микрозайм на карту Powrót

Kosmetyki na zimę. Co się sprawdza w zimowej pielęgnacji skóry?

kobieta i mężczyzna przytulają się na śniegu w zimie

Pielęgnacja skóry zimą. Jakie kosmetyki najlepiej się sprawdzą?

Zima to niezbyt przyjazna skórze pora roku. Z jednej strony mróz, wiatr, śnieg czy zimny deszcz, z drugiej ogrzewane, ciepłe i suche pomieszczenia, czyli narażenie cery na skrajne temperatury i ich częste zmiany. Niestety, nasza skóra tego nie lubi. Jak jej pomóc w tym trudnym okresie?

Jakie ma potrzeby skóra zimą?

Najważniejsza potrzeba skóry zimą to ochrona bariery hydrolipidowej, która m.in. zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. To ważne, ponieważ suche powietrze w pomieszczeniach i na mrozie sprzyja odparowywaniu wody, a w rezultacie – wysuszaniu skóry. Dodatkowo częste zmiany temperatur mogą powodować zwiększenie wrażliwości cery, a co za tym idzie – nadreaktywność, skłonność do podrażnień, a także osłabienia ścian naczyń krwionośnych i ich pękania.

Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się zimą?

Pielęgnacja zimą powinna uwzględniać potrzeby skóry o tej porze roku i zabezpieczać ją przed przykrymi skutkami. Aby im zapobiec, jednym z ważniejszych składników, których powinniśmy szukać w kosmetykach o tej porze roku, są humektanty. Dzięki nim woda będzie wiązana w naskórku, co zapobiegnie jej utracie. Szukajmy zatem produktów, które zawierają, np. aloes, kwas hialuronowy czy glicerynę roślinną, które są bardzo silnymi humektantami. Ważne jednak, aby ich działanie wspierać i uzupełniać stosując emolienty. Jest to konieczne, bo suche powietrze powoduje, że humektanty zamiast wiązać wodę w naskórku, przyczyniają się do jej „ucieczki”. Emolienty, np. oleje, masła czy woski roślinne, to substancje, które powstrzymują „ucieczkę” wody, a jednocześnie natłuszczają i nawilżają skórę, wzmacniając płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu łagodzą lub zapobiegają podrażnieniom i zabezpieczają skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Zimowe zasady pielęgnacji skóry – o tym nie zapominaj

Jeśli chcemy zapobiec przykrym dolegliwościom naszej cery w zimie, warto trzymać się zasad jej pielęgnacji o tej porze roku. Oto najważniejsze z nich:

  • nawilżaj i natłuszczaj – czyli stosuj kosmetyki z humektantami i emolientami,
  • oczyszczaj delikatnie – stosuj łagodne, naturalne produkty do mycia, np. żele, pianki i mleczka albo oleje,
  • po oczyszczaniu nie zapominaj o tonizowaniu – to ważne, aby przyspieszyć regenerację i wzmocnić barierę hydrolipidową,
  • pamiętaj o regularnym złuszczaniu – skóra zimą częściej ulega przesuszeniom, więc trzeba ją wspierać w regeneracji, stosując peelingi,
  • chroń skórę przed działaniem promieni słonecznych – zimą to równie ważne, jak o każdej innej porze roku.

Czy zimą też trzeba stosować krem przeciwsłoneczny z filtrem?

Zdecydowanie tak! Ochrona przeciwsłoneczna zimą jest tak samo ważna, jak latem. Pamiętajmy, że o tej porze roku słońce często świeci tak samo intensywnie, jak latem, mimo że krócej i pod innym kątem. Promieniowanie UVA dociera do powierzchni Ziemi nawet wtedy, kiedy jest pochmurno. Co więcej, jeśli jesteśmy na śniegu, promienie Słońca odbijają się od niego, co potęguje ich oddziaływanie na skórę.

SOS dla przemarzniętej skóry 

Mimo że zimy są coraz łagodniejsze, wciąż jeszcze zdarzają się mroźne i bardzo mroźne dni, zwłaszcza w górach, co odczuwają szczególnie osoby uprawiające sporty zimowe. Możemy się liczyć z tym, że skóra przemarznie, pojawi się na niej rumień, a usta spierzchną.

Stosujmy kosmetyki na zimę, czyli stworzone z myślą o ochronie skóry o tej porze roku. Powinny one przede wszystkim zawierać humektanty i emolienty. Ale nie tylko – wskazane są wszystkie substancje wspierające barierę hydrolipidową, ale też łagodzące podrażnienia, zmniejszające zaczerwienienia i kojące. Taki jest krem ratunkowy SOS, który pomoże naszej cerze nie tylko zimą, ale też przez cały rok – gdy jest ona nadreaktywna, atopowa lub gdy uprawiamy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Ten krem to kompozycja składników, które chronią skórę przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych, koją i regenerują, a także wzmacniają naturalną barierę skóry. Krem zawiera pro składnik – masło kokum (bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe), które wspiera dotlenienie komórek, przez co sprawia, że pozostałe aktywne składniki kremu są łatwiej i szybciej przyswajane przez skórę.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.