микрозайм на карту Powrót

Maski na twarz: jak często powinniśmy je stosować?

roznokolorowe maski do twarzy wycisniete na jasna plyte wzory

Jak często należy stosować maski na twarz? Wyjaśniamy

Czy maska do twarzy to kosmetyk niezbędny na naszej łazienkowej półce? Dlaczego warto ją tam mieć i jak często po nią sięgać, by przyniosła oczekiwane efekty? Jak wybrać skuteczną maskę dla siebie? Sprawdźmy, co wiemy o tej formie pielęgnacji.

Maski na twarz – dlaczego warto je stosować?

Maski na twarz to produkty pielęgnacyjne rzadko jeszcze stosowane przez większość z nas. A jeśli już, to sięgamy po nie okazjonalnie, wybierając je na szybko z drogeryjnej półki. Tymczasem maska na twarz, zawierająca naturalne składniki wysokiej jakości, dobrana specjalnie pod kątem potrzeb skóry, to jeden z najskuteczniejszych sposobów pielęgnacji. Jest dla naszej cery jak suplementacja dla organizmu – dosłownie w kilkanaście, kilkadziesiąt minut daje jej solidny zastrzyk niezbędnych składników odżywczych.

Jakie efekty daje regularne stosowanie maski na twarz?

Regularne stosowanie masek na twarz daje wiele pozytywnych efektów, m.in.:

  • zapobiega niedoborom witamin i minerałów w skórze,
  • pobudza cerę do samoregeneracji,
  • poprawia ogólną kondycję skóry (zmiany sa widoczne już po pierwszym użyciu maski na twarz).

W zależności od tego, jakie są potrzeby naszej skóry, maska odpowiednio do nich dobrana pomoże skutecznie je zaspokoić i będzie silnym wsparciem dla cery w zmaganiach z różnego rodzaju niedoskonałościami.

Z czasem, dzięki stosowaniu maski, wiele problemów, z jakimi boryka się nasza skóra, zostanie zniwelowanych, a nawet może całkiem zniknąć.

Przygotowanie skóry pod maskę na twarz

Maskę należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami jej producenta, jednak bez względu na to, czy będzie to gotowy produkt drogeryjny, czy zrobiony samodzielnie w domu, zawsze trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  1. Maskę stosujemy zawsze wyłącznie na oczyszczoną skórę – należy zatem najpierw wykonać demakijaż i starannie oczyścić twarz oraz ją stonizować.
  2. Po oczyszczeniu twarzy, a przed nałożeniem maski, warto nałożyć peeling – złuszczona skóra, pozbawiona martwego naskórka, lepiej wchłonie składniki aktywne zawarte w masce.
  3. Skuteczność maski zwiększy także podniesienie temperatury skóry twarzy i rozszerzenie porów poprzez wykonanie parówki. Jeśli więc mamy więcej czasu, warto włączyć do rytuału także ten element.
  4. Maskę należy trzymać na twarzy tak długo, jak zaleca producent – w tym przypadku dłużej nie znaczy lepiej, ponieważ skóra jest w stanie wchłonąć tylko określoną ilość substancji aktywnych, nawilżających itp. Niektóre maski, np. te zawierające glinki, zastygają na twarzy i zbyt długie ich trzymanie może przynieść odwrotny skutek, np. nadmierne wysuszenie.
  5. Pamiętajmy o tym, aby nakładając maskę na twarz omijać okolice oczu i ust – skóra w okolicy oczu jest bardzo cienka i wrażliwa. Pod oczy, jeszcze przed nałożeniem maski, warto nałożyć płatki hydrożelowe. Z kolei usta omijamy ze względu na możliwość połknięcia odrobiny maski, co może nie być przyjemne, a nawet mogłoby nam zaszkodzić.
  6. Maskę na twarz możemy nakładać zarówno rano, jak i wieczorem. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu. Jeśli robimy to rano, możemy dodatkowo wykonać delikatny, pobudzający masaż twarzy, np. z wykorzystaniem płytki gua-sha.

Jak prawidłowo nakładać maskę na twarz?

Nakładając maskę na twarz, również należy się trzymać zaleceń producenta. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, inne będą sposoby jej nakładania. W warunkach domowych maski o konsystencji kremu, żelu czy pasty najlepiej aplikować po prostu palcami, których ciepło dodatkowo rozgrzeje i maskę, i skórę.

Maski w płacie należy po prostu rozciągnąć na twarzy i dopasować dociskając (omijając okolice oczu, nosa i ust).

Wszystkie rodzaje masek nakładamy w ten sam sposób – zaczynając od czoła, następnie na policzki, nos, brodę, szyję i dekolt.

NASZ TIP!

Maski, w szczególności te działające nawilżająco, łagodząco i rozświetlająco, warto trzymać w lodówce. Docenimy to szczególnie wtedy, gdy zaaplikujemy sobie taką pielęgnację rano. Dzięki temu cera będzie pełna energii, świeża, a także będzie wyglądała bardzo zdrowo.

Jak prawidłowo zdejmować maskę z twarzy?

Zdejmowanie maski nie jest procesem skomplikowanym i tu również powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami jej producenta. W zależności od tego, jakiego rodzaju maskę stosujemy, po wskazanym na etykiecie czasie jej działania na skórę, trzeba będzie ją albo zdjąć (dotyczy tzw. masek w płacie), albo zmyć ciepłą wodą. Następnie skórę stonizować i nałożyć krem do twarzy oraz pod oczy. Niektóre, lżejsze rodzaje masek nie wymagają zmywania i można ich pozostałości wklepać w skórę, a następnie nałożyć kremy.

Jak często stosować maskę na twarz?

Aby maska na twarz rzeczywiście pomogła naszej skórze, należy ją stosować regularnie, z częstotliwością zalecaną przez producenta. Warto mieć w domu kilka różnego rodzaju masek i sprawdzić, jak będzie reagować cera, gdy dwie z nich (np. oczyszczającą i nawilżającą) będziemy stosować wymiennie, w zależności od potrzeb skóry. Jeśli reakcja będzie dobra, można stosować je właśnie w taki sposób. Pamiętajmy jednak o tym, aby między aplikacjami każdej z nich zachować trzy-, czterodniowe odstępy. Chodzi o to, aby zbytnio nie bombardować skóry większymi dawkami różnych substancji aktywnych.

Gotowa maska na twarz czy maseczki domowej roboty?

Czy lepiej kupić gotową maskę na twarz w sklepie, czy przygotować ją samodzielnie w domu? Jeśli mamy dobrą wiedzę na temat surowców i ich działania na skórę, a także sprawdziłyśmy to działanie na swojej cerze i nie odnotowałyśmy żadnych problemów, możemy pokusić się o to, by maski wykonywać samodzielnie. Nie jest to jednak tak bezpieczne, jak kupno gotowej. Dlaczego? Gotowa maska od dobrego producenta to pewność otrzymania produktu wysokiej jakości, zawierającego równie wysokiej jakości składniki. Ma to znaczenie choćby ze względu na minimalizowanie ryzyka wystąpienia alergii. Większość firm, zwłaszcza tworzących kosmetyki naturalne, kładzie ogromny nacisk na pochodzenie oraz odpowiednie przebadanie surowców pod wieloma kątami, m.in. właśnie alergii.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.