Co takiego jest w czereśniach, że je kochamy? Rubinowy kolor, słodki smak, soczystość i kruchość. Niestety, być może same się nawet o tym przekonałyście – w dużych ilościach ten smaczny owoc może być ciężkostrawny. Dlatego nie należy konsumpcji czereśni łączyć z innymi potrawami ani popijać wodą. Za to świetnie sprawdzą się jako kilkudniowa monodieta oczyszczająca.
Główną tego przyczyną jest zasadowy odczyn owoców i wysoka zawartość wody. Dobroczynnym ich składnikiem jest też potas, który odpowiada za usuwanie nadmiaru soli z organizmu.
Jedzenie czereśni jest szczególnie polecane reumatykom i osobom z problemami z sercem. Ponadto zawierają duże ilości jodu, wapnia, witamin z grupy B, A i C. Doskonale też oczyszczają skórę i poprawiają jej kondycję.
Aby zachować na dłużej właściwości prozdrowotne czereśni, możemy użyć ich w przetworach, szczególnie nalewkach. Warto w sezonie korzystać z dobrodziejstw czerwonych i granatowych owoców – czereśni, wiśni, jagód, malin, porzeczek, truskawek.
Jeśli nawet na drzewie nie zostały już żadne owoce – nic straconego – z ogonków i liści czereśni można przyrządzić napar, który pomocny będzie w chorobach układu moczowego lub jako orzeźwiający letni napój.