nimi a antyoksydantami zostaje zaburzona i dochodzi do stresu oksydacyjnego, istnieje większe prawdopodobieństwo nasilenia się trądziku[vi].

Borykając się z tym schorzeniem, warto zaopatrzyć się także w naturalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej, które będą wspierać proces leczenia i wzmacniać naszą skórę, by była bardziej odporna na działanie czynników mogących nasilać zmiany.


[i] S. Ossowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, „Kosmetologia estetyczna” 6/2019/ vol. 8, s. 755.

[ii] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 292.

[iii] Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia. Poradnik lekarza praktyka. Wyd. Czelej, Lublin 2012, 101-107.

[iv] S. Ossowski, Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, „Kosmetologia estetyczna” 6/2019/ vol. 8, s. 755-760.

[v] Ibidem, s. 757.

[vi] Ibidem, s. 759.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?