Jeśli do tej pory myślałaś, że krem z filtrem wystarczy, by uchronić skórę przed starzeniem – czas na małą aktualizację. Ochrona przeciwsłoneczna i antyoksydanty to dziś absolutny standard świadomej pielęgnacji.
Jak działa SPF? Pierwsza linia obrony przed UV
Zacznijmy od tego, jak działają filtry SPF, które są pierwszą tarczą ochronną naszej skóry. Odpowiadają głównie za ochronę przed promieniowaniem UVB, które jest m.in. odpowiedzialne za poparzenia słoneczne. Filtry nowej generacji, tzw. szerokopasmowe, chronią jednak także przed promieniowaniem UVA, które działa na skórę bardziej destrukcyjnie, niszcząc kolagen i elastynę. Jednocześnie ten rodzaj promieniowania, w przeciwieństwie do UVB, ma zdolność przenikania przez szyby samochodów czy nasze ubrania. W Polsce na opakowaniach kosmetyków, które zawierają takie filtry, znajdziemy najczęściej jednoczesne oznakowanie SPF (np. SPF 50) oraz skrót UVA w kółeczku.
Filtry tworzą na skórze warstwę ochronną. W zależności od pochodzenia i sposobu działania dzielimy je na chemiczne i mineralne. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie ma filtrów „lepszych” i „gorszych”. Różni je po prostu to, w jaki sposób neutralizują promienie słoneczne, oraz to, jak szybko zaczynają działać.
Filtry chemiczne
Filtry chemiczne (organiczne) działają na zasadzie pochłaniania promieni UV. Kiedy promieniowanie UVB lub UVA pada na skórę, cząsteczki filtrów wychwytują je i zamieniają w niewidoczne dla oka ciepło, które jest następnie uwalniane ze skóry. Aby działać skutecznie, muszą być nałożone na skórę około 20 minut przed ekspozycją na słońce.
Filtry mineralne
Filtry mineralne (fizyczne) działają inaczej – tworzą na powierzchni skóry barierę odbijającą i rozpraszającą promienie słoneczne. Działają natychmiast po nałożeniu.
Ale nawet najlepszy filtr nie zatrzyma całkowicie wszystkich negatywnych efektów działania słońca. I tu właśnie wchodzą na scenę antyoksydanty.
Wolne rodniki i ich wpływ na skórę
Gdy promienie UV przenikają do głębszych warstw skóry, mogą powodować powstawanie wolnych rodników – cząsteczek z niesparowanym elektronem, które w poszukiwaniu brakującego elementu uszkadzają komórki. Skutki to przedwczesne starzenie się skóry, utrata jędrności, przebarwienia, a nawet zwiększone ryzyko nowotworów skóry.
Zjawisko to nazywamy stresem oksydacyjnym i niestety, nawet najlepszy filtr nie jest w stanie w pełni go powstrzymać. Dlatego musimy działać dwutorowo – z jednej strony zatrzymywać promienie, z drugiej – neutralizować skutki ich działania.
Antyoksydanty – druga linia obrony
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to składniki, które neutralizują wolne rodniki, zanim te zdążą wyrządzić nam poważne szkody. W kosmetykach znajdziemy wiele skutecznych antyoksydantów, np.:
- witaminę C – wzmacnia kolagen, rozjaśnia skórę i neutralizuje wolne rodniki,
- witaminę E – regeneruje skórę i chroni przed uszkodzeniami lipidów w naskórku,
- koenzym Q10 – działa silnie przeciwstarzeniowo i wspiera metabolizm komórek,
- niacynamid (witamina B3) – łagodzi stany zapalne i poprawia barierę ochronną skóry,
- ekstrakty roślinne – jak zielona herbata, resweratrol czy kurkuma, które dodatkowo działają kojąco i przeciwzapalnie.
Co ważne – antyoksydanty nie tylko neutralizują wolne rodniki, ale też wzmacniają działanie filtrów przeciwsłonecznych.
Dlaczego SPF i antyoksydanty to duet idealny?
Łącząc ochronę SPF z antyoksydantami, uzyskujemy efekt synergii. SPF zatrzymuje znaczną część promieni UV, ale te, które się przedostaną, nie mają szans z dobrze dobranym wsparciem w postaci przeciwutleniaczy.
Razem działają kompleksowo. Filtry zmniejszają ilość promieniowania docierającego do skóry, a antyoksydanty neutralizują szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Takie połączenie skutecznie ogranicza procesy fotostarzenia się skóry, redukuje powstawanie przebarwień, wspiera regenerację komórkową i zapewnia świeży, zdrowy wygląd na dłużej.
Jak wprowadzić ten duet do codziennej pielęgnacji?
Wbrew pozorom – to łatwiejsze niż nam się wydaje, i wystarczy drobna korekta naszej codziennej pielęgnacji, by zapewnić sobie maksymalną ochronę. Poniżej zebrałam kilka podpowiedzi.
- Serum z antyoksydantami rano – przed nałożeniem kremu z filtrem warto użyć serum z witaminą C lub kompleksem antyoksydacyjnym.
- Our Lightest – ultralekki krem do twarzy z antyoksydantami SPF 50 – to bardzo lekki, superskuteczny, a jednocześnie wzbogacony w antyoksydanty krem SPF
Dobrze dobrane serum antyoksydacyjne i krem ze doskonałą kompozycją filtrów UVB/UVA, a jednocześnie zawierający antyoksydanty, to idealny duet, który będzie skutecznie chronić skórę przed skutkami promieniowania UV.