Cera trądzikowa – jak ją codziennie pielęgnować?

Jak pielęgnować cerę trądzikową? Codzienny rytuał

Cera trądzikowa większości z nas kojarzy się z nastolatkami. To jeden z mitów. W rzeczywistości jest to problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Pielęgnacja takiej cery wymaga odpowiedniego podejścia, delikatności i zrozumienia specyfiki skóry. Jak to robić prawidłowo?

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Choć powszechne przekonanie jest takie, że trądzik wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum, to jednak problem ten jest bardziej złożony. Faktycznie, trądzik pospolity jest skutkiem m.in. nadprodukcji łoju skórnego, co prowadzi do zatykania porów i powstawania zaskórników oraz wyprysków, ale jego wystąpienie ma też wiele wspólnego z genetyką i gospodarką hormonalną. Na przykład trądzik u chłopców ma zwykle cięższy przebieg niż u dziewcząt ze względu na androgeny, czyli męskie hormony płciowe (testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol), które mają udokumentowany wpływ na nadmierną produkcję sebum.

Innym istotnym czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się zmian trądzikowych jest zaburzony proces rogowacenia naskórka, przez co ujścia gruczołów łojowych zatykają się, a sebum nie może znaleźć ujścia. Nie można też nie wspomnieć o roli bakterii ze szczepu Propionibacterium acnes, które, choć egzystują naturalnie w naszej skórze, to jednak przy występowaniu wymienionych wyżej czynników nadmiernie się namnażają, doprowadzając do infekcji i powstawania różnych niedoskonałości.

O cerze trądzikowej mówimy zwykle w przypadku trądziku pospolitego i ma ona wiele wspólnych cech z cerą przetłuszczającą się. Są to: 

  1. nadmierna produkcja sebum, głównie w tzw. strefie T (czoło, nos, broda),
  2. pogrubiony i nadmiernie złuszczający się naskórek, 
  3. szarożółty albo ziemisty kolor,
  4. powiększone gruczoły łojowe (tzw. hiperplazja) o rozszerzonych ujściach, które mają skłonność do zapychania się i powstawania zaskórników, a w konsekwencji – zmian o charakterze zapalnym.

Trądzik dorosłych

Co ważne, trądzik pospolity może także pojawić się u osób dorosłych. Inna jest jednak wtedy etiopatogeneza tej choroby. 

Trądzik pospolity (często nazywany młodzieńczym, choć jest to duże uproszczenie) najczęściej związany jest z okresem dojrzewania i zmianami hormonalnymi przy jednoczesnych zaburzeniach produkcji sebum, nieprawidłowym rogowaceniu naskórka w okolicy mieszków włosowych oraz aktywności bakterii Propionibacterium acnes

Cera trądzikowa u dorosłych ma te same problemy skórne, jednak ich pojawienie się nauka łączy nie tylko z zaburzeniami hormonalnymi, ale też z przewlekłym stresem i nieprawidłową dietą, bogatą w cukier i produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Jak pielęgnować skórę skłonną do trądziku?

W obu przypadkach objawy i zagrożenia (np. wystąpienie stanów zapalnych) są podobne, zatem także pielęgnacja cery trądzikowej będzie podobna. Poniżej zebrałam kilka ważnych wskazówek, które pomogą nie tylko złagodzić pojawiające się zmiany, ale też z czasem poprawić stan skóry i zapobiec nawrotom trądziku.

1. Demakijaż i oczyszczanie

To bardzo ważny element pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ wymaga ona bardzo dokładnego oczyszczenia z produktów do makijażu i zanieczyszczeń. Stosujmy do tego celu delikatne, naturalne kosmetyki, które nie podrażniają skóry, a jednocześnie mają właściwości kojące, łagodzące i normalizujące. Do demakijażu świetnie sprawdzą się olejki i balsamy, zaś do oczyszczania – żele, emulsje, mleczka i pianki. Dla zabieganych czy wyjeżdżających, ale w zasadzie dla wszystkich świetną propozycją jest kosmetyk typu 2w1, taki jak Milky Reset, który łączy w sobie cechy produktu do demakijażu i oczyszczania.

2. Tonizowanie

Tonik pomaga przywrócić odpowiednie pH skóry, co między innymi zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum (jego nadprodukcja to często reakcja obronna skóry). Warto wybrać produkt, który zawiera naturalne składniki przeciwzapalne, takie jak ekstrakty z róży, nagietka czy rumianku.

3. Wyregulowanie

Cera trądzikowa często potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby ujarzmić nadmiar sebum i wyregulować proces rogowacenia naskórka. Warto więc włączyć do pielęgnacji bardziej skoncentrowane kosmetyki, np. serum regulujące, które działa normalizująco i zapewnia kontrolę nad tymi procesami. 

4. Nawilżanie

Zaburzenia w produkcji sebum mogą być skutkiem nieodpowiedniego nawilżenia skóry. Dlatego pielęgnacja cery trądzikowej to również nawilżanie. Do tego celu wybierzmy lekki krem nawilżający, który jednocześnie ma działanie regulujące.

5. Ochrona przeciwsłoneczna

Żaden rodzaj skóry nie obejdzie się bez kremu z filtrem SPF. To podstawa także przy cerze trądzikowej, tym bardziej że promienie UV mogą nasilać istniejące zmiany.

6. Kosmetyki „lecznicze”

Jeżeli nasza skóra jest mocno zaatakowana trądzikiem, warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki ze składnikami aktywnymi, takimi jak kwasy AHA/BHA, niacynamid czy retinoidy, które pomogą w redukcji stanów zapalnych i przebarwień.

Jak zmywać makijaż, mając cerę trądzikową?

Warto bardziej szczegółowo omówić kwestię demakijażu w przypadku cery trądzikowej. Kobiety, zmagające się z tym problemem, aby zatuszować niedoskonałości, stosują dość ciężkie kosmetyki do makijażu, i to wielowarstwowo. Zatem usunięcie tych produktów wymaga szczególnej uwagi. Chodzi o to, aby dokładnie oczyścić skórę, ale jednocześnie nie pogorszyć jej stanu. Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc:

1. Delikatne produkty

Wszystkie produkty, które stosujemy, powinny być delikatne dla skóry. Jak ognia unikajmy kosmetyków zawierających drażniące substancje, takie jak SLS, SLES itp. Idealne będą kremowe żele, pianki czy emulsje do oczyszczania skóry.

2. Dwuetapowe oczyszczanie

Samo zmycie makijażu to jedno, ale po demakijażu skóra nie jest jeszcze idealnie oczyszczona, dlatego zalecam dwuetapowe oczyszczanie. Zacznijmy od produktu rozpuszczającego makijaż (np. olejek lub balsam do demakijażu), a następnie użyjmy żelu, pianki lub emulsji oczyszczającej. Uwaga! Istnieje kosmetyk, który sprawdzi się w obu etapach. Chodzi o Milky Reset kremowy żel do oczyszczania i demakijażu. Jeśli chcemy wykonać demakijaż, nałóżmy produkt na suchą skórę, masujmy ją przez chwilę, a potem zmyjmy wodą. Następnie nałóżmy żel na wilgotną skórę, powstałą pianą masujmy twarz, a następnie zmyjmy wszystko wodą. Dzięki temu cera będzie czysta, miękka i nawilżona. 

3. Zawsze czysty ręcznik

Zmieniajmy ręczniki tak często, jak to tylko możliwe. Nie zalecam stosowania ręczników jednorazowych, bo to niedobre dla środowiska, ale jeśli masz cerę trądzikową, higiena jest bardzo ważna. Dlatego warto mieć kilka małych ręczników przeznaczonych tylko do twarzy oraz regularnie je prać w wysokiej temperaturze i w delikatnych detergentach. 

Czy opalanie pomaga, czy szkodzi przy trądziku?

Nadmierna ekspozycja na słońce szkodzi każdej cerze, a w przypadku trądzikowej jest równie niewskazana, jak w przypadku cery naczynkowej. Dlaczego? Promieniowanie UV wpływa na skórę, a w przypadku cery trądzikowej:

  1. pogrubia naskórek, co prowadzi do zatykania porów i powstawania nowych zmian trądzikowych,
  2. wysusza skórę, przez co gruczoły łojowe produkują więcej sebum, a to z kolei może prowadzić do zaostrzenia trądziku,
  3. powoduje powstawanie przebarwień, a trądzikowe stany zapalne są bardziej podatne na pozostawianie trwałych przebarwień pod wpływem słońca.

Jak widać, codzienna ochrona przeciwsłoneczna jest przy cerze trądzikowej niezbędna. Do tego celu wybierajmy kremy z filtrem SPF 30-50 o lekkiej konsystencji, które nie obciążą skóry.

Co ważne, gdy zmagamy się z trądzikiem, a mimo starannej pielęgnacji, objawy nie znikają, warto przyjrzeć się, jak wyglądają nasz styl życia i dieta, która może mieć bardzo duży wpływ na pojawienie się trądziku u dorosłych.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *