Pielęgnacja skóry kobiet w ciąży. Te substancje są zakazane

kobieta w ciazy nagi brzuch dotyka brzucha malymi dzieciecymi bucikami w kolorze bordo

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży. Największe wyzwania

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży nie należy do najłatwiejszych. Cały organizm kobiety w tym okresie zmaga się z wieloma zmianami – zarówno na poziomie metabolicznym, jak i hormonalnym czy odpornościowym. Nie są to procesy obojętne także dla skóry, która sama w sobie zmienia się bardzo i niestety, nie zawsze wraca do pierwotnej kondycji. Jak ją wesprzeć w czasie ciąży?

Dlaczego pielęgnacja skóry w czasie ciąży jest ważna?

Ciało kobiety ciężarnej, które musi pomieścić jej dziecko, zmienia się w szybkim tempie nie tylko pod względem proporcji. Skóra w okolicach brzucha, miednicy, ud i piersi nie tylko się rozciąga, stając się podatną na powstawanie rozstępów, ale też podlega działaniu hormonów, które mogą być przyczyną wielu innych niedoskonałości. Najczęstsze problemy skóry w czasie ciąży to:

  • rozstępy – dotyczą one większości, bo ok. 90% ciężarnych i powstają na skutek działania kilku procesów łącznie, tj. rozciągania skóry, przyrostu masy ciała, skłonności do zatrzymywania wody w organizmie oraz zmian metabolicznych w tkance łącznej,
  • zmiany naczyniowe – pękające naczynka, pajączki, rumień połączony ze świądem (szczególnie dłoni i stóp) czy żylaki, które są skutkiem znacznego wzrostu objętości krwi w organizmie kobiety w czasie ciąży,
  • zmiany pigmentacyjne, m.in. tzw. ostuda, czyli pojawiające się na twarzy, najczęściej w okolicach czoła i policzków (czasem w okolicy grzbietu nosa i nad górną wargą), nieregularne, żółtobrunatne plamki, które mogą się zlewać w większe plamy, a także ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych;
  • hipertrichoza, czyli nadmierne owłosienie będące wynikiem zmian hormonalnych, podobnie jak pojawiające się po ciąży tzw. łysienie telogenowe.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży – najważniejsze zalecenia

Zasadą numer jeden w pielęgnacji skóry w czasie ciąży jest zwracanie szczególnej uwagi na składy kosmetyków. Pamiętajmy, że niektóre zawarte w nich substancje mogą przez skórę przenikać do krwiobiegu, a w rezultacie – przedostawać się do krwiobiegu dziecka i mieć toksyczny wpływ na nie. Ze względu na możliwość wywołania wad wrodzonych, a nawet uszkodzeń płodu, a także szkodliwy wpływ na skórę matki, całkowicie zakazane są w czasie ciąży następujące substancje czynne:

  • retinol, czyli pochodna witaminy A,
  • kwasy owocowe AHA,
  • kwas salicylowy (może powodować wady wrodzone płodu,
  • amoniak,
  • triklosan,
  • ftalany.

Ponadto należy unikać w ciąży składników aktywnych stymulujących spalanie tkanki tłuszczowej, więc w tym okresie najlepiej zaprzestać ich stosowania.

Ze względu na skłonności do powstawania plam pigmentacyjnych w czasie ciąży należy szczególną uwagę zwrócić na ochronę przeciwsłoneczną, stosując kremy z bardzo wysokim filtrem. Zaleca się także ograniczyć czas przebywania na słońcu, szczególnie latem oraz zabezpieczanie całego ciała przed bezpośrednim dostępem promieni słonecznych. Długie plażowanie w czasie ciąży jest przeciwwskazane.

W większości przypadków pielęgnacja w okresie ciąży nie zmieni się, jednak pewne zabiegi muszą być wykonywane nieco inaczej niż dotychczas, np. jeśli lubimy kąpiele w wannie, powinnyśmy je skrócić do maksymalnie 15 minut, a woda nie może być cieplejsza niż 37 stopni. Zaleca się także rezygnację na czas ciąży ze stosowania do kąpieli olejków eterycznych.

Pielęgnacja skóry w czasie ciąży – największe wyzwania

Skóra w okresie ciąży wymaga naprawdę silnego wsparcia. Trzeba wzmacniać jej naturalne funkcje ochronne, uelastyczniać, odżywiać, nawilżać, a jednocześnie zapobiegać przykrym skutkom zmian, które pojawiają się w tym czasie, szczególnie rozstępów i zmian naczyniowych.

Rozstępy w czasie ciąży – czy da się im zapobiec?

Problem rozstępów pojawiających się w czasie ciąży dotyczy, jak już wspomniałam, ok. 90% kobiet, a przy drugiej i kolejnej ciąży jest to już 99%. Nie ma się co oszukiwać – skóra jest w tym okresie poddawana zmianom hormonalnym i tak silnemu działaniu mechanicznemu, że nie jest w stanie poradzić sobie z odbudową osłabionych i przerwanych włókien kolagenowych. Trzeba sobie powiedzieć, że rozstępy w ciąży to norma i rzadko która z nas ich nie doświadczyła lub nie doświadczy. Warto jednak pamiętać, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji, przede wszystkim profilaktycznej, można znacząco zminimalizować liczbę tych niepożądanych zmian, a jeśli już się pojawią – cóż, po prostu je pokochać.

Jak zapobiegać pojawianiu się rozstępów? Działając regularnie i kompleksowo – od zewnątrz i od wewnątrz. Powinnyśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę i ruch (aktywność fizyczna to bardzo ważna rzecz w ciąży), a także pomyśleć o suplementacji wspierającej stymulowanie produkcji kolagenu w skórze. Do tego bardzo ważne jest regularne nawilżanie, odżywianie i uelastycznianie skóry za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Skóra, która jest wypielęgnowana, o wiele lepiej radzi sobie z nadmiernym rozciąganiem i łatwiej wraca do poprzedniego stanu.

Swędzenie skóry w czasie ciąży – jak złagodzić tę dolegliwość?

Około 18% kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, boryka się z nadmiernym przesuszeniem skóry. Jest to zwykle uwarunkowane genetycznie i wiąże się ze zmianami w stężeniach estrogenu i progesteronu w organizmie, a jeden z przykrych skutków to swędzenie. Niestety, potrzeba drapania się jest przeciwskuteczna, bo choć daje chwilową ulgę, prowadzi do mikrouszkodzeń skóry. Dlatego warto wiedzieć, jak łagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość. Można sięgnąć po emolienty lub naturalne kremy, które mają takie właśnie działanie, czyli zmiękczają, ograniczają przeznaskórkową utratę wody i tworzą na skórze ochronna warstwę okluzyjną. Przykładem może być krem ratunkowy SOS, który jest ogólnie bardzo dobrym produktem dla kobiet w ciąży, ponieważ dodatkowo koi, łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienia, a także wzmacnia na naturalną barierę skóry i skutecznie chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Nie zapomnij o pielęgnacji biustu

Piersi to część ciała, która również silnie zmienia się w czasie ciąży w wyniku zmian hormonalnych i mechanicznego rozciągania skóry. Gromadzi się w nich większa ilość tkanki tłuszczowej, rozwijają gruczoły mleczne i niestety… mogą pojawić się także rozstępy. Podobnie jak w przypadku brzucha, ud czy pośladków powinnyśmy zadbać o zapewnienie skórze w tej części ciała odpowiedniego poziomu nawilżenia, nawodnienia, a także substancji wzmacniających włókna kolagenowe. Pielęgnacja powinna być identyczna jak w przypadku reszty ciała.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?