Olej z nasion bawełny – jak działa na skórę i włosy?

pole bawełny

Olej z nasion bawełny – czy każdy może go stosować w pielęgnacji?

Olej z bawełny to składnik, który nie jest jeszcze tak rozpowszechniony, jak na przykład olej lniany. Niemniej coraz częściej pojawia się w składach kosmetyków, szczególnie tych naturalnych. Jakie ma właściwości i jak wpływa na naszą urodę? Poznajmy go bliżej.

Olej z nasion bawełny – jakie ma właściwości?

Olej z nasion bawełny to tłoczony na zimno olej z produktów ubocznych włókien bawełnianych. Stosowany jest zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym, jednak wyłącznie w postaci rafinowanej. Wynika to z faktu, że zawiera gossypol, toksyczną substancję, która w roślinie odpowiada za ochronę przed szkodnikami oraz żółty (czasem żółtobrązowy) kolor oleju.

Po oczyszczeniu (rafinacji) otrzymujemy lekki, klarowny olej o jasnożółtej barwie i łagodnym, orzechowym smaku. Olej jest bardzo wytrzymały i odporny na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. To dzięki jego składowi, który również sprawia, że jest bardzo cenionym składnikiem kosmetycznym i spożywczym. Olej z nasion bawełny zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, głównie witaminy E w postaci alfa-tokoferolu. Dzięki temu jest też bardzo skutecznym konserwantem, co wykorzystuje się w produkcji żywności. Ponadto olej z nasion bawełny zawiera:

·      ok. 55% kwasu linolowego, 

·      22-26% kwasu palmitynowego, 

·      19% kwasu oleinowego, 

·      śladowe ilości innych kwasów tłuszczowych.

Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów oraz lekka konsystencja sprawiają, że olej bawełniany jest chętnie stosowany w kosmetyce.

Jak olej z bawełny działa na skórę?

Działanie oleju bawełnianego na skórę jest wielowymiarowe. Odżywia, regeneruje, nawilża i zmiękcza. Ponadto uzupełnia braki lipidowe w skórze, wzmacniając barierę hydrolipidową, wspierając zatrzymanie wody w naskórku oraz jej utratę. To nie wszystko – wysoka zawartość witaminy E sprawia, że olej działa antyoksydacyjnie, więc jest doskonałym składnikiem kosmetyków anti-aging. Skutecznie uelastycznia i ujędrnia skórę. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, kojące i łagodzące, które sprawiają, że nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, alergicznej, ze skłonnością do podrażnień, przesuszonej i ze świądem, a także atopowej. Dzięki lekkiej konsystencji jest niekomedogenny, tzn. nie zapycha porów, zatem doskonale sprawdza się jako składnik produktów dla cery tłustej i trądzikowej.

Olej z bawełny – dlaczego warto go stosować w pielęgnacji włosów?

Olej z nasion bawełny jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wynika to z połączenia bogatego, wspierającego procesy nawilżania, odbudowy i wzmacniania włosów składu oraz bardzo lekkiej konsystencji. Produkty do włosów zawierające olej bawełniany przyczyniają się do poprawy stopnia nawilżenia włosów, wygładzają je, wspierają odbudowę, przywracają blask i sprężystość. Ponadto ułatwiają rozczesywanie, zabezpieczają łodygę włosa przed uszkodzeniami oraz zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.

Olej z nasion bawełny – jaki najlepiej wybrać?

Podobnie jak w przypadku innych olejów stosowanych do pielęgnacji skóry, szukajmy tych z bezpiecznych, certyfikowanych źródeł. Jeśli chodzi o olej bawełniany, raczej trudno znaleźć w sklepach olej nierafinowany, niemniej zwracajmy uwagę na jego barwę. Po rafinacji powinna być przejrzysta, więc jeśli jest żółta, mętna, tzn. że olej nie został odpowiednio oczyszczony i może zawierać substancje toksyczne. Wspomniany wyżej gossypol sprawia, że nieoczyszczony olej bawełniany jest często stosowany jako naturalny pestycyd. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?