Olej lniany w pielęgnacji twarzy, włosów, skóry: właściwości 

Dlaczego warto stosować olej lniany na skórę?

Olej lniany znany jest powszechnie jako ceniony surowiec kuchenny. Ale jest on równie cenny jako składnik kosmetyczny. Wszechstronność działania oleju tłoczonego z nasion lnu jest niezwykła. Dlaczego warto stosować go w pielęgnacji skóry? Wyjaśniamy.

Olej lniany – jak się go pozyskuje?

Olej lniany tłoczony jest z nasion lnu zwyczajnego. Aby go pozyskać, nasiona lnu suszy się, by zmniejszyć ich wilgotność. Następnie są one mielone na proszek. Kolejny krok to prasowanie (zgniatanie) proszku, by oddzielić kryjący się w nasionach olej od pozostałych składników. Ostatni etap to filtrowanie, w wyniku którego z oleju usunięte zostają pozostałości z mielenia i prasowania. Olej lniany należy do mniej trwałych, ponieważ dość łatwo utlenia się i jełczeje, dlatego przechowywany jest w ciemnych butelkach, które opóźniają proces utleniania. Z tego samego względu olej z nasion lnu powinien być przechowywany w chłodnym miejscu i należy go zużyć w ciągu kilku tygodni po otwarciu butelki.

Jakie właściwości ma olej lniany?

Podobnie jak inne oleje roślinne, ten tłoczony z nasion lnu zwyczajnego wykazuje wiele właściwości wpływających korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, więc poprawia pracę serca i układu krążenia. Olej lniany ma właściwości:

  • przeciwutleniające – zawiera lignany, które pomagają w ochronie przed chorobami serca, nowotworami i chorobą Alzheimera,
  • przeciwzapalne – olej łagodzi stany zapalne w organizmie i związane z nimi dolegliwości,
  • przeciwcukrzycowe – wspomniane lignany pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi i mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy,
  • przeczyszczające – reguluje pracę przewodu pokarmowego i poprawia trawienie.

Olej lniany w pielęgnacji – jak działa na skórę?

Olej lniany ma korzystny wpływ na skórę, ponieważ zawiera składniki, które pomagają utrzymać jej zdrowy wygląd i kondycję. Surowiec ten składa się głównie z kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności kwasu alfa-linolenowego (ALA), który stanowi około 50-60% całego składu oleju. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9, a także witaminę E i inne przeciwutleniacze, w tym lignany. 

Ze względu na skład olej lniany utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz wspiera jej barierą ochronną i pomaga zatrzymać w niej wilgoć, a także zapobiega jej przesuszaniu. Ponadto zapobiega powstawaniu wolnych rodników i ich negatywnemu działaniu na komórki skóry, dzięki czemu przyczynia się do opóźniania procesów starzenia się. Korzystne dla skór problematycznych jest to, że olej z nasion lnu ma właściwości przeciwzapalne. Dzięki temu pomaga w łagodzeniu objawów łuszczycy, trądziku czy egzemy. 

Czy każdy może stosować kosmetyki z olejem lnianym?

Niestety, mimo że olej tłoczony z nasion lnu ma wiele korzystnych właściwości dla skóry, to nie każdy może stosować kosmetyki z olejem lnianym ani czysty olej. Ten surowiec może bowiem powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Dlatego przed użyciem zarówno samego oleju, jak też kosmetyków go zawierających, należy wykonać test uczuleniowy, szczególnie gdy mamy ogólne skłonności do alergii. 

Test wykonujemy, aplikując niewielką ilość kosmetyku (czystego oleju) na skórę w okolicy łokcia i odczekując kilka godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawi się reakcja alergiczna, produkt (olej lniany lub kosmetyk go zawierający) jest dla nas bezpieczny. Jeśli jednak pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, to sygnał, że nie jest to produkt dla nas. Gdyby reakcja na test utrzymywała się dłużej, należy skonsultować się z dermatologiem.

Również osoby z nadwrażliwą skórną powinny ostrożnie stosować kosmetyki z olejem lnianym lub sam olej. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?