Jak pielęgnować blond włosy – i te naturalne, i te farbowane?

grzebień resibo rozczesuje włosy

Jak dbać o blond włosy? Najważniejsze zasady

Naturalne blond włosy, mimo że widzimy je dość często, ma mniej niż 3% ludzi na świecie. Jasne włosy, niezależnie od tego, czy kolor ten jest naturalny, czy został uzyskany w wyniku rozjaśniania lub farbowania, wymagają wiele uwagi. Jak o nie dbać? Co robić, a czego nie robić? Jakie kosmetyki stosować? Wyjaśniamy.

Jak dbać o włosy blond? 

Pielęgnacja blond włosów, zwłaszcza tych uzyskanych w wyniku rozjaśniania albo farbowania, może być wyzwaniem. Naturalne blond włosy zazwyczaj mają mniejszą średnicę włókna włosowego niż włosy ciemne. Z tego powodu są cieńsze i delikatniejsze. Paradoksalnie jednak to blondyni mają zwykle więcej włosów na głowie niż bruneci. Ze względu na swoją cieńszą strukturę i mniejszą zawartość melaniny, jasne włosy są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, zanieczyszczenia czy tarcie o ubrania.

Podobnie wrażliwe, choć z innego powodu, są włosy blond uzyskane za pomocą rozjaśniania czy farbowania. W tym przypadku przyczyną są środki chemiczne stosowane w tych procesach, które osłabiają włosy, ponieważ ingerują w ich strukturę. Warto dodać, że włosy naturalnego koloru blond, które dodatkowo były farbowane lub rozjaśniane, są jeszcze słabsze i tym samym – jeszcze bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Naturalne włosy blond

Jak już wspomniałam, takie włosy zazwyczaj są cienkie i delikatne. Aby zachować ich siłę i naturalny blask, powinniśmy przede wszystkim zapewnić im ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz odpowiednie nawilżenie, na przykład poprzez regularne stosowanie masek nawilżających oraz olejków. 

Włosy blond rozjaśniane

Rozjaśnianie włosów to proces chemiczny, który może je znacząco osłabić, zwłaszcza jeśli mamy pecha i został niefachowo wykonany. Włosy rozjaśniane potrzebują intensywnego nawilżenia i regeneracji. Warto wprowadzić do pielęgnacji regularne kuracje proteinowe, które odbudowują uszkodzoną strukturę włosa, a także stosować do oczyszczania i odżywiania szampony oraz odżywki, zawierające proteiny i aminokwasy Takie działanie ma na przykład odżywka regenerująca Hair Recharger. Jeśli mamy długie, rozjaśniane włosy, nie zapominajmy o systematycznym podcinaniu ich końcówek, aby zapobiec ich rozdwajaniu się, a jeśli włosy mają taką tendencję, to warto również mieć pod ręką serum zabezpieczające końcówki włosów.

Włosy blond farbowane

Farbowane włosy blond, podobnie jak rozjaśniane, także mogą ulegać uszkodzeniom i przesuszaniu, ponieważ ze względu na swoją strukturę są wrażliwsze na działanie chemikaliów zawartych w farbach. Podobnie, jak w przypadku włosów rozjaśnianych, chcąc utrzymać ich kolor i zdrowy wygląd, należy stosować w pielęgnacji regenerujące szampony i odżywki, które pomogą uzupełnić ubytki w strukturze włosa i dostarczą substancje odżywcze. 

Czego nie robić po rozjaśnianiu włosów?

Po rozjaśnianiu włosów przede wszystkim unikajmy częstego narażania ich na działanie wysokich temperatur. W trakcie upałów chrońmy głowę i włosy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ciepło może dodatkowo osłabiać już i tak nadszarpniętą przez środki chemiczne strukturę włosów. Jeśli to tylko możliwe, po myciu pozwalajmy włosom schnąć naturalnie. Jednak jeżeli myjemy głowę wieczorem, nie powinniśmy kłaść się spać z mokrymi włosami, bo są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego przed snem wysuszmy je – albo naturalnie, albo – jeśli nie ma na to czasu – suszarką. Pamiętajmy jednak o tym, aby zrobić to prawidłowo. O tym, jak prawidłowo suszyć włosy, piszę w innym artykule. 

Po rozjaśnianiu włosów ograniczmy używanie urządzeń do stylizacji cieplnej, w szczególności prostownic, lokówek czy czy termoloków.

Dlaczego włosy rozjaśniane szybciej się niszczą?

Proces rozjaśniania polega na usunięciu naturalnego pigmentu z włosów, co osłabia ich strukturę i czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia. Bez odpowiedniej pielęgnacji, w tym regularnego stosowania odżywek i masek regenerujących, włosy rozjaśniane szybko staną się suche, łamliwe i matowe.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji jasnych włosów?

Pielęgnacja blond włosów powinna opierać się na produktach wzmacniających ich strukturę, a także odżywiających i zapewniających nawilżenie. Wiele też zależy od naszych cech osobowych – są osoby, które mogą mieć naturalne tendencje do przesuszania i łamliwości włosów, a są takie, których włosy nawet po rozjaśnianiu szybko się regenerują i nie wymagają większej uwagi. Ale to skrajności. Dlatego bez względu na to, czy nasz blond jest naturalny, czy uzyskany w procesie chemicznym, zawsze warto mieć w łazience następujące produkty:

Dbanie o każdy rodzaj włosów oraz skórę głowy to ważny element naszej codziennej pielęgnacji, niezależnie od ich koloru. Niemniej są takie przypadki, kiedy nasze kosmyki są bardziej wymagające. Włosy blond zdecydowanie do takich należą.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *