Skóra podczas odchudzania. Jak zapobiec utracie jędrności skóry?

naga kobieta ciąży z boku brzuch udo pośladek

Jak pielęgnować skórę w czasie odchudzania?

Jak pozbyć się cellulitu, który jest oporny nawet wtedy, gdy chudniemy? I co się dzieje z ciałem, kiedy tracimy kilogramy? Jak można je wesprzeć, by być nie tylko szczupłym, ale też mieć piękną, zadbaną skórę?

Dlaczego, gdy chudniemy, nasza skóra traci na jędrności?

Odchudzając się, trzeba pamiętać także o skórze. Gdy mamy więcej ciała, jest ona rozciągnięta, ale w procesie odchudzania, jeśli o nią nie zadbamy, może taka pozostać. To wiąże się w najlepszym wypadku z brakiem jędrności, a nawet nieestetycznie obwisłymi fragmentami skóry. 

Obwisła skóra na brzuchu, udach i ramionach po odchudzaniu to problem osób, które zrzuciły bardzo dużo kilogramów, a także osób, które chudną zbyt szybko. Rozciągnięta wcześniej skóra nie nadąża za resztą ciała. Innym problemem są rozstępy – przed odchudzaniem skóra była rozciągnięta nadmiernie, ponad własne możliwości i doszło do przerwania tworzących jej strukturę włókien kolagenowych i elastynowych. 

Częstym problemem związanym z utratą jędrności skóry podczas odchudzania jest cellulit. Choć ma go większość kobiet, to jednak w przypadku osób z nadwagą tzw. pomarańczowej skórki jest zwykle więcej. I niestety, nawet po schudnięciu często ona pozostaje.

Osoby odchudzające się często skarżą się na swędzenie skóry, jednak przypadłość ta niewiele ma wspólnego z samą utratą kilogramów. Problemem może być brak odpowiedniego nawodnienia organizmu i niedostateczne nawilżenie skóry, przez co staje się ona nadmiernie sucha, a w efekcie pojawia się nieprzyjemny świąd.

Jak dbać o skórę podczas odchudzania?

Aby proces odchudzania nie odbił się negatywnie na naszej skórze, pamiętajmy o kilku zasadach.

Nawodnienie i dieta mają ogromne znaczenie

Jak w całym procesie chudnięcia, dieta i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia całego organizmu, mają znaczenie także dla kondycji skóry. Nie wystarczy tylko jeść mniej – trzeba dostarczyć naszemu ciału pełen kompletu witamin i minerałów. Dla skóry podczas odchudzania bardzo duże znaczenie mają działające antyoksydacyjnie witaminy A, C i E, a także witaminy z grupy B (szczególnie B5), które zapewniają skórze jędrność i elastyczność. Ponadto, ważne jest prawidłowe dotlenienie skóry w czasie odchudzania, co osiągniemy, mając odpowiedni poziom żelaza we krwi.

Niezwykle ważne w trakcie zrzucania kilogramów jest wypijanie odpowiednich ilości wody. Pamiętajmy, że skóra dostaje ona zarówno składniki odżywcze, jak i wodę, dopiero, gdy nasyci się reszta ciała. W przypadku skóry istotne jest też spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, które m.in. zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody, a także przyspieszają regenerację naskórka i skóry właściwej.

Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Kosmetyki, jakie powinniśmy stosować w trakcie odchudzania, muszą zapewniać prawidłowy poziom nawilżenia skóry, wspomagać jej regenerację, a także wspierać odbudowę włókien kolagenu i elastyny, wpływając tym samym na poprawę jędrności.

Szukajmy bezpiecznych dla skóry kosmetyków naturalnych, które zapewnią jej wymienione wyżej wsparcie. Zarówno przed odchudzaniem, w trakcie, jak i po odchudzaniu sięgnijmy po specjalistyczne produkty ujędrniające, uelastyczniające, poprawiające ogólne napięcie skóry i wysmuklające sylwetkę.

Sprawdzonym i wyjątkowo skutecznym produktem intensywnie wspomagającym skórę w trakcie odchudzania, jest specjalistyczny balsam ujędrniający. Zawiera on m.in. Lipout™, czyli ekstrakt z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea, proskładnik, który jeśli jest regularnie stosowany, przekształca tkankę tłuszczową magazynującą tłuszcz w tkankę spalającą tłuszcz. Ponadto przyspiesza proces termogenezy w komórkach skóry, przez co zwiększa jej elastyczność i jędrność. Dodatkowo świetnie radzi sobie z cellulitem.  

