Rodzaje włosów. Jak wygląda struktura włosów?  

Co zrobić, żeby mieć piękne włosy niezależnie od ich rodzaju?

Ze względu na strukturę włosów, możemy wyróżnić włosy średniej, przeciętnej grubości oraz grube. To m.in. od struktury włosów możemy dowiedzieć czego aktualnie potrzebują nasze włosy (emolientów, humektantów czy protein). Włosy rozmieszczone są na powierzchni skóry w regularnym układzie, we w miarę regularnych odstępach. Tłumaczy to model układów reakcji-dyfuzji, tj. model matematyczny.

Z czego składa się włos?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, z czego składa się włos? Liczne struktury chemiczne tworzą włos ludzki. Na jego budowę, składają się głównie białka, których zawartość procentowa jest uwarunkowana zawartością wilgoci we włóknach włosa. Białka definiuje się jako kondensacyjne polimery aminokwasów. 

Ludzkie włosy są narażone na wiele czynników uszkadzających, czy reakcji chemicznych, począwszy od ekspozycji na światło ultrafioletowe po farby do włosów zawierające amoniak lub środki alkaiczne przeznaczone do trwałej ondulacji lub trwałego prostowania włosów. Włosy składają się nie tylko z aminokwasów, ale również z lipidów wolnych i strukturalnych, pierwiastków śladowych, pigmentów i wody, która jest fundamentalnym składnikiem włosów ludzkich. 

Rodzaje włosów – jak wygląda klasyfikacja włosów wg. struktury?

Możemy wyróżnić następujący podział: 

 • Włosy normalne – włosy zdrowe, o odpowiedniej sprężystości, prawidłowym poziomie, wilgotności i połysku, 
 • Włosy przetłuszczające się u nasady (tłusta skóra głowy) – nadmierna aktywność gruczołów łojowych skóry głowy, zaburzona równowaga hydrolipidowa skalpu, nadmiar łoju przeniesiony na łodygę włosa, 
 • Włosy suche – czyli takie włosy, które nie mają otoczki tłuszczowej. Powodem może być nieprawidłowa pielęgnacja / stylizacja włosów, zła dieta i suplementacja, zaburzenia hormonalne, 
 • Włosy zniszczone – łamią się i mają nierówną strukturę. W wyniku czynników zewnętrznych oraz genetycznych, występują uszkodzenia. Przykładem jest zaburzenie bariery rogowej.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje włosów?

 • Włosy cienkie – posiadają nawet 50% mniej białek budulcowych niż włosy grube. Cienkie włosy są bardzo delikatne i wrażliwe na czynniki naturalne, mechaniczne, chemiczne oraz termiczne. Również ich przeciętna średnica jest znacznie mniejsza niż w przypadku włosów normalnych, 
 • Włosy grube są najbardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Posiadają dużą średnicę. Mają większą ilość białek budulcowych niż włosy cienkie i dlatego ich struktura jest bardziej wytrzymała. Włosy te są trudne w układaniu, 
 • Włosy kręcone – jedne z najtrudniejszych do stylizacji rodzajów włosów. Mają one owalny przekrój co sprzyja utracie wilgoci, 
 • Włosy normalne – inaczej włosy zdrowe. Z reguły określa się, że to włosy do okresu dojrzewania, 
 • Włosy dziecięce – szczególnie włosy małych dzieci są bardzo delikatne i cienkie dlatego należy je odpowiednio traktować.  

Z czego powinniśmy zrezygnować, aby włosy wyglądały na piękne i zdrowe niezależnie od ich typu?

 • Spania z mokrymi i rozpuszczonymi włosami, 
 • Rozjaśniania i farbowania włosów, 
 • Ciasnych upięć włosów, 
 • Tarcia, szorowania mokrych włosów, 
 • Suszenia włosów gorącym lub bardzo gorącym nawiewem, 
 • Braku używania odżywki, 
 • Używania nieodpowiednich gumek, które łamią i wyrywają włosy, 
 • Używania suchych szamponów, 
 • Nadmiernego stresu. 

W wyniku występowania czynników endogennych i egzogennych, włosy często się łamią, wyglądają na zniszczone, a na ich długości jest widoczna biała kropka (rozszczep). Taka kropka, po pociągnięciu pęka i włos jest ułamany. Jak nazywamy takie zjawisko? To trichorrhexis nodosa (TN). W tym przypadku najlepiej skrócić włos około 2 cm nad zniszczeniem, aby rozszczep nie uszkadzał jeszcze większej części włosa i nie piął się ku górze. 

Jak stres wpływa na nasz organizm? 

Stres może być dobry lub zły. Niektórzy ludzie wspaniale dają sobie z nim radę, podczas gdy inni uginają się pod jego naporem. Twoja reakcja na stres zależy głównie od glikokortykoidów (w tym kortyzolu), genów, stanu Twoich jajników i tarczycy oraz tego, jak radzisz sobie z codziennymi sprawami. Wzrost poziomu kortyzolu jest powodowany stresem. Kiedy ten stan staje się chroniczny i jesteś nieustannie spięta, poziom kortyzolu może przekroczyć normę lub spaść poniżej niej, a nawet zatrzymać się gdzieś pomiędzy – i to w ciągu zaledwie kilku godzin tego samego dnia.  
Nasze ciała są tak zaprojektowane, żeby wytwarzać różne dawki kortyzolu w zależności od pory. W idealnej sytuacji rano jest go sporo, mniej w ciągu dnia, bardzo mało wieczorem i minimalna ilość podczas snu.  

Dawka kortyzolu o poranku, zwykle między szóstą a ósmą, jest nazywana ,,kortyzolową odpowiedzią na przebudzenia” (cortisol awakening response, CAR). W normalnych okolicznościach CAR sprawia, że wstajesz z łóżka, czując się wypoczęta. Uruchamia także jeden z Twoich najważniejszych rytmów okołodobowych, kolejny kluczowy aspekt kontroli hormonalnej. Operujące na cyklu dwudziestoczterogodzinnym rytmy okołodobowe określają Twoje biochemiczne i fizjologiczne wzloty i upadki, wewnętrzny rytm przepływów i odpływów. Kiedy fala kortyzolu odpływa około północy i jest w swoim najniższym stadium, w komórkach zachodzi najintensywniejsza regeneracja. Jeśli twój kortyzol w nocy nadal jest wysoki, Twoje ciało nie może przejść niezbędnych procesów odbudowy. 

Rodzaje włosów -co zrobić, jeśli końcówki są uszkodzone?

W przypadku występowania rozdwojonych końcówek na Twoich włosach, musisz je koniecznie podciąć. Końcówki stale są podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Pamiętaj – zawsze zabezpieczaj końcówki przed wysoką temperaturą. Najlepiej będzie, jeśli wdrożysz do swojej pielęgnacji odpowiednie serum. W tym celu, sięgnij po Safe&Sound Resibo. Bardzo ważne jest, abyś użyła niewielkiej kropli (ja używam 1/4 pompki), ponieważ serum jest niesamowicie wydajne. Dzięki niemu, Twoje włosy będą zabezpieczone i zdrowe. W tym produkcie, użyliśmy naturalnych emolientów oraz naturalne oleje. Jednym z tych emolientów jest tripelargonin, który powoduje, że włosy łatwo się rozczesują i są lśniące. Lekka formuła serum sprawdzi w przypadku każdego rodzaju włosów. Używaj przed suszeniem, po suszeniu, a nawet w ciągu dnia. Jaki jeszcze produkt warto wdrożyć do pielęgnacji włosów? Sięgnij po maskę olejową Glossom Resibo. W tym przypadku, obowiązuje podobna zasada – użyj niewielkiej ilości. Wprowadź olejowania jako dodatkowy element, a Twoje włosy Ci za to podziękują!

Jak wygląda włos, który wymaga cięcia? Przyjrzyjmy się zdjęciu z kamery trychologicznej:

Źródła:

 1. Gottfried S. ,,Sposób na hormony’’, Społeczny instytut wydawniczy Znak, Kraków 2020 
 1. Musiał C., ,,Trychologia kosmetologiczna i lekarska’’, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022 
 1. Słupek W.P., ,,Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów’’, Wydawnictwo FT Concept Warszawa 2016 
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?