Zapuszczanie włosów. Czy można przyspieszyć porost włosów?

kosmyki mokrych włosów na mokrych plecach kobiety

Zapuszczanie włosów. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

Zapuszczanie włosów nie jest łatwe. Okres przejściowy między włosami krótkimi a takimi, które możemy związać, może być trudny, a nawet powodować zniechęcenie i powrót do pierwotnej fryzury. Jak zapuszczać włosy, by przejść przez to „bezboleśnie”? Czy można przyspieszyć porost włosów?

Jak szybko rosną włosy? 

Tempo wzrostu włosów to sprawa bardzo indywidualna, jednak statystycznie jest to około 0,35 mm na dobę, czyli około 1 cm na miesiąc. Najszybciej będą rosły włosy, które są zdrowe i zadbane. Duże znaczenie dla tego tempa mają także indywidualne predyspozycje, jak również geny, które odziedziczyliśmy. 

Z porostem włosów mamy do czynienia, gdy znajdują się one w tzw. fazie anagenu. Uważa się, że przy zdrowych włosach około 80-90 proc. z nich powinno być w fazie anagenu, około 1 proc. – w fazie katagenu (zanikania), a ok. 7 proc. – w fazie telogenu, czyli wypadania. W ciągu doby powinniśmy tracić około 50-100 włosów. Jeśli jest ich więcej, warto przyjrzeć się bliżej naszej pielęgnacji, diecie oraz stylowi życia.

Cykl wzrostu włosa

Wzrost włosa dzielimy na trzy zasadnicze fazy (jest ich więcej, ale skupmy się na tych głównych).

·      Anagen – włos aktywnie wzrasta w mieszku włosowym, czas trwania tej fazy może wynosić od 4 do nawet 8 lat i jest uwarunkowany genetycznie.

·      Katagen – gdy faza wzrostu kończy się, zanika macierz włosa, a on sam zostaje odcięty od substancji odżywczych i wypchnięty w stronę powierzchni skóry. Czas trwania fazy katagenu wynosi od 14 do 21 dni. 

·      Telogen – jest to faza prowadząca do wypadania włosów (fazy egzogenu) i trwa od 2 do 4 miesięcy – korzeń jest coraz bliżej powierzchni skóry, a następnie wypada.

Czy można przyspieszyć wzrost włosa?

Włosy rosną najszybciej, gdy są zdrowe, zadbane oraz gdy zdrowa i zadbana jest skóra głowy. Wówczas włosy znajdujące się w fazie anagenu otrzymują odpowiednie ilości substancji odżywczych. Dlatego kluczowa w przypadku zapuszczania włosów jest dobrze dobrana, najlepiej naturalna pielęgnacja włosów, a także dbanie o zdrowie całego naszego organizmu.

Oto kilka podpowiedzi, jak dbać o włosy, by przyspieszyć ich porost.

Zdrowa dieta

Wielokrotnie pisałam na blogu o tym, że zdrowa dieta ma ogromny wpływ na kondycję nie tylko całego naszego organizmu, ale także skóry, włosów czy paznokci. O tym, co jeść, by mieć zdrowe i piękne włosy przeczytasz w artykule „Zdrowe smoothie na piękne włosy”.

Jeśli chcemy mocniej wesprzeć włosy, sięgnijmy po suplementy. Szukajmy tych ze skrzypem polnym, pokrzywą czy drożdżami. Poprawiają one kondycję skóry, a w efekcie wpływają stymulująco także na porost włosów.

Kosmetyki 

Naturalne kosmetyki do włosów to kolejny element wspierający ich wzrost. Wybierając produkty do pielęgnacji naszych kosmyków, zwracajmy uwagę na to, by pomagały zachować równowagę PEH, a także by były odpowiednie do potrzeb naszych włosów. Warto przy tej okazji sprawdzić, jaką mamy porowatość i dobrać takie kosmetyki, które będą naszym włosom sprzyjać. Jak sprawdzić porowatość włosów?

Podcinanie włosów

Często słyszymy, że podcinanie włosów sprawia, że rosną szybciej. To nieprawda, zwłaszcza że włosy rosną od mieszka włosowego do dołu, a nie odwrotnie. Jeśli mamy zniszczone końcówki, powinniśmy je podciąć, nawet jeśli zapuszczamy włosy. Ale nie należy robić tego w nieskończoność, bo skutek będzie odwrotny – zamiast zapuszczać włosy, będziemy je skracać. Gdy już włosy podetniemy, warto sięgnąć po serum zabezpieczające końcówki – to pozwoli zapobiec ich niszczeniu, rozdwajaniu i kruszeniu się.

Zabiegi w salonach kosmetycznych

Jeśli chcemy wspomóc porost włosów, warto zajrzeć do salonu kosmetycznego. Istnieją bowiem zabiegi, które pomagają przyspieszyć ten proces. Są to m.in.: 

·      mezoterapia igłowa i mikroigłowa skóry głowy – nakłuwanie naskórka wywołuje stan zapalny, co poprawia ukrwienie skóry głowy i stymuluje cebulki włosowe do wzrostu, a wprowadzone w ten sposób substancje dodatkowo przyspieszają wzrost,

·      karboksyterapia – punktowa iniekcja dwutlenkiem węgla poprawia mikrokrążenie, rozszerza naczynia krwionośne i udrażnia je, dotleniając i odżywając skórę głowy. 

Co może hamować wzrost włosa?

Istnieje wiele czynników mogących hamować wzrost włosa. Są to m.in.:

·      nieodpowiednia dieta prowadząca do powstania niedoborów składników odżywczych odpowiadających za wzrost włosów, m.in.: witaminy A, witamin z grupy B, a także cynku i żelaza,

·      przewlekły stres, który osłabia cały organizm,

·      zaburzenia gospodarki hormonalnej,

·      choroby skóry, np. łuszczyca czy grzybica,

·      przyjmowanie niektórych leków, 

·      niewłaściwa pielęgnacja, np. częste farbowanie i stylizowanie włosów, regularne suszenie gorącym powietrzem. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?