Olei monoi: właściwości, zastosowanie. Jak go stosować?

Jakie właściwości ma olej monoi?

Olej monoi pozyskuje się w wyjątkowy sposób. Sam składnik jest też wyjątkowy, bo oprócz wielofunkcyjnego pozytywnego działania na skórę, ma również terapeutyczny wpływ na nas.

Olej monoi – co to za składnik?

Olej monoi jest naturalnym olejem roślinnym wytwarzanym na Tahiti. W odróżnieniu od innych olejów, jego pozyskiwanie nie polega tylko na tłoczeniu. Monoi powstaje bowiem poprzez macerowanie kwiatów gardenii tahitańskiej (tiare tahiti) w oleju kokosowym. Składnik ten jest więc połączeniem właściwości oleju kokosowego i gardenii.

Jakie właściwości ma olej monoi?

Działanie oleju monoi na skórę jest wielofunkcyjne. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, w tym laurynowego, olej ten nawilża skórę i włosy, zapobiega utracie wilgoci, a także zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zmacerowanie  kwiatów gardenii, które mają w składzie alkohol terpenowy i salicylan metylu, sprawia, że olei monoi ma on właściwości oczyszczające i kojące. Ponadto łagodzi podrażnienia, a jednocześnie pomaga poprawić elastyczność skóry i jej kondycję.

Olej monoi – zastosowanie w pielęgnacji skóry

Ze względu na bogactwo składników odżywczych, ochronnych i regenerujących, jakie znajdują się w oleju monoi, jest on bardzo chętnie stosowanym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych. Ma on wielofunkcyjne działanie można go więc zastosować w różnych typach cery, a także dla zażegnania różnych problemów i niedoskonałości skórnych.

Olej monoi świetnie sprawdza się w potrzebach, takich jak:

  • nawilżanie przesuszonej skóry – bogactwo kwasów tłuszczowych pomaga utrzymać wilgoć w skórze,
  • łagodzenie podrażnień,
  • ochrona przeciwsłoneczna – olej monoi zawiera naturalne filtry UV, pomagające chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • poprawa kondycji skóry – stosowanie oleju monoi wpływa na zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek i linii oraz poprawia elastyczność skóry,
  • poprawa kondycji włosów – olej monoi pomaga nawilżyć i wzmocnić włosy, a także zapobiegać łamaniu się i rozdwajaniu końcówek.

Dodatkowym, doskonałym efektem stosowania oleju monoi, jest relaksacja. Dzięki jego wyjątkowemu zapachowi gardenii tahitańskiej, olej ten pomaga zrelaksować się organizmowi i uspokoić zmysły. Dlatego może być stosowany do masażu lub jako dodatek do kąpieli.

Jak prawidłowo stosować olej monoi?

Olei monoi można stosować w czystej postaci. Jest on łagodny dla skóry i może być stosowany do każdego jej rodzaju. Nie ma jednej recepty na prawidłowe stosowanie tego oleju. Wiele zależy od tego, jakie mamy potrzeby, czy stosujemy go do pielęgnacji twarzy, dłoni, stóp, włosów, czy może do masażu. 

Jeśli stosujemy olej monoi do nawilżania skóry twarzy lub ciała, nanieśmy niewielką jego ilość na dłonie i delikatnie wmasujmy go w skórę (można to robić zarówno na suchą, jak i na lekko wilgotną skórę). Gdy olej monoi służy nam do masażu, najpierw rozgrzejmy go delikatnie w dłoniach, a następnie wykonajmy masaż.

Stosowanie oleju monoi na włosy również jest bardzo proste. Niewielką ilość oleju nanieśmy na dłonie i delikatnie rozprowadźmy na wilgotnych lub suchych włosach, zwłaszcza na ich końcówki. Olej ten może być również stosowany jako maska na włosy – przed ich umyciem. Nałóżmy go na wilgotną skórę głowy, delikatnie wmasujmy i rozprowadźmy po całej długości włosów. Pozostawmy na około 30 minut, a następnie dokładnie spłuczmy i umyjmy głowę włosy szamponem. Taką maskę można również pozostawić na noc i umyć głowę rano.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?