Koloryt skóry twarzy – jak go wyrównać? Przyczyny przebarwień

koloryt skóry trzy odcienie kremu BB selflove na przedramieniu

Jak wyrównać koloryt skóry na twarzy?

Każda z nas pragnie mieć piękną, zdrową i jednolitą cerę. Niestety, czynniki takie jak promieniowanie UV, hormony czy zmiany związane z wiekiem mogą wpłynąć na pojawienie się niechcianych przebarwień na skórze. Czy istnieją skuteczne metody na wyrównanie kolorytu skóry na twarzy? Jak zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień? 

Przebarwienia na skórze – skąd się biorą?

Przebarwienia skórne to nierównomierny koloryt skóry spowodowany nadmierną produkcją melaniny – barwnika odpowiadającego za kolor nie tylko skóry, ale też naszych włosów i oczu. Do powstawania przebarwień może prowadzić wiele różnych czynników. Oto kilka z nich:

  1. Ekspozycja na słońce – promienie UV są główną przyczyną powstawania przebarwień, ponieważ nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do zwiększonej produkcji melaniny. Jeśli zaniedbujemy ochronę przeciwsłoneczną, istnieje duże ryzyko pojawienia się przebarwień.
  2. Czynniki hormonalne – podczas ciąży lub w czasie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych często występuje tzw. melasma (inaczej ostuda), czyli ciemne plamy na skórze, które są skutkiem zmian w poziomie hormonów.
  3. Uszkodzenia skóry, np. blizny potrądzikowe, rany lub inne formy przerwania ciągłości naskórka, także mogą prowadzić do powstawania przebarwień. 
  4. Niektóre leki, takie jak antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe i leki przeciwnowotworowe.
  5. Starzenie się skóry.
  6. Niektóre schorzenia skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, mogą prowadzić do przebarwień na skórze po zaniknięciu głównych objawów.
  7. Predyspozycje genetyczne również odgrywają rolę w powstawaniu przebarwień. U osób z ciemniejszym kolorytem skóry przebarwienia mogą być bardziej wyraźne.

Jak wyrównać koloryt skóry?

Istnieje wiele sposobów na wyrównanie kolorytu skóry, począwszy od domowych sposobów, poprzez kosmetyki wyrównujące koloryt skóry, aż po zabiegi kosmetyczne.

Czy można wyrównać koloryt skóry bez podkładu?

Zdecydowanie można, choć wymaga to cierpliwości i regularnych działań. Istnieje kilka naturalnych metod, które pomogą wyrównać koloryt skóry. Poniżej kilka propozycji:

  • Kuracja retinoidami – retinoidy zwiększają szybkość odnawiania się komórek skóry, pomagając usuwać martwe komórki z jej powierzchni, co pomaga ujednolicić jej koloryt; jednocześnie skutecznie redukują przebarwienia. 
  • Domowa maska z awokado i soku z cytryny – awokado jest źródłem kwasów tłuszczowych, które nawilżają i regenerują skórę, a sok z cytryny ma właściwości rozjaśniające i jest naturalnym środkiem złuszczającym.

Jak przygotować taką maskę? Dojrzałe awokado blendujemy do kremowej konsystencji i dodajemy kilka kropli świeżego soku z cytryny. Tak przygotowaną maskę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu, i pozostawiamy przez około 20-25 minut. Następnie zmywamy letnią wodą, tonizujemy skórę i aplikujemy krem nawilżający.

  • Tonik z octu jabłkowego – zawiera kwas alfa-hydroksylowy, który działa złuszczająco, pomagając w odnawianiu skóry i wyrównywaniu jej kolorytu. Przygotowanie i aplikacja: połącz ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:3, namocz wacik w przygotowanym toniku, delikatnie przemyj twarz, pozostaw na skórze do całkowitego wyschnięcia. Jeśli poczujesz dyskomfort, po 10 minutach zmyj tonik letnią wodą.
  • Zabiegi w salonie kosmetycznym, takie jak mikrodermabrazja, oxybrazja czy peelingi chemiczne, głęboko złuszczają martwy naskórek, rozjaśniają cerę i wyrównują koloryt. Skuteczne w tym zakresie są także mezoterapia igłowa i mikroigłowa oraz laseroterapia.

Jak zapobiegać zmianie koloru skóry na twarzy?

Nie wszystkim przebarwieniom da się zapobiec. Nad tymi, które pojawiają się w wyniku uszkodzeń skóry lub w wyniku zaburzeń hormonalnych, trudno zapanować. Niemniej istnieje kilka zasad, których wdrożenie może pomóc nam zapobiec hiperpigmentacji skóry.

Przede wszystkim powinniśmy wdrożyć codzienną ochronę przed słońcem. Niezależnie od pory roku i długości przebywania na powietrzu, stosowanie kremów z wysokim filtrem UV to podstawa. Warto także unikać długotrwałej ekspozycji na słońce w godzinach szczytowego nasłonecznienia, tj. między 10:00 a 15:00. 

Ponadto warto dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i stosować produkty zawierające witaminę C oraz jej pochodne czy kwas hialuronowy (składniki te mogą pomóc w utrzymaniu jednolitego kolorytu skóry). 

Warto także wzmacniać naturalne zdolności regeneracyjne skóry. Zadbana, wypielęgnowana, zdrowa i mocna skóra łatwiej radzi sobie ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i szybciej się regeneruje.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?