Odwodniona skóra twarzy: przyczyny, objawy, pielęgnacja

Odwodniona skóra twarzy. Jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Odwodniona, pozbawiona wilgoci i przesuszona skóra twarzy to dość częsty problem. Jakie są tego przyczyny i jak można zapobiec odwodnieniu?

Odwodniona skóra twarzy – jakie mogą być przyczyny?

Pozbawiona wilgoci, jędrności, sucha, często łuszcząca się i poszarzała cera nie bierze się znikąd. Istnieją różne przyczyny takiego stanu rzeczy, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Wewnętrzne przyczyny odwodnionej cery

Na odwodnienie skóry może mieć wpływ ogólne odwodnienie organizmu oraz zła dieta, m.in.:

  • niewystarczające spożycie wody – wypijanie minimum 1,5 l wody dziennie to absolutne minimum,
  • spożywanie zbyt wielu napojów, które mogą prowadzić do odwodnienia, takich jak kawa, alkohol czy słodkie napoje gazowane,
  • nieodpowiednia dieta – ubogie w składniki odżywcze, wysokoprzetworzone jedzenie, nadużywanie soli i częste dodawanie do posiłków czy napojów cukru może wpływać na zdolność skóry do utrzymania odpowiedniej wilgotności,
  • stan zdrowia – istnieją choroby, które mogą prowadzić do odwodnienia skóry, m.in. cukrzyca, choroby nerek; na jej stan mogą wpływać również zaburzenia hormonalne, choroby skórne, takie jak łuszczyca czy AZS .

Zewnętrzne przyczyny odwodnionej cery

Niesprzyjające czynniki zewnętrzne lub nasze nierozważne działanie również może być przyczyną odwodnienia skóry twarzy, np.:

  • czynniki środowiskowe, w tym niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz, suche powietrze, także z klimatyzacji) oraz zbyt długa ekspozycja na promieniowanie UV przy jednoczesnym braku ochrony przeciwsłonecznej,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym używanie zbyt agresywnych produktów do mycia, nadmierne stosowanie oczyszczaczy, mycie twarzy gorącą wodą, może prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery skóry i utraty wilgoci.

Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną?

Mimo że objawy odwodnienia skóry są w większości podobne do objawów cery suchej, między odwodnieniem a faktyczną suchością istnieją zasadnicze różnice. Poznajmy je.

Cera sucha charakteryzuje się niskim poziomem lipidów i substancji nawilżających, które są obecne w płaszczu hydrolipidowym. Mówiąc prościej – brak jej sebum. Skórze odwodnionej brakuje wody. Choć część objawów pokrywa się, to jednak w przypadku odwodnienia skóry nie pojawia się charakterystyczne dla cery suchej uczucie ściągnięcia, swędzenia czy też podrażnienia, a nawet podatność na pęknięcia czy uszkodzenia. Jakie więc są objawy odwodnienia skóry?

Objawy odwodnionej skóry a typ cery

W zależności od rodzaju cery objawy odwodnienia skóry mogą być różne. Przyjrzyjmy się temu.

  • Cera sucha: podwyższona suchość i wyraźna szorstkość skóry, łuszczenie się, pękanie, pogłębione odczucie ściągnięcia i dyskomfortu; mimo braku zmian w pielęgnacji, łatwiej dostrzegalne, pogłębione linie i zmarszczki.
  • Cera tłusta: tłusty połysk w strefie T i jednoczesne odczucie suchości w innych obszarach skóry, w których miejscach może pojawić się uczucie ściągnięcia lub dyskomfortu, rozszerzenie się porów i pojawienie zaskórników; w niektórych obszarach może się pojawić tłusty, łuszczący się naskórek,
  • Cera mieszana: podobnie jak w przypadku skóry tłustej, może się pojawić nadmierne przetłuszczenie strefy T, a skóra w tym obszarze może wydawać się grubsza, podczas gdy inne części twarzy mogą być suche albo normalne; w suchych obszarach mogą pojawić się dyskomfort i uczucie ściągnięcia.
  • Cera normalna: w przypadku odwodnienia może pojawić się uczucie lekkiego ściągnięcia skory, jej delikatna szorstkość; skóra może też wydawać się mniej jędrna i sprężysta, a czasem pojawiają się na niej drobne linie i zmarszczki, których nie było wcześniej.

Jak zapobiec odwodnieniu skóry twarzy?

Zapobieganie odwodnieniu skóry to po prostu unikanie tego, co może się do tego przyczyniać, a o czym pisałam powyżej. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby dobrze nawadniać cały nasz organizm, a jednocześnie zapobiegać uciekaniu wody, szczególnie przez naskórek. Zatem pijmy minimum półtora litra wody dziennie i odpowiednio pielęgnujmy skórę, zabezpieczając ją przed przeznaskórkową utratą wody. Utrata wody może także wynikać z nadmiernego spożycia alkoholu, kofeiny oraz słodkich, gazowanych napojów. Dlatego ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, co pijemy i co jemy – zdrowa, zrównoważona dieta, bogata w witaminy i minerały, to istotny element zdrowia i odżywienia całego organizmu, w tym skóry.

Kolejny istotny element profilaktyki to ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w szczególności przed promieniowaniem UV, ale też przed zbyt długą ekspozycją na wiatr i mróz, które również mogą prowadzić do odwodnienia skóry.

Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej w pielęgnacji skóry odwodnionej?

W przypadku skóry odwodnionej kluczowe jest jej głębokie i intensywne nawilżenie – zarówno od wewnątrz, o czym pisałam wyżej, jak i od zewnętrz. Naturalne kosmetyki nawilżające, zawierające składniki, takie jak: kwas hialuronowy, ceramidy, gliceryna, mocznik czy naturalne oleje roślinne, np. arganowy, jojoba czy kokosowy, pomogą zatrzymać wilgoć w skórze i przywrócić jej elastyczność.

Warto pamiętać o tym, że taka skóra potrzebuje łagodnego oczyszczania, dlatego wybierajmy do tego celu delikatne, naturalne środki myjące, np. żele, pianki czy emulsje. Nie zapominajmy też o tym, aby po myciu zastosować tonik, który przywróci naszej cerze jej naturalny, kwaśny odczyn pH, pomoże szybciej się zregenerować i przetransportować głębiej substancje odżywcze z kremu czy serum. 

Kiedy nasza cera jest odwodniona, nie wahajmy się sięgnąć po serum nawilżające, które pomoże jej szybciej odzyskać utraconą równowagę. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?