Kosmetyki nawilżające a nawadniające. Czym się różnią?

kosmetyki nawilżajace a nawadniające dziewczyna trzyma tonik na tle morza

Kosmetyki nawilżające a nawadniające — poznaj różnicę!

Czy nawilżanie skóry to to samo co jej nawadnianie? Kiedy skóra potrzebuje nawilżenia, a kiedy nawodnienia? Jak powinna wyglądać pielęgnacja nawilżająca, a jak nawadniająca? I jak odróżnić kosmetyki nawadniające od nawilżających?

Nawodnienie a nawilżenie — jakie są różnice?

Skóra odwodniona jest wiotka, matowa i wyraźnie traci sprężystość. To skutek niedostatecznej ilości wody w jej głębszych warstwach. Takiej skórze potrzebne jest nawodnienie, czyli pielęgnacja opierająca się na uzupełnianiu wilgoci we wnętrzu skóry. Zapewniają to kosmetyki zawierające składniki o właściwościach higroskopijnych, tj. przyciągające wodę i mające zdolność jej wiązania ze skórą w głębszych warstwach.

Skóra sucha, przesuszona, jest szorstka, czasem podrażniona, łuszczy się, a zrogowaciały naskórek tworzy na niej nieestetycznie odstające tzw. suche skórki. Taka cera potrzebuje nawilżenia, a często także nawodnienia. Nawilżenie to z kolei wszelkie zabiegi pielęgnacyjne mające na celu spowolnienie tzw. przeznaskórkowej utraty wody (TEWL – ang. Trans Epidermal Water Loss). Kosmetyki nawilżające muszą zawierać składniki tworzące na powierzchni naskórka barierę zapobiegającą utracie wilgoci.

Kremy nawadniające — co je charakteryzuje?

Dobry krem nawilżający powinien zawierać naturalne emolienty, czyli związki zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody. Są to m.in. oleje, masła, skwalany oraz alkohole tłuszczowe, np. Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Isocetyl Alcohol, Mirystyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Decyl Alcohol oraz Stearyl Alcohol. Należy unikać parafiny czy silikonów, które tworzą warstwę oblepiającą, również chroniącą przed odparowywaniem wody, jednak całkowicie nieprzepuszczalną, przez co skóra nie może oddychać.

Kremy silnie nawilżające to kosmetyki, które łączą działanie nawilżające i nawadniające. W polskiej nomenklaturze kosmetycznej często nawilżający krem do twarzy zawiera jednocześnie humektanty, warto więc dokładnie czytać składy.

Przykładem takiego połączenia jest lekki krem nawilżający. Bogaty w emolienty, w tym m.in. silnie nawilżający olej z otrąb ryżowych czy masło cupuacu, zawiera również kwas hialuronowy. Za wysoką skuteczność kremu odpowiada wyjątkowy składnik aktywny, jakim jest trehaloza – dwucukier występujący m.in. w roślinach pustynnych, w których „odpowiada” za właściwe nawodnienie i utrzymanie wody w czasie suszy. Składnik ten nie tylko silnie nawilża skórę, ale też tworzy na jej powierzchni lekki, naturalny film, chroniący przed odparowywaniem wody.

Pielęgnacja nawadniająca i nawilżająca

Kosmetyki nawadniające i nawilżające powinny się uzupełniać. Samo nawodnienie jest bardzo ważne, ale nie wystarczy, jeśli skóra nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed odparowywaniem wody. Dlatego skuteczna pielęgnacja zarówno dla skóry odwodnionej, jak i przesuszonej, powinna polegać na stosowaniu kosmetyków nawadniających (jako pierwszego kroku), a następnie nakładaniu warstwy kosmetyków nawilżających – kremu lub olejku czy serum na noc. Dzięki temu wilgoć zostanie zatrzymana w skórze na dłużej, a odpowiednie nawilżenie to podstawa zdrowej, jędrnej i zachowującej młodość cery.

Warto także wdrożyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej zwyczaj wklepywania kremu na twarz zwilżoną uprzednio hydrolatem lub tonikiem. Nie tylko dlatego, że tonik przywraca skórze jej naturalny współczynnik pH, ale także dlatego że tonizowanie łagodzi skutki stosowania kosmetyków myjących, ale także usprawnia przenikanie w głąb skóry składników zawartych w innych kosmetykach. Szczególnie wysoką skuteczność uzyskamy, gdy tonik nałożymy na twarz i lekko wtłoczymy go dłońmi, a następnie szybko, na jeszcze wilgotną twarz, nałożymy krem. Dzięki temu skóra wchłonie substancje aktywne zawarte w kremie szybciej i głębiej. Tonik – esencja nawilżająca nie tylko doskonale tonizuje, ale też – dzięki zawartości kwasu hialuronowego – jednocześnie doskonale ujędrnia i nawadnia cerę.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *