Masło tucuma w pielęgnacji skóry i włosów: jakie ma właściwości? 

Masło tucuma w pielęgnacji. Jaką funkcję pełni w kosmetykach?

Masło tucuma, pozyskiwane z nasion palmy o tej nazwie, jest powszechnie stosowanym i bardzo cennym surowcem kosmetycznym. Jak je stosować i dla kogo jest wskazane?

Masło tucuma – co to jest i z czego się je wytwarza?

Jak wszystkie masła roślinne, tucuma jest rodzajem gęstego oleju tłoczonego na zimno. Pozyskuje się je z nasion palmy tucuma (łac. Astrocaryum tucuma), która rośnie w Ameryce Południowej, głównie na obszarze Amazonii. Produkcja tego masła polega na wyodrębnieniu oleju z miąższu nasion, co dzieje się w wyniku tłoczenia lub ekstrakcji. 

Masło tucuma ma charakterystyczny pomarańczowy kolor i intensywny orzechowy zapach. Znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce.

Jakie właściwości ma masło tucuma?

Masło tucuma jest bogate w kwasy tłuszczowe, przede wszystkim oleinowy, palmitynowy i linolowy, a także kwasy omega-3 i omega-6 oraz w witaminy A i E. Ze względu na swój skład ma wiele korzystnych właściwości dla naszej skóry i włosów, m.in.

  • nawilża je, zmiękcza i wygładza,
  • odżywia skórę (oprócz witamin, zawiera minerały, m.in. wapń, fosfor i żelazo),
  • regeneruje komórki skóry (m.in. dzięki zawartości witaminy A),
  • uelastycznia skórę, zapobiegając powstawaniu zmarszczek i utracie jędrności,
  • chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • działa antywolnorodnikowo,
  • łagodzi podrażnienia skóry,
  • działa przeciwzapalnie i wspomaga gojenie się drobnych ran oraz otarć,
  • ma działanie antybakteryjne,
  • odżywia włosy.

W jakich dolegliwościach skórnych warto stosować masło tucuma?

Dzięki dużej zawartości witamin i minerałów, a także kwasów tłuszczowych, masło tucuma jest jednym ze skuteczniejszych produktów na różne problemy skórne.

Masło tucuma odżywia, nawilża i regeneruje, a także wspiera zwalczanie wolnych rodników. Dzięki temu świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry przesuszonej i szorstkiej oraz skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia. 

Ze względu na zawartość kwasu laurynowego, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, masło tucuma może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku i zapobiegać powstawaniu nowych wyprysków. Jego działanie łagodzące podrażnienia oraz nawilżające pomoże osobom zmagającym się z egzemą czy łuszczycą.

W jakiej postaci masło tucuma jest najefektywniejsze? 

Masło tucuma możemy stosować zarówno w czystej postaci, jak też jako składnik kosmetyków. Kwestia skuteczności tego surowca jest w dużym stopniu uzależniona od potrzeb naszej skóry, a także od rodzaju cery. Ze względu na swoją tłustą, ciężką konsystencję masło w czystej postaci z pewnością nie przypadnie do gustu osobom z cerą tłustą i mieszaną. Natomiast po czyste masło tucuma mogą śmiało sięgać osoby z cerą suchą, odwodnioną i przesuszoną. Masło podziała na nią jak maska, która wchłaniając się dostarczy skórze skoncentrowane składniki odżywcze, nawilżające, regenerujące i wygładzające. Warto pamiętać, że masło tucuma nie powinno zastępować wieloskładnikowych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Skoro o nich mowa, po kosmetyki zawierające ten surowiec, powinny sięgnąć wszystkie osoby, których cera wymaga regeneracji, nawilżenia i ukojenia. Masło tucuma w kosmetykach traci swoją tłustość, bo jest jednym z wielu ich składników. Co istotne, ta wielość sprawia, że działanie takiego produktu na skórę jest wszechstronniejsze. Warunkiem jest wybór kosmetyków naturalnych, a także odpowiednie ich dobranie do rodzaju naszej cery i problemu, z jakim się zmagamy.

Masło tucuma – czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania?

Masło tucuma, choć bardzo łagodne dla skóry, nie u wszystkich się sprawdzi. Istnieją sytuacje, w których warto zachować ostrożność, wybierając kosmetyki z tym składnikiem, a zwłaszcza chcąc stosować go w czystej postaci. Oto one:

  • skłonność do alergii, szczególnie w przypadku alergii na orzechy – masło tucuma jest tłoczone z orzechów palmy tucuma, zatem osoby uczulone na orzechy, powinny być ostrożne i przed rozpoczęciem stosowania produktów z tym składnikiem powinny wykonać test skórny, 
  • tłusta skóra i skłonność do zapychania porów – ze względu na swoją gęstą i tłustą konsystencję masło tucuma nie jest odpowiednie dla osób z tłustą cerą, ponieważ może ono działać komedogennie i pogarszać stan skóry (zwłaszcza jeśli stosowane jest w nadmiarze lub w czystej postaci),
  • trądzik różowaty – masło tucuma może nasilać objawy tej choroby,
  • wrażliwa skóra – choć masło tucuma jest stosunkowo bezpieczne dla wrażliwej skóry, to jednak u niektórych osób, których cera jest nadreaktywna, może powodować podrażnienia i zaczerwienienie skóry; w tym przypadku również przed zastosowaniem produktów z tym surowcem warto wykonać test skórny, a stosowanie rozpocząć od niewielkich ilości.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?