Ekstrakt z rozmarynu – jakie ma właściwości pielęgnacyjne?

ekstrakt z rozmarynu resibo blog

Ekstrakt z rozmarynu – jakie ma właściwości i działanie?

Ekstrakt z rozmarynu jest bogaty w składniki aktywne, które przynoszą szereg korzyści zarówno dla naszego organizmu, jak i dla skóry oraz włosów.

Ekstrakt z rozmarynu – właściwości

Rozmaryn jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak kwas rozmarynowy i karnozol, które pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie. Przeciwutleniacze te przyczyniają się także do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych oraz spowolnienia procesów starzenia.

Rozmaryn wspomaga ponadto krążenie krwi, co jest korzystne dla ogólnej witalności i energii naszego organizmu. Poprawa krążenia jest również ważna dla zdrowia serca i układu krwionośnego. Roślinę tę zbadano także pod kątem jej potencjalnego wpływu na funkcje poznawcze. Wykazano, że poprawia ona koncentrację, pamięć i ogólną sprawność umysłową, co częściowo przypisuje się działaniu wspomnianych przeciwutleniaczy. Ekstrakt z tej rośliny jest znany ze swoich właściwości wspomagających trawienie i łagodzących problemy trawienne, takie jak wzdęcia czy niestrawność.

Znane są również właściwości antybakteryjne i antywirusowe rozmarynu, które wspomagają odporność organizmu i wspierają walkę z infekcjami. Związki zawarte w rozmarynie wykazują silne działanie przeciwzapalne, co pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie, na przykład w zapaleniu stawów.

Warto nadmienić, że zawarty w rozmarynie olejek eteryczny jest często wykorzystywany w aromaterapii, ponieważ redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie.

Ekstrakt z rozmarynu w kosmetologii

Wymienione właściwości rozmarynu spowodowały, że ekstrakt z tej rośliny jest również chętnie stosowanym składnikiem kosmetycznym. W branży beauty ceniony jest zwłaszcza za:

  • właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić skórę przed wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, przyczyniając się do spowolnienia procesów starzenia skóry,
  • działanie przeciwzapalne, które zapewnia obecny w rozmarynie kwas karnozowy –łagodzi on stany zapalne skóry, takie jak trądzik, egzema czy łuszczyca,
  • poprawa mikrokrążenia krwi, co przyczynia się do lepszego dotlenienia komórek skóry, a tym samym poprawy jej wyglądu i zdrowia, ,
  • działanie antybakteryjne i antyseptyczne rozmarynu sprawia, że on jest częstym składnikiem produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej,
  • wpływ na regulowanie produkcji sebum, co jest szczególnie korzystne dla osób z cerą tłustą lub mieszaną,
  • wspomaganie ochrony przed promieniowaniem UV – istnieją badania, które wykazują, że kwas rozmarynowy przez to, że wpływa na aktywność tyrozynazy i stymuluje produkcję melaniny, zapobiega uszkodzeniom DNA spowodowanym przez promieniowanie UVB[i],
  • wzmacnianie włosów i stymulowanie ich porostu.

Dzięki tym wszechstronnym właściwościom ekstrakt z rozmarynu jest cenionym składnikiem w wielu produktach kosmetycznych, zapewniając korzyści zarówno dla skóry, jak i włosów.

Jakie surowce można wytworzyć z rozmarynu?

Jak widać, rozmaryn jest nie tylko popularnym ziołem kulinarnym, ale także cennym źródłem różnorodnych surowców stosowanych w medycynie naturalnej oraz w kosmetyce. Z rozmarynu możemy pozyskać następujące surowce:

  • olejek eteryczny, znany z właściwości relaksujących, antyseptycznych i przeciwzapalnych, 
  • hydrolat, czyli wodny produkt uboczny powstały w procesie destylacji olejku eterycznego, jest delikatny, może być stosowany jako tonik do twarzy lub wodna baza kremów i innych produktów,
  • ekstrakt z rozmarynu, uzyskiwany poprzez macerację liści w odpowiednich rozpuszczalnikach, bogaty w składniki aktywne, takie jak wspomniane kwas rozmarynowy i karnozol, ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i wzmacniające skórę, wykorzystywany jest w kremach, balsamach i serum,
  • proszek – suszone liście rozmarynu mogą być mielone na proszek, który znajduje zastosowanie jako naturalny składnik złuszczający w peelingach do ciała i twarzy,
  • olej pozyskiwany przez macerację liści w bazowym oleju nośnikowym, takim jak olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek, jest stosowany do masażu i jako składnik nawilżających kosmetyków do ciała.

Wszystkie te surowce wykorzystywane są m.in. w produktach kosmetycznych, niosąc korzyści zarówno dla skóry, jak i dla włosów.

Rozmaryn: jak jest wykorzystywany w kosmetologii?

Rozmaryn jest jednym z najbardziej wszechstronnych składników wykorzystywanych w branży kosmetycznej. Poniżej niektóre z głównych obszarów jego zastosowania.

Pielęgnacja skóry

Rozmaryn jest częstym składnikiem w kremach do twarzy, szczególnie tych o działaniu antyoksydacyjnym, które pomagają chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, surowce z rozmarynu są stosowane w produktach przeznaczonych do walki z trądzikiem.

Często spotkamy także rozmaryn jako składnik toników, zwłaszcza tych przeznaczonych do skóry tłustej i problematycznej, ponieważ pomaga w regulacji produkcji sebum i oczyszczaniu porów.

Pielęgnacja włosów

Rozmaryn, ze względu na swoje właściwości stymulujące wzrost włosów i wzmacniające cebulki włosowe, jest chętnie stosowany w produktach do pielęgnacji włosów. Jest także skuteczny w zwalczaniu łupieżu. Z kolei olejek rozmarynowy może być stosowany w serum i olejkach do włosów, zapewniając im odżywienie, wzmacnianie i zwiększenie połysku.

Relaksacja i aromaterapia

Ze względu na swoje właściwości relaksujące i odświeżające, olejek eteryczny z rozmarynu jest często stosowany w produktach do masażu i kąpieli. Jego orzeźwiający i odświeżający zapach sprawia, że jest też popularnym wyborem zapachowym do świec aromaterapeutycznych, które poprawiają nastrój i zwiększają koncentrację.

Pielęgnacja ciała

Korzystając z rozmarynu w produktach do pielęgnacji ciała, wykorzystuje się jego właściwości tonizujące, odświeżające oraz wspomagające mikrokrążenie. Jako składnik peelingów, rozmaryn wspomaga złuszczaniemartwych komórek skóry, jednocześnie zapewniając jej odżywienie i witalność.

W jakich kosmetykach można znaleźć ekstrakt z rozmarynu?

Ekstrakt z rozmarynu jest wszechstronnym składnikiem, który znajduje zastosowanie w wielu różnych produktach kosmetycznych. Najczęściej spotykane kosmetyki z rozmarynem to:

  • szampony i odżywki do włosów,
  • kremy do twarzy, szczególnie do skóry dojrzałej, trądzikowej oraz wrażliwej,
  • toniki i płyny micelarne, szczególnie te przeznaczone do cery tłustej i mieszanej,
  • kremy i balsamy do ciała,
  • produkty do stylizacji włosów (mgiełka z rozmarynem zapewni włosom dodatkową ochronę i połysk),
  • wzmacniające i odżywcze maski do twarzy oraz włosów,
  • produkty do aromaterapii.

Ekstrakt z rozmarynu w kosmetyce jest ceniony nie tylko ze względu na swoje korzyści dla skóry i włosów, ale także ogólny wpływ na nasze samopoczucie. Jego wszechstronność sprawia, że jest to składnik, którego warto szukać w różnych produktach pielęgnacyjnych.


[i] Kryczyk A., Piotrowska J., Opoka W., Muszyńska B., Surowce i substancje pochodzenia naturalnego stosowane w fotoprotekcji, s. 29-30, Pol J Cosmetol 2018, 21(1): 25-32, online: https://www.researchgate.net/profile/Bozena-Muszynska/publication/335433054_Surowce_i_substancje_pochodzenia_naturalnego_stosowane_w_fotoprotekcji/links/5d6cebd14585150886066ac3/Surowce-i-substancje-pochodzenia-naturalnego-stosowane-w-fotoprotekcji.pdf, dostęp: 20.12.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *