Zajady w kącikach ust. Jak się ich pozbyć?

Jak się pozbyć zajadów w kącikach ust? Sprawdzone sposoby

Zajady na ustach to problem, z którym boryka się wiele osób. Często są one nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne i tak uciążliwe, że mogą utrudniać jedzenie czy picie. Jakie są przyczyny powstawania zajadów? Czy są one zaraźliwe i jak sobie z nimi radzić, by zapobiec nawrotom?

Od czego robią się zajady w kącikach ust?

Zajady, czyli pęknięcia i nadżerki w kącikach ust (łac. cheilitis angularis), mogą mieć wiele przyczyn. W zależności od tego, czym są spowodowane, różne będą sposoby ich leczenia, choć formy łagodzenia tej dolegliwości będą podobne.

Przyczyny powstawania zajadów

Przyczyn powstawania zajadów może być wiele. Poniżej najważniejsze z nich:

 • infekcje grzybicze (najczęściej wywołane przez grzyby z rodzaju Candida) lub bakteryjne, ponieważ wilgotne środowisko w kącikach ust sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów,
 • niedobór niektórych witamin, szczególnie z grupy B (w tym B2, czyli ryboflawiny), a także minerałów, takich jak żelazo i cynk, 
 • częste, nawykowe oblizywanie ust może prowadzić do podrażnienia skóry, a to z kolei – do tworzenia się zajadów,
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej lub używanie źle dopasowanych protez,
 • niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, 
 • alergie na niektóre składniki w kosmetykach, pastach do zębów, pokarmach, czy produktach, np. na nikiel będący składnikiem stali nierdzewnej, z której są wykonane sztućce.

Czy zajady są zaraźliwe?

Zajady same w sobie nie są zaraźliwe. Jednakże, jeśli są spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą, to patogeny odpowiedzialne za ich powstanie mogą być przenoszone na inne osoby. Dlatego ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność i dbać o higienę osobistą podczas leczenia zajadów.

Jak poradzić sobie z zajadami w kącikach ust?

Leczenie zajadów zależy od ich przyczyny. W przypadku infekcji grzybiczej czy bakteryjnej stosuje się odpowiednie maści antybakteryjne lub przeciwgrzybicze. Ważne jest również uzupełnienie niedoborów wspomnianych wyżej witamin i minerałów. Warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry wokół ust, stosując balsamy do ust i maści nawilżające. 

Ponadto:

 • zadbajmy o dobre nawyki higieniczne – regularne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli korzystamy z protez, upewnijmy się, że są one dobrze dopasowane i regularnie je czyśćmy.
 • regularnie stosujmy balsamy lub pomadki ochronne, które pomogą zapewnić ochronną barierę, co świetnie działa na zajady w kącikach ust,
 • unikajmy kosmetyków, past do zębów czy pokarmów, które mogą drażnić skórę wokół ust lub wywoływać alergie,
 • chrońmy się przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi – szczególnie zimą i latem stosujmy produkty ochronne na usta, aby zapobiegać ich wysuszaniu i pękaniu,
 • zmieńmy dietę, wprowadzając do niej więcej produktów bogatych w witaminy i minerały, szczególnie te zawierające witaminy z grupy B, żelazo i cynk.

W przypadkach, gdy opisywany problem jest przewlekły lub powyższe metody nie przynoszą rezultatów, ważna jest konsultacja z lekarzem. Podpowie on, co stosować na zajady na ustach, dobierze inne metody leczenia lub skieruje na dodatkowe badania.

Co zrobić, by zapobiec pojawieniu się zajadów?

Chcąc zapobiec pojawieniu się zajadów w kącikach ust, przede wszystkim zadbajmy o zdrowie skóry wokół ust i ogólną higienę. Podstawą jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry ust i wokół nich, co jest szczególnie ważne w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr, niskie temperatury, czy intensywne słońce. Stosowanie balsamów do ust, ochronnych pomadek oraz kremów do twarzy zapewniających ochronę bariery hydrolipidowej, pomaga utrzymać wilgoć w skórze i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Dbając o dietę bogatą w wymienione już wyżej witaminy i minerały, wzmacniamy skórę i błony śluzowe, co również pomaga zapobiegać zajadom. Takie działanie od wewnątrz jest równie ważne, jak stosowanie produktów zewnętrznych.

Ponadto, utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest kluczowe w zapobieganiu zajadom. Ważne jest regularne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust oraz unikanie złych nawyków, takich jak oblizywanie ust czy gryzienie kącików ust. Stosowanie się do tych zasad, pomoże nam zachować tę okolicę twarzy w zdrowiu. Osoby korzystające z protez powinny zadbać o ich odpowiednie dopasowanie oraz czystość.

Przestrzeganie tych prostych zasad oraz unikanie alergenów, jeśli mamy skłonności do alergii, znacznie zmniejsza ryzyko powstawania zajadów.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *