Kwasy na twarz – jak je dobrać do rodzaju skóry?

kwasy na twarz resibo kobieta trzyma multikwasowa esencja

Kwasy na twarz. Jak dobrać odpowiedni produkt do rodzaju skóry?

Kwasy stosowane na twarz to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych składników kosmetycznych. Od odmładzających peelingów chemicznych po delikatne, codzienne produkty pielęgnacyjne, kwasy oferują szeroki zakres korzyści dla skóry. Jak dobrać odpowiedni kwas do swojego typu skóry? Jak stosować kwasy na twarz w domu i jakie one dają efekty? Wyjaśniamy. 

Kwasy na twarz – jakie wybrać?

Wybór kwasu lub kwasów, które mogą być zastosowane w naszym przypadku, zależy w głównej mierze od rodzaju cery,  jej kondycji oraz aktualnych potrzeb. Ważny jest także cel, jaki chcemy osiągnąć. Kwasy, choć łączy je fakt, że świetnie złuszczają martwy naskórek, różnią się wieloma właściwościami.

AHA (alfa-hydroksykwasy) 

Kwasy AHA, pozyskiwane głównie z owoców (stąd również nazwa kwasy owocowe), są znane ze skutecznego złuszczania naskórka, redukcji zmarszczek, poprawy tekstury skóry i jej nawilżenia. Do tej grupy kwasów zalicza się m.in.:

  • kwas glikolowy (pozyskiwany m.in. z trzciny cukrowej),
  • kwas mlekowy (np. z kiszonek), 
  • kwas migdałowy (głównie z gorzkich migdałów),
  • kwas cytrynowy (z cytrusów), 
  • kwas winowy (m.in. z winogron),
  • kwas jabłkowy (pozyskiwany z jabłek). 

BHA (beta-hydroksykwasy)

BHA to w zasadzie jedynie kwas salicylowy, pozyskiwany głównie z kory wierzby białej. To kwas, który jest rozpuszczalny w tłuszczach, co sprawia, że doskonale penetruje pory skóry. Jest zatem idealnym wyborem dla osób z cerą tłustą i trądzikową. Kwas ten ma właściwości złuszczające, regulujące wydzielanie sebum, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe i głęboko oczyszczające.

LHA (lipo-hydroksykwasy)

Kwasy LHA (kwas kapryloylosalicylowy) są pochodną kwasów BHA, zapewniają one podobne korzyści, ale mają ważną dodatkową zaletę. Mianowicie ze względu na większą strukturę cząsteczkową niż tradycyjne BHA, działają bardziej powierzchniowo i mniej drażniąco. Łagodniejsze działanie sprawia, że kwasy LHA są polecane osobom z wrażliwą skórą, które mogą nie tolerować kwasu salicylowego.  

PHA (polihydroksykwasy)

To najmłodsza, jeśli chodzi o stosowanie w kosmetologii, klasa kwasów. Działają podobnie do AHA, ale są większe pod względem struktury molekularnej i przez to łagodniejsze dla skóry. Z tego powodu PHA są często polecane osobom z wrażliwą skórą. Do PHA zalicza się m.in. kwas laktobionowy i kwas glukonolakton.

Inne kwasy

Hydroksykwasy to nie wszystkie kwasy, jakie możemy stosować na twarz. Warto wymienić także kluczowy dla zdrowia skóry kwas hialuronowy, który występuje w niej naturalnie, ale też może być dostarczany w kosmetykach i podczas zabiegów w salonie. Ma on silne działanie nawilżające i wspomagające zatrzymywanie wody w komórkach skóry, a także antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.

Z kolei kwas azelainowy może być „konkurencją” dla kwasów BHA i LHA, ponieważ wspomaga złuszczanie martwego naskórka, reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i zmniejsza stany zapalne, a jednocześnie jest łagodny i dobrze tolerowany nawet przez bardzo wrażliwą skórę.

Jak działają kwasy na twarz?

Jak już wspomniałam, działanie kwasów to przede wszystkim głęboka eksfoliacja, a w rezultacie pobudzenie skóry do odnowy. Zabiegi z wykorzystaniem kwasów oraz kosmetyki, które je zawierają, zapewniają również wygładzenie i nawilżenie, a w przypadku kwasów BHA – także regulację produkcji sebum, co w połączeniu z działaniem przeciwzapalnym zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych i pomaga leczyć już istniejące.

Oto, jak różne kwasy wpływają na poszczególne typy cery:

Cera sucha i z oznakami starzenia

Ten rodzaj cery wymaga nawilżenia, złuszczenia martwego naskórka i złagodzenia suchości. Świetnie poradzą sobie z tym kwasy AHA (np. glikolowy, mlekowy, migdałowy) i PHA (np. kwas laktobionowy) oraz kwas hialuronowy.

Cera tłusta i mieszana

Taki rodzaj cery potrzebuje ujarzmienia sebum i działania antybakteryjnego oraz przeciwzapalnego. Tu świetnie sprawdzą się kwasy BHA i LHA, a także kwas azelainowy.

Cera wrażliwa

Taka cera wymaga łagodnego podejścia i nie wszystkie, nawet uznawane za łagodne, kwasy mogą być dla niej odpowiednie. Warto spróbować z kwasem laktobionowym, który jest uznawany za najłagodniejszy ze wszystkich hydroksykwasów. Spośród innych do pielęgnacji takiej cery odpowiedni będzie również kwas hialuronowy.

Jak stosować kwasy na twarz?

Aplikacja hydroksykwasów na twarz wymaga przestrzegania pewnych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo skórze i skuteczność działania. Jeśli stosujemy kosmetyki z tymi kwasami samodzielnie w domu, pamiętajmy przede wszystkim o stopniowym wprowadzaniu produktów, unikaniu nakładania ich na uszkodzoną skórę i stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. Hydroksykwasów w dużych stężeniach oraz tych silniej działających nie powinniśmy stosować samodzielnie – to okazja, by odwiedzić salon kosmetyczny.

Jeśli chodzi o inne wymienione kwasy, takie jak azelainowy czy hialuronowy, wystarczy stosować się do zaleceń producenta tych kosmetyków.

Kto nie powinien stosować kwasów?

Hydroksykwasy są przeciwwskazane osobom z pewnymi schorzeniami skóry, takimi jak egzema czy łuszczyca. Kobiety w ciąży także powinny unikać stosowania niektórych z nich. W przypadku wątpliwości co do naszej skóry czy stanu zdrowia, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.

W przypadku kwasu hialuronowego czy azelainowego – nie ma przeciwwskazań do stosowania.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *