Puszenie włosów: przyczyny. Jak wygładzić włosy?

blond włosy stylizowane wiatrem

Puszenie się włosów – jak temu zapobiec?

Dlaczego włosy się puszą? Czy można temu zapobiec? Jak pielęgnować włosy z tendencją do puszenia się? Czy istnieją kosmetyki, które sobie z tym poradzą? Dziś wszystko na temat tzw. bad hair.

Jakie są przyczyny puszenia się włosów?

Przyczyn puszenia się włosów może być kilka. Zacznijmy jednak od tego, że samo zjawisko polega na nadmiernym rozchyleniu łuski włosa, przez co włosy tracą gładkość i sprężystość. Włosy napuszone są szorstkie w dotyku oraz trudne w ułożeniu i ujarzmieniu. Z tego rodzaju problemem najczęściej zmagają się osoby z włosami o wysokiej i średniej porowatości, a także osoby z włosami suchymi oraz niewłaściwie pielęgnowanymi włosami kręconymi. 

Najczęstsze przyczyny puszenia się włosów:

 • częste poddawanie się zabiegom fryzjerskim, takim jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja, które podwyższają porowatość włosów,
 • codzienne suszenie gorącym powietrzem i regularne stosowanie prostownicy,
 • niewłaściwa pielęgnacja, szczególnie w przypadku włosów kręconych,
 • nadmierne przesuszenie włosów,
 • noszenie czapek i innych nakryć głowy, które sprawiają, że włosy się elektryzują,
 • ocieranie włosów o ubrania, szaliki itp.,
 • szybkie zmiany temperatur i poziomu nawilżenia otoczenia,
 • uwarunkowania genetyczne (gdy rodzice mieli włosy z nadmiernie rozchyloną łuską, jest szansa, że dzieci również będą zmagać się z tym problemem).

Niektóre z tych przyczyn są okresowe, inne nabyte i odwracalne, a jeszcze inne (jak przyczyny genetyczne) – trwałe. Niemniej w każdym przypadku, za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, możemy włosy wygładzić i przywrócić sprężystość oraz blask.

Co zrobić, by wygładzić puszące się włosy? Skuteczne sposoby

Tym, co najlepiej potrafi ujarzmić włosy puszące się, jest odpowiednia pielęgnacja, uwzględniająca ich porowatość, stopień nawilżenia i ogólną kondycję. Kluczowe tutaj jest domknięcie łuski włosa. Prostych, domowych sposobów na to nie brakuje. Oto kilka z nich.

Olejowanie włosów

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych sposobów. Olejowanie polega na nałożeniu na końcówki lub na całej długości włosa naturalnego oleju. W zależności od oczekiwanego efektu, można to zrobić na suche lub mokre włosy. Metody olejowania włosów są różne, a dobór odpowiedniego oleju zależy od rodzaju włosów oraz ich aktualnych potrzeb.

Mycie włosów metodą OMO

To jeden z coraz chętniej stosowanych sposobów mycia włosów, szczególnie w przypadku suchych, wysoko- i średnioporowatych oraz kręconych. Metoda OMO polega na tym, że najpierw na włosy nakładamy na dłużej odżywkę, następnie myjemy szamponem, a na koniec ponownie nakładamy odżywkę. Poza innymi zaletami, pozwala to domknąć łuski włosów i wygładzić je. (Zobacz także: jak prawidłowo myć włosy metodą OMO)

Płukanka octowa

Taka płukanka ma niskie pH, dzięki czemu łuski włosa łatwiej się domykają. Płukankę otrzymasz, mieszając ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:6. Po wypłukaniu w niej włosów należy odczekać 3 minuty, a następnie spłukać je wodą. Po takim zabiegu włosy stają się sypkie, sprężyste i lśniące.

Jakie kosmetyki najlepiej się sprawdzą w pielęgnacji puszących się włosów?

Włosy ze skłonnością do puszenia się powinny być myte delikatnymi szamponami, bez silnych detergentów, nieingerującymi zbyt mocno w ich strukturę. Pamiętajmy, aby spłukiwać je letnią, a na koniec chłodną wodą. 

Jeśli wybieramy odżywkę do włosów puszących się, szukajmy przede wszystkim takiej, która zawiera dużo emolientów. Jej celem jest wygładzenie włosów, ułatwienie ich rozczesywania, a także zapewnienie im warstwy ochronnej bez obciążania. Idealnie sprawdzi się w tej roli odżywka wygładzająca, która zawiera Tripelargonin – innowacyjny emolient, który jest pozyskiwany z nasion ostropestu plamistego. Jest lekki, dobrze się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu, nie obciąża włosów, a jednocześnie zapewnia im blask, wygładza i ułatwia rozczesywanie. 

Puszenie się włosów często dotyczy samych końcówek, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie – rozchylenie łuski włosa. Choć domowe sposoby mogą pomóc, to jednak gdy końcówki są bardzo zniszczone, ich ujarzmienie często wiąże się z koniecznością ich obcięcia. Ratunkiem może być specjalne serum na końcówki, które nie tylko je regeneruje, ale też wygładza i zabezpiecza łuski włosów, zapobiegając ich rozdwajaniu się.

Co zrobić, by włosy już się nie puszyły?

Wszystko zależy od przyczyny puszenia się, więc główne zalecenie to po prostu znalezienie powodów lub zidentyfikowanie sytuacji, w których włosy się puszą. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie puszeniu się włosów:

 • rozważmy mycie włosów wieczorem, a najlepiej po południu – taka pielęgnacja nie wymaga stosowania suszarki, a włosy mają czas wyschnąć w sposób naturalny, co jest dla nich najlepsze,
 • pod koniec mycia spłucz włosy chłodną (nie zimną) wodą – to pozwoli łatwiej domknąć łuskę włosa, 
 • wycierając włosy, nie trzyjmy ich ręcznikiem, jedynie delikatnie wygniatajmy, a najlepiej odsączajmy nadmiar wody za pomocą bawełnianej koszulki, unikajmy też długiego trzymania włosów zawiniętych w ręcznik,
 • jeśli już musimy używać suszarki, trzymajmy ją minimum 20 cm od włosów i stosujmy chłodny strumień powietrza – suszenie potrwa dłużej, ale nasze włosy zdecydowanie na tym zyskają,
 • unikajmy częstej stylizacji włosów i trzymajmy z daleka prostownicę,
 • do rozczesywania włosów używajmy grzebienia o szeroko rozstawionych zębach – warto pamiętać, że czesanie włosów szczotką, szczególnie plastikową, może nasilać puszenie.

Zastanówmy się, czy nasze włosy przypadkiem nie mają skłonności do kręcenia się. Czasem, nauczeni określonej pielęgnacji od dzieciństwa, nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem kręcone włosy, gdy są traktowane jak proste, „manifestują” to właśnie puszeniem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?