Naturalny samoopalacz – czy można go stosować na twarz?

Czy można stosować kosmetyki samoopalające na twarz?

Samoopalacz to całoroczna alternatywa dla kontrolowanych kąpieli słonecznych i mało bezpiecznych dla skóry solariów. Czy taki sposób opalania ciała jest bezpieczny? Czy można stosować kosmetyki samoopalające także na twarz?

Naturalne kosmetyki samoopalające – czym one są?

Samoopalacze, zgodnie z ich nazwą, to produkty, które pozwalają uzyskać piękną opaleniznę bez konieczności narażania skóry na promieniowanie słoneczne. Naturalne kosmetyki samoopalające, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, które zawierają sztuczne substancje chemiczne, bazują na naturalnych składnikach. 

W obu rodzajach samoopalaczy substancje odpowiedzialne za powstawanie opalenizny to dihydroksyaceton (DHA, INCI: Dihydroxyacetone) oraz erytruloza (INCI: Erythrulose). DHA reaguje z aminokwasami obecnymi w warstwie rogowej naskórka, tworząc związki chemiczne o brązowym zabarwieniu (melanoidyny), nadając skórze opaleniznę. Proces ten nazywa się reakcją Maillarda i jako ciekawostkę można podać, że zachodzi on również w produktach spożywczych, odpowiadając np. za brązowienie skórki chleba podczas pieczenia.

Erytruloza działa na podobnej zasadzie, jednak nieco wolniej, a opalenizna jest trwalsza i bardziej naturalna. Dla wzmocnienia efektu w samoopalaczach czasem łączy się te dwie substancje.

Naturalne kosmetyki samoopalające występują najczęściej w postaci balsamów, mleczek, pianek i sprayów. Stosunkowo nową postacią jest tonik samoopalający, który można nałożyć na skórę bardzo cienką warstwą i łatwo rozprowadzić bez smug. Co więcej, na tonik – po jego wyschnięciu – możemy nałożyć ulubiony balsam do ciała lub krem z filtrem UV.

Czy stosowanie samoopalaczy jest zdrowe?

Dla większości osób stosowanie kosmetyków samoopalających jest bezpieczne. DHA i erytruloza nie są toksyczne i nie powodują uszkodzenia DNA ani mutacji genetycznych w komórkach skóry. Żaden ze związków nie wywołuje także podrażnień. Jak w przypadku każdej substancji aplikowanej na skórę, warto pamiętać, że i tu istnieje możliwość wystąpienia osobniczej alergicznej reakcji skórnej, choć ryzyko jej pojawienia się jest niewielkie. Niemniej przed pierwszym nałożeniem kosmetyku z DHA lub erytrulozą na całe ciało czy twarz przeprowadźmy test na małej, niewidocznej powierzchni skóry.

WAŻNE

Pamiętajmy, że samoopalacze nie chronią skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego bezwzględnie przed wyjściem na słońce należy stosować krem lub balsam z filtrem przeciwsłonecznym, szczególnie podczas ekspozycji na słońce.

Jak często można stosować samoopalacze?

Częstotliwość stosowania kosmetyków samoopalających zależy od indywidualnych preferencji. Producenci najczęściej zalecają aplikację co 4-7 dni. Jeśli chcemy osiągnąć mocniejszą opaleniznę, możemy stosować samoopalacz przez 2-3 dni z rzędu, a potem zrobić przerwę. Warto pamiętać, że działanie samoopalaczy może być różne u różnych osób. Dlatego ważne jest, aby obserwować efekty i dostosować częstotliwość stosowania do swoich potrzeb.

Czy samoopalacze można stosować do twarzy?

Tak, kosmetyki samoopalające można stosować na twarz. Jednak ze względu na delikatność skóry tej części ciała, warto wybrać produkty specjalnie przeznaczone do tego obszaru oraz o lekkiej konsystencji. Zwykle samoopalacze do twarzy mają lżejszą formułę i są łatwiejsze w aplikacji, co w przypadku twarzy, gdzie mamy dużo zagłębień i wypukłości, jest bardzo ważne.

Ostateczny wybór kosmetyków samoopalających do twarzy powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi preferencjami, potrzebami skóry, a najlepiej także testem na skórze.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?