Olej arganowy właściwości. Do czego można go używać?

olej arganowy pielegnacja wlosow

Olej arganowy – jak go stosować w codziennej pielęgnacji włosów?

Olej arganowy to jeden z najbardziej niesamowitych, nie tylko pod względem właściwości, ale też sposobu pozyskiwania, surowców kosmetycznych. Ma wspaniałe działanie na cerę i włosy, dlatego jest bardzo ceniony w tej branży. Dowiedzmy się, za co.

Olej arganowy – co to jest i jakie ma właściwości?

Olej arganowy jest pośród innych olejów roślinnych wyjątkowy. Pozyskuje się go z endemicznych drzew arganii żelaznej (łac. Argania spinosa). Rosną one tylko w środowisku naturalnym Maroka i częściowo Algierii, tworząc lasy arganowe. Są one tak unikatowe, że uznano je za rezerwat biosfery UNESCO. Drzewa arganii mogą żyć nawet 200 lat, a każde z nich potrzebuje aż 40 lat, aby było zdolne wydawać owoce. Same owoce z kolei potrzebują całego roku, by dojrzeć. Ze względu na tę unikatowość i ogromną trudność uprawy w innych miejscach tłoczony z pestek arganii olej jest surowcem rzadkim, a przez to drogim. Dodam jeszcze, że zanim proces tłoczenia będzie w ogóle możliwy, każdy owoc musi być zjedzony, częściowo przetrawiony, a następnie wydalony przez… kozy! Dla marokańskich kóz jest to tak wielki przysmak, że wyspecjalizowały się we wspinaniu na drzewa arganii. Dopiero zmiękczona w wyniku trawienia pestka jest zdatna do tego, by tłoczyć z niej olej. To także jest proces bardzo czasochłonny, a jednocześnie jest to tradycyjne zajęcie marokańskich kobiet. Olej arganowy, mimo wysokiej ceny oraz długiego czasu pozyskiwania, jest– ze względu na swoje niezwykłe właściwości – bardzo chętnie i szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym.

Lista dobroczynnych właściwości oleju arganowego, „marokańskiego złota”, zarówno dla zdrowia, jak i urody, jest bardzo długa. Jest on także chętnie wykorzystywany w kuchni. Jak widać, to surowiec wielofunkcyjny. Olej ten jest bogatym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9. Ponadto zawiera karoteny, tokoferole, alkohole triterpenowe, sterole oraz ksantofile, działające silnie antyoksydacyjnie.

W medycynie olej arganowy stosowany jest w następujących przypadkach:

  • w profilaktyce niedokrwistości i chorób serca (m.in. poprzez poprawę krążenia krwi),
  • jako środek obniżający poziomu złego cholesterolu, a co za tym idzie – powstrzymujący rozwoju miażdżycy,
  • jako środek zmniejszający ryzyko rozwoju nowotworu (m.in. ze względu na silne działanie antywolnorodnikowe),
  • jako środek przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy i antybakteryjny,
  • we wspomaganiu leczenia męskiej bezpłodności,
  • w łagodzeniu bólów stawowych i poprawie funkcjonowania mięśni,
  • w profilaktyce choroby Alzheimera i Parkinsona,
  • jako środek poprawiający pracę układu odpornościowego,
  • we wspomaganiu funkcjonowania układu nerwowego.

W kosmetyce wykorzystywane jest m.in. następujące działanie oleju arganowego:

  • zapobieganie procesom starzenia,
  • uelastycznianie i poprawa napięcia,
  • głębokie nawilżanie, odżywianie i regeneracja,
  • wzmacnianie zdolności ochronnych skóry i włosów,
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych,
  • przyspieszanie gojenia się ran i redukcja blizn,
  • wspomaganie leczenia łuszczycy i innych chorób skóry, a także skutków alergii skórnych,
  • wspomaganie walki z cellulitem,
  • redukcja przebarwień i poprawa kolorytu skóry,
  • ochrona przed promieniowaniem UV,
  • wzmacnianie włosów i zapobieganie ich wypadaniu,
  • wzmacnianie i regeneracja paznokci.

Olej arganowy – do czego można go używać?

Olej arganowy jest wielofunkcyjny nie tylko pod względem działania, ale także zastosowania. Można go używać w kuchni, m.in. jako bazy do sosów i marynat czy jako dressing do sałatek. Aby nie stracił swoich właściwości, powinien być dodawany do potraw bezpośrednio przed ich podaniem. Nie jest to raczej olej przeznaczony do smażenia, bo obróbka termiczna pozbawia go wszelkich drogocennych właściwości.

