Cera mieszana: jak ją rozpoznać? Zasady pielęgnacji

Po czym poznać, że mamy cerę mieszaną? Zasady pielęgnacji

Cera mieszana jest jednym z najczęściej występujących rodzajów skóry. Jej pielęgnacja wymaga podwójnej uwagi, warto więc mieć pewność, że właśnie z takim typem skóry twarzy mamy do czynienia. Jak rozpoznać cerę mieszaną? Jak ją pielęgnować?

Cera mieszana – charakterystyka 

Cera mieszana łączy cechy skóry tłustej i suchej. Przetłuszcza się w strefie T (czoło, nos, broda), lecz jest sucha w pozostałych partiach – policzki, powieki, skóra pod oczami. Cera w środkowej części twarzy produkuje nadmiar sebum, przez co nieestetycznie się świeci, ma skłonności do zaskórników, wyprysków i zmian trądzikowych. Z kolei policzki i skóra wokół oczu są przesuszone, łuszczą się, łatwo ulegają podrażnieniom, a nawet uszkodzeniom.

O cerze mieszanej mówimy także wtedy: 

  • gdy skóra całej twarzy jest sucha, a przetłuszcza się tylko w jednej partii, np. w okolicy nosa lub na czole,
  • gdy skóra jest tłusta na przeważającej części twarzy, a tylko jej drobne partie są suche.

Jak rozpoznać, że mamy cerę mieszaną?

Istnieje kilka sposobów na określenie typu cery i możemy to zrobić samodzielnie. Najprostszy i najmniej wymagający to tzw. test chusteczki. Jak go wykonać? Oto 5 kroków:

1. Dokładnie umyjmy twarz, najlepiej stosując wieloetapową metodę oczyszczania.

2. Osuszmy skórę delikatnym, miękkim ręcznikiem (nie pocieraj).

3. Nie stosujmy żadnych kosmetyków – nie tonizujmy, nie nakładajmy kremów, nawet jeśli będzie to niekomfortowe, pozostawmy skórę bez niczego na 30 minut.

4. Po tym czasie dokładnie obejrzyjmy skórę z bliska w lustrze – jeśli cała jest ściągnięta, mrowi, swędzi, widać na niej suche skórki, mamy do czynienia z cerą suchą, ale jeśli nic się nie dzieje lub powyższe objawy odczuwamy tylko w niektórych partiach, odczekajmy kolejne pół godziny.

5. Po upływie godziny znów obejrzyjmy skórę, a następnie przyłóżmy do twarzy jedną warstwę chusteczki higienicznej, dociśnijmy krótko. Następnie dokładnie obejrzyjmy chusteczkę – jeśli widzimy na niej tłuste plamki, zobaczmy, jak jest ich dużo i w których miejscach. Jeśli cała chusteczka pokryta jest plamkami, mamy cerę tłustą, jeśli plamki są tylko w strefie T (lub tylko w okolicy nosa albo na czole) – nasza cera jest mieszana.

H2: Pielęgnacja cery mieszanej – najważniejsze zasady

Jak można się domyśleć, pielęgnacja cery mieszanej nie jest łatwa, bo proporcje między partiami przetłuszczającymi się i suchymi mogą być bardzo różne. Jest to kwestia bardzo indywidualna, dlatego, zanim sięgniemy po kosmetyki, ważne jest precyzyjne określenie tych proporcji. W tym celu skorzystajmy z opisanego wyżej „testu chusteczki”. Jeśli jednak jego wynik będzie dla nas niejednoznaczny, udajmy się do kosmetyczki, która dokładnie określi nasz rodzaj cery, a także udzieli porad co do jej prawidłowej pielęgnacji.

Niezależnie od tego są dwie zasady, o których powinniśmy pamiętać, chcąc odpowiednio zadbać o naszą cerę, jeśli jest mieszana. Pierwsza i najważniejsza to nawilżanie. Jest ono potrzebne zarówno suchym partiom skóry, jak i tłustym. Warto pamiętać, że często nadmierna produkcja sebum jest skutkiem przesuszenia skóry, co aktywuje gruczoły łojowe – skóra broni się w ten sposób przed dalszym odwodnieniem. Dlatego nawilżanie jest tak istotne w przypadku cery mieszanej.

Druga zasada to uregulowanie produkcji sebum. Jeśli jest to skutek nadmiernego przesuszenia, wystarczy wyrównanie poziomu nawilżenia skóry. Jeśli jednak problem ma inne podłoże, warto szukać produktów, które łączą funkcje regulujące sebum z nawilżającymi.

Cera mieszana – jakie kosmetyki najlepiej się sprawdzą?

W przypadku cery mieszanej powinniśmy postawić na kosmetyki głęboko nawilżające, ale jednocześnie mające lekką konsystencję i zawierające składniki niekomedogenne. Warto sięgnąć po produkty, które są delikatne, nie zawierają substancji drażniących czy alergizujących. 

Na dzień aplikujmy krem z filtrem SPF, jednak o możliwie lekkiej formule, aby nie obciążać partii przetłuszczających się. Na noc sięgnijmy po kremy z retinolem, które działają pozytywnie na oba problemy – normalizują strefę T oraz nawilżają i wspierają odbudowę komórek w strefie suchej.

Między kuracjami retinolem możemy na noc aplikować krem odżywczy, który dostarczy skórze witamin i minerałów oraz pomoże odbudować barierę hydrolipidową. Sprawdźmy jednak, najlepiej korzystając z próbki od producenta, czy taki odżywczy krem nie obciąży zbytnio tłustej części twarzy.

Czy mając cerę mieszaną, musimy stosować inne kosmetyki do części przetłuszczającej się, a inne do suchej? W większości przypadków sprawdzą się opisane wyżej kosmetyki. Wyjątek to sytuacja, gdy strefa T jest bardzo mocno tłusta i trudno ujarzmić produkcję sebum w tej części, a pozostała część twarzy jest mocno przesuszona. Wówczas warto rozważyć aplikację dwóch rodzajów produktów – przynajmniej do czasu pełnej normalizacji.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?