Jak wyglądają zaskórniki zamknięte? 4 sposoby, jak się ich pozbyć

Zaskórniki zamknięte – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Zaskórniki zamknięte, często nazywane białymi wągrami, to jeden z najbardziej frustrujących problemów skórnych. Czym są zaskórniki, skąd się biorą i jak się ich skutecznie pozbyć?

Zaskórniki zamknięte – jak wyglądają i gdzie się mogą pojawić?

Drobne, białe grudki, które tworzą się pod skórą, gdy martwe komórki i sebum zablokują ujścia mieszków włosowych, to zaskórniki zamknięte. W przeciwieństwie do otwartych (tzw. czarnych wągrów) są schowane pod naskórkiem i nie mają kontaktu z powietrzem, dlatego też ich zawartość pozostaje jasna.

Tego typu zaskórniki są charakterystyczne dla cery łojotokowej i trądzikowej, ponieważ wiążą się z nieprawidłowościami w produkcji sebum. Najczęściej pojawiają się na czole, policzkach, brodzie i nosie.

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się zaskórników zamkniętych?

Przyczyny pojawienia się zaskórników zamkniętych mogą być różne i są one zazwyczaj związane ze stylem życia oraz czynnikami wewnętrznymi. Poniżej zebrałam najważniejsze z nich:

  • nadmierne wydzielanie sebum – to bezpośrednia przyczyna powstawania zaskórników zamkniętych, wynikająca z faktu, że gruczoły łojowe wytwarzają za dużo sebum, które blokuje ujścia mieszków włosowych,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry – pośrednią przyczyną pojawienia się zaskórników zamkniętych może być brak regularnego oczyszczania i złuszczania skóry, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek naskórka w porach skóry,
  • zmiany hormonalne to inna pośrednia przyczyna powstawania zaskórników – u młodzieży i kobiet zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum,
  • czynniki zewnętrzne – zdarza się, że do nadprodukcji sebum, a w rezultacie pojawienia się zaskórników, dochodzi w wyniku stosowania zbyt tłustych, ciężkich kosmetyków, kosmetyków zawierających alkohol, a także z powodu zanieczyszczeń środowiska,
  • uwarunkowania genetyczne – czasem skłonność do nadmiernej produkcji sebum i powstawania zaskórników jest uwarunkowana genetycznie.

Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć?

Pozbycie się zaskórników zamkniętych wymaga konsekwencji i odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Ale najważniejsze – NIE WYCISKAMY! Poniżej zebrałam kilka skutecznych elementów pielęgnacji, które warto wdrożyć, jeśli borykamy się z tym problemem.

  1. Regularne oczyszczanie

Oczyszczajmy skórę regularnie, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stosujmy do tego celu delikatne środki myjące, najlepiej naturalne, które pomogą w usunięciu nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

  • Złuszczanie

Regularnie stosujmy peelingi chemiczne z kwasami AHA (np. kwas glikolowy, mlekowy) i BHA (kwas salicylowy), które nie wymagają pocierania, a pomagają w usunięciu martwych komórek i odblokowaniu porów.

  • Retinol na zaskórniki zamknięte

Korzystajmy ze sprawdzonych składników, które mają udowodnione działanie regulujące wydzielanie sebum, takich jak retinoidy (np. retinol lub retinal). Są one skuteczne także w walce z zaskórnikami zamkniętymi, ponieważ pobudzają regenerację skóry i zmniejszają wydzielanie sebum. Takim zaawansowanym produktem jest serum Total Retinal, które działa na wielu poziomach, redukując niedoskonałości i poprawiając strukturę skóry.

  • Zabiegi kosmetyczne

Warto też sięgnąć po profesjonalne zabiegi pomagające odpowiednio złuszczyć i pobudzić skórę do regeneracji, takie jak mikrodermabrazja czy peelingi.

Jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji skóry z zaskórnikami?

Pielęgnacja skóry skłonnej do zaskórników zamkniętych powinna koncentrować się na kosmetykach, które skutecznie oczyszczają, złuszczają i regulują wydzielanie sebum. Powinny też być delikatne, nie podrażniać i mieć właściwości kojące. Ważnymi cechami zdrowej skóry (a tylko taka może się chronić przed zaburzeniami, takimi jak nadmierna produkcja sebum) są odpowiednie nawilżenie i silna bariera hydrolipidowa. Dlatego zadbajmy o to, aby w naszej łazience znalazły się produkty wspierające odbudowę NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) oraz warstwy ochronnej naskórka. Kosmetyki naturalne to według mnie zawsze najlepszy wybór – nie „przykrywają” problemu, tylko wspierają skórę, aby sama sobie z nim poradziła. Skutecznie.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *