Jak prawidłowo wykonać peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy – jak go wykonać prawidłowo?

Peeling skóry głowy to niewątpliwie jeden z najczęściej pomijanych kroków w naszej rutynie pielęgnacyjnej. Często skupiamy się na pielęgnacji twarzy czy ciała, myjemy włosy, ale o skórze głowy zapominamy. Tymczasem regularne złuszczanie naszego skalpu jest kluczowe dla zdrowia skóry i jej dobrej kondycji. Jakie są rodzaje peelingów do skóry głowy i jak prawidłowo je stosować?

Dlaczego warto robić peeling skóry głowy?

Peeling usuwa martwe, zrogowaciałe komórki naskórka oraz zanieczyszczenia i resztki kosmetyków do włosów, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych, a to sprzyja wypadaniu włosów. Ponadto złuszczanie poprawia krążenie krwi w skórze, co z kolei poprawia absorpcję składników odżywczych zawartych w kosmetykach, odżywiając mieszki włosowe i   tym samym – przyczyniając się do przyspieszania porostu włosów. Regularne stosowanie peelingu skóry głowy może również zmniejszyć problem nadmiernego przetłuszczania się, a także zapobiec powstawaniu łupieżu.

Rodzaje peelingów skóry głowy

Podobnie jak w przypadku peelingów do twarzy i ciała, istnieją różne rodzaje peelingów do skóry głowy, dzięki czemu możemy je dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.

Peeling enzymatyczny do skóry głowy

Peeling enzymatyczny to delikatna metoda złuszczania skóry za pomocą naturalnych enzymów, takich jak bromelaina (pozyskiwana z ananasa) czy papaina (pozyskiwana z papai). Ten rodzaj peelingu jest odpowiedni dla osób o wrażliwej skórze głowy, ponieważ nie zawiera złuszczających drobinek ani kwasów, które mogłyby wywoływać podrażnienia. Enzymy rozpuszczają martwe komórki, pozostawiając skórę głowy nawilżoną i odżywioną.

Peeling kwasowy do skóry głowy

Zawiera kwasy owocowe, takie jak kwas salicylowy czy glikolowy, które pomagają usuwać martwe komórki skóry poprzez ich rozpuszczanie. Peeling kwasowy złuszcza bardziej intensywnie niż enzymatyczny. Jest szczególnie polecany osobom, borykającym się z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry lub łupieżem, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Warto jednak pamiętać, że taki peeling może powodować podrażnienia skóry, dlatego należy stosować go ostrożnie i zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.

Peeling mechaniczny do skóry głowy

Zawiera drobinki ścierające, np. z cukru, kawy, soli morskiej, które mechanicznie usuwają martwe komórki. Ten rodzaj peelingu jest bardziej inwazyjny niż enzymatyczny czy kwasowy, dlatego należy stosować go ostrożnie. Peeling mechaniczny może być jednak dobrym rozwiązaniem dla osób z problemem suchego łupieżu.

Jak dobrać peelingi do rodzaju skóry głowy?

Wybór odpowiedniego peelingu do skóry głowy zależy przede wszystkim od jej rodzaju i aktualnych potrzeb. Osoby ze skórą wrażliwą powinny unikać peelingu mechanicznego, sięgając po te łagodniejsze, takie jak peeling enzymatyczny. Osobom z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry zaleca się z kolei peelingi kwasowe, które skutecznie oczyszczają i normalizują pracę gruczołów łojowych. Peeling może pomóc dobrać nasz fryzjer, ale bywa, że konieczna jest konsultacja z trychologiem.

Domowy peeling do skóry głowy czy peeling ze sklepu?

Nie jest niczym trudnym przygotowanie peelingu do skóry głowy samodzielnie w domu z wykorzystaniem naturalnych składników, jak wspomniane kawa czy cukier. Takie domowe peelingi są tańsze i możemy je dostosować do własnych potrzeb. 

Niemniej w domu trudno będzie nam wykonać peeling enzymatyczny czy kwasowy. Ponadto peelingi ze sklepu są często bardziej zaawansowane technologicznie, zawierają składniki aktywne, które dodatkowo pielęgnują skórę oraz są przetestowane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Dla tych, którzy mimo wszystko chcą przygotować taki domowy peeling mechaniczny, podajemy kilka propozycji.

Peeling kawowy

Można go łatwo przygotować z fusów po kawie, do których dodajemy odrobinę oleju, dopasowanego do rodzaju skóry naszej głowy. Peeling kawowy to jeden z najpopularniejszych domowych peelingów i do skóry głowy, i do ciała. Kawa ma działanie antyoksydacyjne i pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, co przyspiesza porost włosów. Ponadto pachnące drobinki delikatnie złuszczają martwe komórki skóry, pozostawiając ją oczyszczoną, odświeżoną i nawilżoną.

Peeling cukrowy

Cukier, np. z dodatkiem oleju kokosowego, delikatnie usuwa martwe komórki skóry, jednocześnie stymulując krążenie krwi w skórze głowy. Do mieszanki można też dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego, dzięki czemu masaż skóry głowy będzie miał element aromaterapii.

Peeling lniany

Peeling lniany jest doskonały dla osób z problemem suchego łupieżu. Ziarna lnu mają właściwości nawilżające i jednocześnie łagodzą świąd skóry głowy. Wystarczy zmieszać mielony len z wodą i nałożyć na skórę głowy, delikatnie masując przez kilka minut, a następnie wszystko spłukać.

Jak często wykonywać peeling skóry głowy?

Częstotliwość wykonywania peelingu skóry głowy zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry. Dla większości osób optymalna częstotliwość to raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Warto pamiętać, że nadmierne złuszczanie skóry może prowadzić do jej podrażnień i przesuszenia, dlatego obserwujmy, co się z nią dzieje, tak aby dostosować częstotliwość peelingu do jej faktycznych potrzeb.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?