Ze względu na doskonałe działanie na nasz organizm można też olej z pestek arganii używać jako domowy produkt wspomagający leczenie różnych chorób i problemów zdrowotnych (patrz wyżej). Co więcej, może być on stosowany zarówno zewnętrznie (np. do łagodzenia bólów stawowych czy stanów zapalnych), jak też wewnętrznie – w profilaktyce miażdżycy, chorób serca, krążenia itp.

Niezwykły jest też wpływ tego oleju na naszą skórę, włosy (w tym rzęsy) i paznokcie.

Jak stosować olej arganowy na włosy?

W pielęgnacji włosów olej arganowy stosowany jest jako składnik różnego rodzaju odżywek, masek czy szamponów. Niemniej najlepsze, czasem wręcz spektakularne efekty, daje olejowanie czystym surowcem. Można je wykonywać na różne sposoby.

Olejowanie włosów olejem arganowym „na sucho”

W przypadku włosów cienkich i delikatnych nakładamy olej bezpośrednio „na sucho”, bez mycia i zwilżania np. aloesem. Wynika to z faktu, że włosy o takiej strukturze bardzo łatwo chłoną substancje odżywcze.

Olejowanie włosów olejem arganowym „na mokro”

Gdy włosy są grube i oporne na wnikanie substancji odżywczych, powinniśmy je przed olejowaniem zwilżyć wodą, tonikiem lub aloesem. Dzięki temu cenne składniki zawarte w oleju arganowym wnikną łatwiej.

Olejowanie olejem arganowym – jak długo?

Wszystko zależy od efektu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Na samo zmiękczenie i nawilżenie włosów wystarczy kilkanaście minut (do 15). Możemy na ten czas, dla wzmocnienia efektu, owinąć głowę folią i ręcznikiem.

Jeśli chcemy, by włosy faktycznie zostały odżywione, głęboko nawilżone i zregenerowane, a także chcemy poprawić kondycję skóry głowy (np. w przypadku wypadania włosów), nałóżmy olej na dłużej na kilka godzin, a nawet pozostawmy na noc, oczywiście zabezpieczając pościel.

W obu przypadkach na koniec włosy płuczemy ciepłą wodą i myjemy łagodnym szamponem. Odżywka zwykle nie jest już potrzebna, bo włosy są odpowiednio zmiękczone i nawilżone.

Olej arganowy do pielęgnacji skóry twarzy i pod oczy

Olej z pestek arganii możemy stosować w pielęgnacji skóry całego ciała, ale też twarzy i oczu. Polecany jest zwłaszcza osobom ze skórą przesuszoną, odwodnioną, skłonną do podrażnień i alergiczną. Powinny po niego także sięgnąć osoby borykające się z niedoskonałościami, takimi jak trądzik. To doskonały środek do poprawy wyglądu i stanu skóry z cellulitem i bliznami. Sprawdzi się także u osób z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą. Ze względu na zawartość witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych jest świetny w walce z oznakami starzenia się – łagodzi je, zmniejsza zmarszczki, ujędrnia skórę, niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt.

Olej arganowy to doskonały składnik produktów do pielęgnacji cienkiej i wymagającej skóry wokół oczu. Działa przeciwzmarszczkowo, uelastycznia i ujędrnia, a także niweluje cienie. Znajdziemy go m.in. wśród składników kremu pod oczy.

Olej arganowy na rzęsy i paznokcie

Tłoczony na zimno z pestek owoców arganii olej można również stosować do wzmocnienia i poprawy kondycji rzęs i paznokci. Jeśli chodzi o rzęsy, działanie i zasady są tutaj identyczne jak w przypadku włosów. Rzęsy można bowiem również olejować – robimy to albo delikatnie pocierając je nasączonym olejem arganowym płatkiem kosmetycznym, albo nanosząc za pomocą delikatnego pędzelka. Wzmacniamy tym samym cebulki rzęs, pobudzając je do szybszego wzrostu, większej objętości, wzmocnienia i poprawy ogólnego wyglądu.

Jeśli chodzi o paznokcie, olej arganowy stosujemy jak odżywkę, wmasowując go u nasady paznokcia. Jest szczególnie polecany osobom z paznokciami łamliwymi, wymagającymi regeneracji, odbudowy i wzmocnienia.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?