Ochrona przeciwsłoneczna zimą. Jaki krem najlepiej wybrać?

kobieta w czerwonym stroju narciarskim na niebieskim tle

Ochrona przeciwsłoneczna zimą. Dlaczego to tak ważne?

Ochrona przeciwsłoneczna kojarzy nam się głównie z latem. To wtedy w sklepach pojawiają się specjalne regały z kremami z filtrem UV, a my kupujemy je, by chronić skórę przed palącym letnim słońcem. Tymczasem ochrona przeciwsłoneczna jest ważna przez cały rok, również zimą.

Czy zimowe słońce jest niebezpieczne dla skóry?

Zimą, jesienią czy wiosną słońce nie znika zupełnie, a jego promienie nie tracą swojej mocy, mimo że nie jest już tak gorąco jak latem. Promieniowanie ultrafioletowe (UV – ang. ultraviolet) emitowane przez słońce jest szkodliwe o każdej porze roku, choć ma również pozytywny wpływ.

Pozytywne skutki oddziaływania promieni UV 

Promieniowanie UV m.in.:

 • wspomaga syntezę witaminy D, przez co zmniejsza ryzyko krzywicy, 
 • niszczy drobnoustroje, 
 • przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, 
 • łagodzi objawy niektórych chorób, np. łuszczycy. 

Negatywne skutki oddziaływania promieni UV 

Jeśli wystawiamy się na działanie promieniowania UV zbyt długo lub robimy to w nieodpowiedni sposób, skutki mogą być bardzo groźne. Oto niektóre z nich:

 • szybsze starzenie się skóry, 
 • stymulowanie rozwoju nowotworów skóry, 
 • możliwość uszkodzeń wzroku (może prowadzić nawet do ślepoty), 
 • hamowanie funkcji układu immunologicznego, a w efekcie podatność na infekcje, 
 • obniżenie odpowiedzi układu immunologicznego na nowotwory skóry[i].

Jak działają na skórę promienie UVA i UVB?

Wspomniane wyżej skutki dotyczą całego roku, ponieważ docierające do Ziemi promieniowanie UVA i UVB oddziałują na naszą skórę przez cały rok. Warto pamiętać, że promienie UVB, odpowiedzialne za opaleniznę, ale też poparzenia słoneczne, faktycznie silniej działają latem, szczególnie w godzinach od 11:00 do 15:00. Jednak promieniowanie UVA działa tak samo, niezależnie od pory roku. To właśnie ono ze względu na zdolność przenikania przez chmury, okna, odzież, a także nasz naskórek, odpowiada m.in. za: 

 • fotostarzenie się skóry, 
 • stres oksydacyjny,
 • zaburzenia bariery hydrolipidowej,
 • uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny,
 • uszkodzenie naczyń włosowatych,
 • zmianę DNA komórek, a w efekcie – nowotwory.

Jak pielęgnować skórę zimą?

Pielęgnacja skóry zimą powinna być dla nas równie ważna jak o każdej innej porze roku, zwłaszcza że często mamy do czynienia z warunkami dla niej ekstremalnymi. Działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr i mróz, gwałtowne zmiany temperatury, gdy wchodzimy do ciepłych i suchych pomieszczeń, to trudny czas dla naszej cery. O tej porze roku często staje się ona odwodniona, przesuszona, nadmiernie rogowacieje, a w wyniku osłabienia i uszkodzenia naczyń włosowatych pojawiają się pajączki. Zimą większego wsparcia wymagają wszystkie rodzaje cery, ale szczególną uwagę powinni na to zwracać właściciele skóry wrażliwej i ze skłonnością do pękających naczynek.

Odwodnienie i przesuszenie to częsty zimowy problem skóry, dlatego powinniśmy jej zapewniać regularne nawilżanie. Nie jest prawdą, że kremy nawilżające są nieodpowiednie na zimę. Współczesne naturalne kremy, których receptury bazują na najnowszych osiągnięciach biotechnologii, zapewnią skórze zarówno odpowiedni poziom nawilżenia, jak też ochronę przed przeznaskórkową utratą wody. Zimą pamiętajmy także o tym, aby wzmacniać i w razie potrzeby odbudowywać naturalną barierę hydrolipidową. 

Przesuszona skóra szybciej rogowacieje, dlatego w zimie regularnie ją złuszczajmy. Dzięki temu szybciej się będzie regenerować i skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze.

I ostatnia, ale równie ważna rzecz – ochrona przeciwsłoneczna powinna być naszą codziennością również o tej porze roku.

Jaki krem przeciwsłoneczny najlepiej sprawdzi się zimą?

Wybierając krem przeciwsłoneczny na zimę, szukajmy takiego, który przede wszystkim zapewnia odpowiednią ochronę – najlepiej SPF 30. Dlaczego? Bo ochrona przeciwsłoneczna jest o kilka procent wyższa (97%) niż w przypadku SPF 15 (93%), ale niemal równa SPF 50 (98%). Jednak konsystencja tego ostatniego zwykle jest bardzo ciężka. Ponadto dobry krem przeciwsłoneczny do twarzy powinien zawierać składniki wspierające barierę hydrolipidową, a także nawilżające, lekko natłuszczające oraz zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody.

Pamiętajmy, że aby ochrona przeciwsłoneczna była skuteczna, krem należy aplikować co 2-4 godziny, szczególnie gdy ten czas spędzamy wystawieni na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania UV, np. na nartach czy podczas wycieczek.


[i] Źródło: dr med. Elżbieta Łastowiecka-Moras, dr med. Joanna Bugajska, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, „Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka (on-line: https://bibliotekanauki.pl/articles/181415); dostęp: 20.12.2022

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?