Skin cycling – na czym polega ta metoda pielęgnacji?

kolorowe konsystencje trzech kosmetyków resibo wyciśniętych z tubki

Na czym polega Skin cycling? Poznaj nową metodę pielęgnacji

Skin cycling to nowatorska metoda pielęgnacji skóry, która zdobywa coraz większą popularność. Jest to podejście oparte na cyklicznym stosowaniu różnych produktów pielęgnacyjnych, które mają na celu optymalizację efektów i minimalizację podrażnień. Na czym dokładnie polega ta metoda, jakie są jej etapy i jakie efekty można osiągnąć, stosując skin cycling?

Czym jest Skin cycling?

Skin cycling to dość nowy, rozpowszechniony głównie dzięki aplikacji TikTok, trend pielęgnacji wieczornej. Polega na rotacyjnym stosowaniu aktywnych składników pielęgnacyjnych w określonym cyklu. Ze względu na ryzyko podrażnień i działań niepożądanych nie należy używać silnie działających kosmetyków, na przykład tych zawierających retinoidy czy kwasy, jednocześnie. Skin cycling to kompromisowe rozwiązanie, by korzystać z działania wielu takich składników, zachowując bezpieczeństwo skóry. Metoda ta polega na aplikacji takich kosmetyków w różnych porach dniach oraz zapewnieniu skórze czasu na odpoczynek i regenerację. 

Co warto wiedzieć o skin cycling?

Metoda ta została opracowana, aby pomóc osobom z wrażliwą skórą włączyć do swojej rutyny składniki aktywne, takie jak retinoidy czy kwasy, bez ryzyka podrażnienia.

Jak wygląda pielęgnacja w skin cycling?

skin cycling kluczowe jest przestrzeganie kolejności i czasu aplikacji poszczególnych produktów.

Dzień 1 – peeling

Pierwszego dnia aplikujemy na skórę peeling chemiczny, na przykład z kwasami AHA czy BHA, które pomogą pozbyć się martwego naskórka, głęboko oczyścić cerę oraz poprawić jej kondycję.

Dzień 2 – retinoidy

Drugiego dnia stosujemy retinoidy, które wspomogą regenerację skóry oraz produkcję kolagenu, a także pomogą w redukucji zmarszczek.

Pamiętajmy, że zarówno peelingi chemiczne, jak i retinoidy, mają działanie fotouczulające, dlatego zawsze, gdy je stosujemy, bezwzględnym zaleceniem jest aplikacja na dzień kremu z wysokim filtrem.

Dzień 3 i 4 – odpoczynek i regeneracja

Przez kolejne dwa dni dajemy skórze odpocząć, dzięki czemu jej bariera hydrolipidowa może się zregenerować. Stosujemy wówczas produkty nawilżające i odbudowujące. Warto sięgnąć po naturalne kosmetyki zawierające humektanty, takie jak kwas hialuronowy, betaina, ceramidy, gliceryna oraz składniki wspomagające odnowę, np. prebiotyki czy peptydy.

Pielęgnacja poranna

Choć skin cycling to metoda na wieczór, poranna pielęgnacja w trakcie trwania cyklu powinna być łagodna i skupiać się na nawilżeniu oraz – jak już wspomniałam – ochronie przeciwsłonecznej.

Jakie efekty można osiągnąć stosując skin cycling?

Regularne stosowanie metody skin cycling może przynieść zauważalną poprawę stanu skóry. Zmarszczki staną się mniej widoczne, skóra będzie lepiej nawilżona, poprawi się też jej ogólna tekstura oraz koloryt.

Jakie kosmetyki wybierać do tej metody pielęgnacji?

Wybierając kosmetyki do skin cycling, ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich składniki aktywne. Idealne są produkty z retinoidami, kwasami AHA/BHA, mocnymi nawilżaczami, takimi jak kwas hialuronowy, a także z antyoksydantami.

Dla kogo jest metoda skin cycling?

Metoda skin cycling jest idealna dla osób z wrażliwą skórą, które chcą korzystać ze skutecznego działania silnych składników aktywnych na skórę, ale obawiają się podrażnień. Jest również doskonała dla tych, którzy szukają zrównoważonej i skutecznej rutyny pielęgnacyjnej.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?