Jak działają na skórę kwasy tłuszczowe omega?

Kwasy tłuszczowe omega-3-6-9 – jaki mają wpływ na skórę?

Kwasy tłuszczowe omega3, omega-6 i omega-9 to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a więc także skóry, włosów i paznokci. Gdzie je znaleźć i jak stosować, by osiągnąć jak najwięcej korzyści?


H2: Czym są kwasy omega?

Kwasy omega to rodzaj nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią ważne funkcje w naszym organizmie. Istnieją trzy rodzaje kwasów omega: omega-3, omega-6 i omega-9. Ich nazwy odnoszą się do pozycji ostatniego, licząc od końca, podwójnego wiązania w łańcuchu węglowym. Warto dodać, że nienasycone kwasy tłuszczowe charakteryzują się tym, że w swojej cząsteczce zawierają co najmniej jedno wiązanie podwójne między atomami węgla. Dzięki temu cząsteczki kwasów mają elastyczne struktury, które determinują ich właściwości fizyczne i biologiczne.

H2: Gdzie szukać kwasów omega?

Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 są obecne w różnych rodzajach żywności. Oto ich najważniejsze źródła, choć warto dodać, że w wielu produktach kwasy te współwystępują. Nie promujemy źródeł odzwierzęcych, zatem poniżej wymieniamy wyłącznie wegańskie produkty:

H3: Źródła kwasów tłuszczowych omega-3

Kwasy omega-3 zawierają produkty, takie jak:

 • orzechy, m.in. orzechy włoskie,
 • siemię lniane i olej lniany,
 • pestki dyni,
 • niektóre rośliny morskie, takie jak algi.

H3: Źródła kwasów tłuszczowych omega-6

Bogatym źródłem kwasów omega-6 są produkty, takie jak:

H3: Źródła kwasów tłuszczowych omega-9

Kwasy omega-9 znajdziemy w produktach, takich jak:

 • oliwa z oliwek,
 • olej rzepakowy,
 • olej awokado,
 • orzechy nerkowca,
 • olej makadamia.

H2: Jak może objawiać się niedobór kwasów omega?

Ponieważ kwasy omega są bardzo istotne dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji całego naszego organizmu, w tym skóry, powinny być stałym elementem diety. Niedobór kwasów tłuszczowych może mieć negatywny wpływ na skórę i cały organizm, powodując szereg negatywnych objawów, takich jak:

 • (dla całego organizmu) zaburzenia funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia układu odpornościowego, zaburzenia wzrostu i rozwoju,
 • (dla skóry) nadmierne przesuszenie, łuszczyca, trądzik, egzema, przebarwienia, powstawanie zmarszczek.

H2: Jaki wpływ na skórę mają kwasy omega-3, omega-6 oraz omega-9?

Działanie kwasów omega na skórę jest komplementarne, ale każdy z nich działa na nią inaczej. 

H3: Kwasy omega-3

Kwasy, takie jak EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) pomagają w redukcji stanów zapalnych, co może przyczynić się do zmniejszenia trądziku, łuszczycy i innych chorób skórnych. Ponadto kwasy omega-3 wspierają utrzymanie elastyczności skóry, opóźniając proces pojawiania się zmarszczek.

H3: Kwasy omega-6

Ich wpływ na skórę polega na wspieraniu procesu zatrzymywania wody w jej komórkach, co przyczynia się do utrzymania wilgotności i elastyczności. Warto jednak podkreślić, że nadmiar kwasów omega-6 może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry. Do kwasów omega-6 należy m.in. kwas linolowy (LA), i jest on chyba najbardziej znany.

H3: Kwasy omega-9

Kwasy omega-9, m.in. kwas oleinowy, pomagają utrzymać elastyczność skóry i zapobiegają jej przesuszeniu. Ponadto działają łagodząco i przeciwzapalnie.

H2: W jakich proporcjach muszą być NNKT, by najskuteczniej działały?

Zarówno dla utrzymania dobrej kondycji organizmu, jak i skóry, niezwykle istotne jest utrzymanie równowagi między kwasami tłuszczowymi omega-3, omega-6 i omega-9. Dlatego kluczowa jest tutaj zbilansowana dieta, a także stosowanie kosmetyków z tymi kwasami, które działają na naszą cerę komplementarnie, zaspokajając jej wszystkie potrzeby.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?