Żołędziówka to napój przygotowany z palonych orzechów dębu. W tradycji polskiej znany jest od wieków i do XIX wieku, gdy kawa była towarem luksusowym, był powszechnie serwowany. Chociaż, w odróżnieniu od klasycznej małej czarnej nie posiada właściwości pobudzających, świetnie zaczyna się od niej dzień. Spowodowane jest to jej dość wysoką kalorycznością, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości.
Żołędziówka pod względem właściwości jest praktycznie przeciwieństwem napoju z prażonych ziaren kawowca. Jest doskonałym źródłem magnezu, potasu i kwasu foliowego. Wzmacnia żołądek, wątrobę i śledzionę. W smaku jest aromatyczna i lekko gorzka. Dobrze komponuje się z cynamonem, kardamonem i imbirem. Serwowana może być podobnie jak kawa – z mlekiem, mrożona, na ciepło i zimno. Przygotowanie polega na gotowaniu zmielonych żołędzi przez kilka minut. Produkt jest tani i dostępny w sklepach ekologicznych stacjonarnych i internetowych.
Chociaż kawa z żołędzi nie zagwarantuje energetycznego kopa, gdy zamykają nam się oczy, jednak swoim działaniem pozytywnie wpłynie na nasze kubki smakowe i nasz organizm. Warto zapoznać się z tym oryginalnym wzmacniającym napojem.