Codzienna pielęgnacja ciała: jak dobrać odpowiednie kosmetyki?

kobieta dotyka swojego ramienia dlonia na ramieniu jest peeling

Jak dobrać kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb naszej skóry?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie kosmetologa to: jak dobrze dobrać kosmetyki pielęgnacyjne dla siebie? To wbrew pozorom bardzo ważna kwestia. Źle dobrane kosmetyki mogą przyczynić się do problemów ze skórą.

Dlaczego codzienna pielęgnacja ciała jest tak ważna?

Skóra to ważna część całego naszego organizmu. Jest barierą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi i solidną osłoną dla wszystkich organów. Sama jest największym z nich i jak żaden inny, jest stale narażona na oddziaływanie różnych czynników – promieniowania UV, zanieczyszczenia powietrza, w tym kurzu i pyłów, a także zjawisk atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz, śnieg, mróz czy upał. Lista tego, co oddziałuje na naszą skórę, jest długa, bo znajdują się też na niej również udogodnienia cywilizacyjne, m.in. ogrzewanie w domach, klimatyzacja w samochodach, chlorowana woda. Ponadto skóra – podobnie jak cały organizm człowieka – podlega stresowi i niestety, reaguje na niego bardzo źle.

W efekcie to właśnie na skórze (najpierw na twarzy, a później na reszcie ciała) najszybciej widać to, w jakim żyjemy środowisku, czy o siebie dbamy, czy dobrze się odżywiamy, czy właściwie nawadniamy nasz organizm itd. Dlatego dbanie o nią, w tym codzienna pielęgnacja (m.in. oczyszczanie, regularne złuszczanie i dostarczanie jej składników odżywczych) są tak samo ważne, jak odpowiednia dieta dla nas samych.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała – czym się skierować w ich wyborze?

Pielęgnacja jest ważna, ale oczywiście nie „jakakolwiek” pielęgnacja. Nie wystarczy tylko umyć ciała wodą z mydłem. Należy zadbać o to, by środki myjące nie uszkadzały dodatkowo bariery ochronnej skóry, aby wraz z kosmetykami otrzymała ona odpowiednią dawkę witamin i minerałów, a także aby była dobrze nawilżona. Skóra wymaga także regularnego złuszczania, tak aby łatwiej mogła się regenerować. Z wiekiem do tych podstawowych potrzeb dochodzą także inne – często skóra wymaga ujędrnienia, poprawy elastyczności, głębszego nawilżenia itd.

Dlatego wybierając kosmetyki do pielęgnacji ciała, trzeba brać pod uwagę wiele różnych czynników, m.in.nasz wiek, stan naszej skóry, a nawet to, jaki prowadzimy styl życia. Pewnym ułatwieniem będzie to, że zwykle reszta ciała ma podobne potrzeby co twarz, na której większość z nas skupia się bardziej. Jeśli więc mamy cerę suchą, zapewne również skóra na rękach czy nogach również będzie sucha. Jeśli tłustą – podobnie. Wyjątkiem, choć też nie zawsze, będzie cera trądzikowa.

Istnieją również proste testy, które możemy wykonać w domu, by sprawdzić, jaki mamy rodzaj cery (Patrz artykuł: Typ (rodzaj) cery: jak rozpoznać i pielęgnować?).  One jednak najlepiej sprawdzają się w przypadku skóry twarzy, a nie reszty ciała. O wiele lepiej jest poprosić o pomoc kosmetologa.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kosmetologa?

Możemy, oczywiście, eksperymentować na własną rękę z różnymi kosmetykami, testując je na sobie i sprawdzając, jak reaguje skóra. Niestety, ma to więcej wad niż korzyści. Po pierwsze, jest dość kosztowne, bo rzadko zdarza się trafić od razu na odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny. Wielu z nas przyjdzie wydać małą fortunę, zanim faktycznie do tego dojdzie. Po drugie, jest to dość ryzykowne, ponieważ możemy sobie po prostu zaszkodzić, przesuszając skórę, czy przeciwnie – pobudzając ją do nadmiernej produkcji sebum.

Dlatego warto posłuchać opinii fachowca. Porada kosmetologa, specjalisty od pielęgnacji całego ciała, może nam zaoszczędzić wielu przykrych sytuacji, a także sporo pieniędzy. Niekoniecznie musi to być wizyta w gabinecie kosmetycznym. Dobremu kosmetologowi wystarczy przeprowadzenie solidnego wywiadu z nami, by rozpoznać, jakie są potrzeby naszej skóry i pomóc dobrać odpowiednią do tych potrzeb pielęgnację. Często taka rozmowa pomaga również zaplanować zabiegi, które warto wykonać, by w swoim ciele poczuć się dobrze.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?