Kwas migdałowy. Jak działa na skórę i jak go stosować?

Kwas migdałowy na twarz. Jakie efekty można osiągnąć?

Kwas migdałowy – ze względu na swoje właściwości – to jeden z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych kwasów owocowych. Jak działa na skórę, komu jest polecany i czy każdy może go stosować?

Kwas migdałowy – co to jest i jak działa na skórę?

Kwas migdałowy (na liście składników kosmetycznych znajdziemy go pod nazwą Mandelic Acid) to jeden z alfa-hydroksykwasów (AHA). Pozyskuje się go ze słodkich migdałów. 

Spośród wszystkich kwasów AHA kwas migdałowy wyróżnia delikatność, z jaką działa on na skórę, dzięki czemu jest dobrze tolerowany nawet przez bardzo wrażliwe cery. Podobnie jak inne kwasy, migdałowy świetnie złuszcza skórę, jest więc chętnie wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych jako skuteczny peeling chemiczny. Kwas migdałowy działa jednak łagodniej niż inne kwasy. Skóra złuszczona takim peelingiem jest wygładzona, promienna, wygląda zdrowiej, a jej koloryt zostaje wyrównany.

Oprócz złuszczania, kwas migdałowy działa na cerę przeciwstarzeniowo – wygładza drobne zmarszczki, podnosi poziom nawilżenia i elastyczności skóry, poprawia jej strukturę i zwartość, przez co ją ujędrnia. 

Kwas migdałowy ma jeszcze jedną właściwość, która sprawia, że jest wyjątkowy. Mianowicie reguluje produkcję sebum, a jednocześnie – dzięki złuszczaniu martwego naskórka – odblokowuje pory. Ponadto matuje, działa antybakteryjnie, jest więc idealnym produktem do pielęgnacji cery trądzikowej i z niedoskonałościami.

Kwas migdałowy – jakie efekty daje na skórze?

Czego możemy się spodziewać po zastosowaniu kwasu migdałowego? Niezależnie od tego, czy będzie on w czystej postaci, czy jako jeden ze składników kremu, z pewnością możemy liczyć na poniższe efekty. Oczywiście, dodajmy, że są one uzależnione również od stężenia kwasu (samego lub w kosmetyku) oraz od tego, jaką funkcję spełnia sam kosmetyk, a więc jakie inne składniki uzupełniają jego działanie.

Działanie kwasu migdałowego na skórę to:

  • złuszczenie martwego naskórka, 
  • regeneracja i wygładzenie,
  • nawilżenie i odżywienie,
  • poprawa elastyczności i jędrności,
  • redukcja przebarwień i wyrównanie kolorytu,
  • spłycenie drobnych zmarszczek,
  • spowolnienie procesu starzenia się skóry,
  • wyregulowanie produkcji sebum,
  • redukcja niedoskonałości, wyprysków i trądziku,
  • redukcja drobnych blizn.

Ze względu na te właściwości kwas migdałowy jest polecany do pielęgnacji każdej cery, jednak szczególnie powinny na niego zwrócić uwagę osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień (bo jest wyjątkowo łagodny), a także trądzikową, ponieważ wykazuje działanie regulujące wydzielanie sebum oraz antybakteryjne.

W jakiej postaci stosować kwas migdałowy na twarz?

Kwas migdałowy jest nie tylko najczęściej stosowanym kwasem owocowym w gabinetach kosmetycznych, ale też znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków, których używamy w domu. To jeden z nielicznych kwasów, które możemy aplikować sobie samodzielnie w domu w czystej postaci (oczywiście stosując się do zaleceń producenta), niemniej warto sięgnąć po kosmetyki o szerszym składzie, które go zawierają, bo wówczas możemy liczyć na komplementarne działanie tych składników. 

Przykładem może być multikwasowa esencja odnawiająca, która wbrew obiegowym opiniom o tym, że kwasów AHA nie należy ze sobą łączyć, łączy działanie dwóch najłagodniejszych kwasów – migdałowego i glikolowego oraz innych składników zapewniając efekt „baby face” – szybkiej, skutecznej i głębokiej odnowy naskórka, wygładzenia zmarszczek, wyrównania kolorytu, dodania cerze blasku, co potwierdza aż 90% badanych!

Kwas migdałowy – czy mogą go stosować kobiety w ciąży?

Kwas migdałowy ze względu na fakt, że jego cząsteczki są duże, działa na skórę powierzchniowo, nie wnikając w jej głębsze warstwy. Z tego powodu jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Niemniej jego stosowanie w tym okresie powinno być ostrożne, ponieważ skóra kobiet spodziewających się dziecka – ze względu na zaburzenie równowagi hormonalnej – może źle zareagować nawet na najłagodniejsze preparaty, nie tylko kwasowe. Warto przed zabiegiem zrobić test na niewidocznym fragmencie skóry, np. za uszami. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?