Kwas salicylowy – jakie ma działanie i zastosowanie? 

Kwas salicylowy – jak działa na skórę?

Kwas salicylowy (Salicylic acid) złuszcza martwy naskórek i łagodzi stany zapalne. Jest więc skutecznym składnikiem kosmetyków do cer problematycznych. Czym jest kwas salicylowy i jak działa on na skórę?

Kwas salicylowy – co to za substancja?

Kwas salicylowy to organiczny beta-hydroksykwas (BHA). Jest on związkiem naturalnie występującym, między innymi w korze wierzby, z której pozyskiwany jest najczęściej. Stąd nazwa „salicylowy” (od łacińskiej nazwy wierzby – Salix). Oprócz kory wierzby, kwas salicylowy występuje także w korze jesionu, topoli, w liściach brzozy czy nasionach ananasa.

Kwas ten ma silne właściwości keratolityczne (rozpuszcza zrogowaciały naskórek), a także antyseptyczne i przeciwzapalne. Jego najbardziej znane działanie to złuszczanie martwego naskórka i łagodzenie stanów zapalnych skóry. Warto jednak podkreślić, że kwas salicylowy, złuszczając naskórek, pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, zatem wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe.

Jakie zastosowanie może mieć kwas salicylowy?

Kwas salicylowy znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii i przemyśle kosmetycznym. Ze względu na niskie pH skuteczne złuszcza martwy naskórek, poprawiając wygląd skóry i redukując niedoskonałości. Jest bardzo skuteczny w walce z trądzikiem oraz innymi schorzeniami skórnymi, takimi jak łupież czy brodawki. 

Ponadto kwas salicylowy stosowany jest również w preparatach przeciwstarzeniowych, ze względu na swoje zdolności do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny.

Czy można kwas salicylowy stosować na twarz?

Kwas salicylowy można stosować i na ciało, i na twarz. Jednak przed jego zastosowaniem należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, preparat powinien zawierać kwas salicylowy w odpowiednim stężeniu. W kosmetykach do twarzy optymalne stężenie to pomiędzy 0,5% a 2%. Ponadto, aby uniknąć podrażnień lub reakcji alergicznych, rozpoczynając stosowanie kosmetyków z tym kwasem, zacznijmy od niższego stężenia i stopniowo go zwiększajmy, obserwując reakcje skóry. Przed użyciem kwasu salicylowego na twarz przeprowadźmy na małej powierzchni skóry test, aby sprawdzić ewentualną nadwrażliwość.

Z czym wolno, a z czym nie wolno łączyć kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy może reagować z innymi substancjami i lekami, dlatego warto wiedzieć, z czym można go łączyć, a z czym nie. Poniżej kilka substancji, na które trzeba szczególnie uważać.

Kwas salicylowy a retinol

Warto unikać jednoczesnego stosowania preparatów z retinolem oraz z kwasem salicylowym, ponieważ mogą one nasilić podrażnienie skóry. 

Kwas salicylowy a kwasy z grupy AHA i BHA

Łączenie kwasu salicylowego z kwasami z grupy AHA, np. glikolowym, migdałowym, jak też z innymi kwasami BHA, również może wzmagać efekty drażniące, w związku z czym lepiej unikać takich połączeń.

Kwas salicylowy a niacynamid

Niacynamid (witamina B3) ma bardzo korzystne działanie na skórę, m.in. normalizuje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia barierę hydrolipidową, działa przeciwtrądzikowo, rozjaśnia przebarwienia. Niestety, w połączeniu z kwasem salicylowym jego działanie może być słabsze, dlatego lepiej tego unikajmy.

Kwas salicylowy a witamina C

Zastosowanie witaminy C łącznie z kwasem salicylowym, jak też innymi kwasami z grupy BHA oraz kwasami z grupy AHA, spowoduje, że nie będzie ona działała. Dlatego takich połączeń również unikajmy.

Jak bezpiecznie stosować kwas salicylowy?

Aby uniknąć przykrych sytuacji, stosując kwas salicylowy, przestrzegajmy kilku zasad. Przede wszystkim, preparaty zawierające ten kwas powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz – jeśli przepisał je nam lekarz – zgodnie z jego zaleceniami. Pamiętajmy także o prawidłowym oczyszczaniu skóryprzed aplikacją kosmetyku z kwasem salicylowym. W przypadku wystąpienia podrażnień lub alergii natychmiast przerwijmy stosowanie kosmetyków z tym składnikiem, a jeśli podrażnienie nie znika po kilku dniach, skonsultujmy się z dermatologiem. Ponadto, jak w przypadku każdego kwasu, podczas stosowania preparatów z kwasem salicylowym ważne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ może on mieć właściwości fotouczulające i przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Czy kwas salicylowy można stosować latem?

Stosowanie kwasu salicylowego latem może być ryzykowne ze względu na działanie promieniowania UV na naszą skórę. Składnik ten może uczulać na słońce i zwiększać wrażliwość skóry na poparzenia słoneczne. Dlatego też, jeśli chcemy używać kosmetyków z kwasem salicylowym o tej porze roku, warto ograniczyć ekspozycję na słońce, a gdy to nieuniknione, stosować wysoką ochronę UV. Warto też pamiętać, że ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych na skórze może być większe latem ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza i naszą potliwość.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?