Retinal czy retinol – jaka jest między nimi różnica?

Czym się różni retinal od retinolu? Wyjaśniamy

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu komórek skóry. Ponadto stymuluje produkcję kolagenu. Występuje ona w różnych formach, dlatego często nie wiemy, którą z nich najlepiej wybrać. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Retinol a retinal – jaka jest różnica?

Retinol i retinal są dwiema różnymi formami witaminy A, które pełnią różne funkcje w organizmie. Pierwszy jest formą bezpośrednio aktywnej witaminy A, magazynowaną w wątrobie, która w sytuacji, gdy organizm potrzebuje ich większej ilości, może być przetwarzana w inne formy, takie jak retinal oraz kwas retinowy. Ich działanie na skórę różni się jednak.

Retinol stosowany w pielęgnacji jest alkoholową formą witaminy A, która łącząc się z komórkami skóry, zamienia się w kwas retinowy. Kosmetyki z retinolem odżywiają skórę, redukują zmarszczki, wspierają walkę z trądzikiem, a także dotleniają cerę. Działają jednak drażniąco na skórę, dlatego stosując je, należy zachować ostrożność i trzymać się ustalonych zasad.

Retinal, czyli retinaldehyd, to substancja pośrednia między retinolem a kwasem retinowym, w który się przekształca później. Działa on na skórę już w niższych stężeniach, przez co jest polecany osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, a także nadreaktywną czy z trądzikiem różowatym. Podobnie, jak retinol, retinal wygładza zmarszczki i niweluje trądzik.

Inne pochodne witaminy A

Pochodne witaminy A nazywamy retinoidami. Jest to grupa organicznych związków chemicznych o właściwościach biologicznych podobnych do witaminy A. Do retinoidów zaliczamy:

 • kwas retinowy – aktywna postać witaminy A, wykazująca silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, stosowana w leczeniu trądziku, łuszczycy, zmarszczek i innych problemów skórnych,
 • izotretynoina – syntetyczna witamina A stosowana w leczeniu ciężkiego trądziku,
 • tretynoina – syntetyczna witamina A stosowana w leczeniu trądziku, łuszczycy i innych chorób skórnych,
 • adapalen – syntetyczna witamina A stosowana w leczeniu trądziku,
 • etretynat – syntetyczna witamina A stosowana w leczeniu chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy rybia łuska.

Retinol czy retinal – który lepiej wybrać?

Wszystko zależy od naszej cery i jej indywidualnych potrzeb. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień albo cierpimy na trądzik różowaty, czy też źle zareagowaliśmy na kosmetyki z retinolem, wówczas warto sięgnąć po retinal. Ze względu na jego aktywność w dużo niższym stężeniu niż retinol, zwykle jest on mniej drażniący. To również dobry wybór, gdy potrzebujemy, ale boimy się stosować retinoidy wiosną i latem.

Jeśli nasza cera dobrze sobie radzi z retinolem, nie jest podatna na podrażnienia, ani wrażliwa, możemy sięgnąć po sprawdzone, naturalne kosmetyki zawierające retinol.

Jak stosować retinoidy w pielęgnacji?

Stosowanie retinoidów w pielęgnacji skóry wymaga od nas ostrożności (aby uniknąć podrażnień i innych negatywnych skutków ubocznych), a także regularności, bo inaczej nie zobaczymy efektów. 

Oto kilka zasad dotyczących stosowania retinoidów:

 1. Wybierz odpowiednią dla siebie formę – jak wspomniałam wyżej, istnieją różne formy retinoidów, które mają różne działanie, więc należy je dobrać do potrzeb naszej cery, najlepiej w porozumieniu z kosmetologiem lub dermatologiem.
 2. Zacznijmy od niższej dawki i stopniowo zwiększajmy jej ilość – retinoidy to bardzo silnie działające substancje, dlatego skóra musi mieć czas, aby się do nich przyzwyczaić. Początkowo stosujmy je raz lub dwa razy w tygodniu, następnie możemy zwiększać częstotliwość, stale obserwując reakcje skóry.
 3. Stosujmy retinoidy tylko na noc – po pierwsze, dlatego że nocą są skuteczniejsze, a po drugie, dlatego że w ciągu dnia mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce.
 4. Aplikując retinol na twarz, która jest najbardziej wystawiona na działanie promieni słonecznych, zadbajmy o ochronę przeciwsłoneczną – retinoidy mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce, dlatego codzienna ochrona przeciwsłoneczna z wysokim SPF jest bardzo ważna.
 5. Stosujmy kremy nawilżające i łagodzące – retinoidy mogą wysuszać skórę, dlatego po aplikacji kremu z retinolem czy pochodną witaminy A, nałóżmy krem zawierający składniki nawilżające lub ceramidy, a najlepiej jedno i drugie. 
 6. Unikajmy stosowania retinoidów z innymi aktywnymi składnikami, takimi jak kwasy owocowe czy witamina C.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?