Istnieją dowody na to, że balsamu ten, już po miesiącu stosowania, sprawia, że sylwetka staje się smuklejsza, a skóra bardziej jędrna i elastyczna.

Pamiętaj o masażu i peelingu

W trakcie odchudzania warto wspomagać skórę także w inny sposób – poprzez masaż, w tym szczotkowanie ciała na sucho, a także regularne złuszczanie martwego naskórka. Masując i szczotkując ciało, poprawiamy ukrwienie skóry i pobudzimy naczynia limfatyczne do usuwania toksyn z organizmu. A trzeba pamiętać, że chudnięcie to również pozbywanie się toksycznych substancji. Regularne peelingowanie skóry sprawia, że szybciej się ona regeneruje i łatwiej wchłania składniki odżywcze zawarte w kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Prysznic też ma znaczenie

Odchudzając się, warto polubić zimny prysznic. Choć nie jest on przyjemny, zwłaszcza na początku, to jednak poprawi ukrwienie skóry, jędrność i metabolizm. Podczas takiego prysznicu białe komórki tłuszczowe obecne w skórze, które tworzą główną rezerwę tłuszczu, przekształcają się w komórki beżowe, odpowiadające za termogenezę i spalanie tłuszczu. W efekcie skóra pozbywa się nadmiaru tłuszczu, staje się smuklejsza. Podobne działanie do zimnego prysznica, tyle że bardziej intensywne, ma wspomniany wyżej ekstrakt z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

„Dieta i ćwiczonka” – znacie to powiedzenie? Brzmi zabawnie, ale to klucz do skutecznego i zdrowego chudnięcia. Ja dodałabym do tego jeszcze odpowiednią pielęgnację skóry. A więc dieta, „ćwiczonka” i pielęgnacja. Aktywność fizyczna, zarówno wtedy, gdy zrzucamy kilogramy, a także w trakcie i po, to bardzo mocne wsparcie nie tylko całego procesu odchudzania, ale też skóry. Przyspiesza ona metabolizm, pomaga spalać kalorie, a w rezultacie silnie przyczynia się do chudnięcia i do wysmuklania sylwetki, a także do ujędrniania skóry, w tym redukcji cellulitu.

Luźna skóra po odchudzaniu – co można z nią zrobić?

Zacznijmy od naturalnych sposobów – jeśli chudniemy odpowiednio wolno i nie mamy bardzo dużej nadwagi (np. 20-30 kg), a do tego trzymamy się diety, wypijamy wystarczająco dużo wody (minimum 2 l dziennie) i regularnie ćwiczymy oraz pielęgnujemy skórę, raczej nie powinniśmy obawiać się, że stanie się ona luźna i obwisła. Jeśli jednak te metody zawiodą, sięgnijmy po zdobycze medycyny estetycznej.

Oto kilka popularnych i bezpiecznych zabiegów, które pomogą uporać się z obwisłą skórą brzucha, ud i ramion:

  • karboksyterapia – polega na wstrzyknięciu pod skórę za pomocą cienkiej igły dwutlenku węgla, który wywołuje kontrolowany miejscowy stan zapalny, a w efekcie komórki skóry zaczynają procesy naprawcze, przyspieszając produkcję kolaganu i elastyny oraz dodatkowych naczyń krwionośnych oraz szybciej dostarczając substancje odżywczych do nakłutego miejsca, efektem jest ujędrnienie i poprawa wyglądu skóry,
  • endermologia – to intensywny masaż, wykonywany za pomocą specjalnej głowicy, która zasysa fragmenty skóry i roluje je, przyspieszając pozbywanie się nadmiaru wody i toksyn, to świetny zabieg ujędrniający, ale też doskonale sprawdza się w redukcji cellulitu, 
  • faka akustyczna – zabieg z wykorzystaniem impulsów niezogniskowanej fali akustycznej, które rozchodzą się po ciele w postaci drgań, pobudzając komórki skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny oraz szybszego przepływu substancji odżywczych, w efekcie skóra już po kilku zabiegach jest bardziej gęsta, jędrniejsza i smuklejsza.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?