Kaszka na czole – jakie są jej przyczyny i jak się jej pozbyć?

peeling Resibo wyciśnięty z tubki kaszka na czole

Jak się pozbyć kaszki na czole?

Kaszka na czole to problem, z którym boryka się wiele osób, zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dorosłym. Wygląda nieestetycznie, może powodować dyskomfort, a nawet obniżać pewność siebie. Dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić?

Kaszka na czole – co to jest i jak powstaje?

Tak zwana kaszka to drobne, zazwyczaj bezbolesne grudki, które pojawiają się na powierzchni skóry. Mogą być przezroczyste, białe lub czerwone. Chociaż zmiana ta jest nieestetyczna, zwykle nie jest groźna dla zdrowia. 

Kaszka powstaje, gdy otwory mieszków włosowych na skórze zostają zablokowane przez nadmiar sebum, martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Sebum to inaczej łój skórny, naturalny tłuszcz wytwarzany przez gruczoły łojowe, który pomaga chronić skórę i utrzymać ją nawilżoną. Stanowi ważny element warstwy hydrolipidowej. Gdy produkcja sebum jest zbyt intensywna lub kiedy martwe komórki skóry nie zostają skutecznie złuszczone, może dojść do zablokowania porów i powstania wspomnianej kaszki.

Niektóre osoby mają skłonność do jej powstawania ze względu na typ skóry. Skóra tłusta czy mieszana są bardziej podatne na tego typu problemy niż skóra sucha. Ponadto czynniki zewnętrzne, takie jak kosmetyki zatykające pory czy zanieczyszczenie powietrza, mogą dodatkowo przyczyniać się do pojawiania zmian.

Kaszka na czole – jakie mogą być jej przyczyny?

Kaszka, choć często mylona z trądzikiem, różni się od niego swoją strukturą i przyczynami powstawania. Dotyka głównie dorosłych, choć nie jest to reguła. Przyczyn jej pojawiania się jest kilka, a prawidłowe ich rozpoznanie jest kluczem do skutecznego pozbycia się tej przypadłości. Powody, dla których na naszym czole pojawiają się nieestetyczne grudki, to m.in.: uczulenie, zaburzenia hormonalne i źle dobrane kosmetyki.

Kaszka na twarzy – uczulenie

Uczulenia to jeden z najczęstszych powodów pojawiania się różnego rodzaju problemów skórnych. Drobnymi czerwonymi grudkami mogą manifestować się np. reakcje na składniki pokarmowe, kosmetyki, detergenty, czy nawet materiały, z których wykonane są nasze ubrania. Uczuleniowej kaszce często towarzyszą inne objawy, takie jak świąd czy zaczerwienienie.

Kaszka na twarzy – hormony

Hormony wpływają na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym również na stan naszej skóry. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą np. w trakcie cyklu miesiączkowego, ciąży czy menopauzy, również mogą spowodować pojawienie się kaszki. Ponadto pewne zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników czy problemy z tarczycą, mogą być bezpośrednio związane z problemami skórnymi.

Kaszka na czole – kosmetyki

Kolejnym powodem pojawiania się problemów z kaszką jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Szczególnie narażone na wystąpienie takich zmian są osoby, które mają skłonności do zapychania się porów skóry (tzw. komedogenność), a używają kosmetyków o ciężkiej konsystencji i ze składnikami komedogennymi. Problem może się także pojawić w przypadku niedopasowania kosmetyków do typu skóry. 

Inne przyczyny kaszki na twarzy

Warto jeszcze wspomnieć o kilku innych czynnikach, które mogą prowadzić do pojawienia się kaszki na twarzy. Są to:

  • przewlekły stres – długotrwałe napięcie nerwowe nie pozostaje bez wpływu na wygląd naszej skóry i może prowadzić między innymi do wystąpienia zmian skórnych, takich jak kaszka,
  • nieodpowiednia dieta – jedzenie przetworzonych produktów, nadużywanie cukru czy tłuszczów trans ma negatywny wpływ na kondycję skóry, 
  • niektóre leki również mogą powodować pojawienie się kaszki jako jednego z efektów ubocznych.

Jak się można pozbyć kaszki na czole?

Jak już wspomniałam, kluczowe dla pozbycia się nieestetycznych zmian w postaci kaszki na czole, jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny jej pojawiania się. Często wymaga to dłuższej obserwacji, następnie eliminacji potencjalnych przyczyn. Bywa, że problem ten wymaga konsultacji z dermatologiem oraz specjalistycznego leczenia.

Odpowiednia pielęgnacja

Chcąc pozbyć się problemu kaszki na czole, przyjrzyjmy się na początek naszej pielęgnacji. Najważniejsze w niej jest dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Stosujmy do tego celu naturalne kosmetyki o łagodnym działaniu. Najlepiej, aby nasz wieczorny rytuał oczyszczania składał się z kilku kroków, tak aby dokładnie domyć skórę. 

Pamiętajmy również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Dzięki temu jego resztki, nie będą mieszać się z sebum i gromadzić się w porach skóry zatykając je.

Przyjrzyjmy się również kosmetykom, jakie stosujemy. Jeśli mamy skłonności do pojawiania się kaszki, wyeliminujmy te, które są ciężkie i zawierają składniki komedogenne. Zamiast tego wybierzmy kosmetyki nawilżające i wspierające odbudowę płaszcza hydrolipidowego. Warto również poszukać produktów zawierających kwas salicylowy lub glikolowy, które pomogą oczyścić pory.

Zdrowy styl życia

Zadbajmy o odpowiednią dietę, eliminując z niej produkty przetworzone (np. napoje gazowane, chipsy, fast foody, gotowe sosy, dressingi itp.), tłuszcze trans (znajdziemy je m.in. w twardych margarynach, niektórych chipsach, niektórych ciastach i ciasteczkach, a także w smażonych daniach typu fast food) oraz unikajmy cukrów prostych w potrawach. 

Pamiętajmy również, aby się wysypiać i unikajmy długotrwałego stresu. Aktywność fizyczna z pewnością także nie zaszkodzi.

Zabiegi kosmetyczne

Peelingi chemiczne lub mikrodermabrazja, wykonywane regularnie w salonie kosmetycznym, również mogą pomóc skutecznie pozbyć się kaszki. Jeśli jednak problem nie znika, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić specjalistyczne kosmetyki lub nawet leki do stosowania na skórę.

Kaszka na czole – jak zapobiec jej nawrotom?

Chcąc zapobiec nawrotom kaszki na czole, postępujmy zgodnie z przytoczonymi wyżej zasadami. Regularne oczyszczanie skóry, unikanie kosmetyków, które zatykają pory, oraz dbanie o odpowiednie nawilżenie to podstawy. Jak już wspomniałam, warto też zwrócić uwagę na dietę. Codzienne picie odpowiedniej ilości wody (minimum 1,5 l), a także suplementacja, zwłaszcza witaminami A i E, również wpłynie korzystnie na kondycję skóry. I nie zapominajmy o najważniejszym – wyeliminowaniu przyczyny pojawiania się kaszki.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?