Podkrążone oczy: przyczyny. Sposoby na cienie pod oczami

zbliżenie oka kobiety krem korygujący Resibo

Podkrążone oczy – jakie mogą być tego przyczyny? 

Dodają spojrzeniu lat, sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych, niewyspanych, czasem chorych, nawet jeśli jesteśmy zdrowi. Podkrążone oczy to nie tylko mało estetyczna przypadłość, ale też sygnał, że w naszym stylu życia coś powinniśmy zmienić.

Podkrążone oczy – jakie mogą być przyczyny?

Sińce pod oczami najczęściej są oznaką zmęczenia i niewyspania, jednak przyczyn tej dolegliwości może być znacznie więcej. Jeśli jesteśmy przepracowani i żyjemy w ciągłym stresie – podkrążone oczy staną się normą. Cienie pod oczami mogą się też pojawić wskutek nadużywania alkoholu i papierosów. Inną przyczyną są błędy dietetyczne, w szczególności:

·      niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody, 

·      niedobór elektrolitów, takich jak wapń, magnez, sód czy potas,

·      nadmiar soli w spożywanych pokarmach. 

Z wiekiem skłonności do podkrążonych oczu wzrastają. Skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, co sprawia, że znajdujące się pod nią naczynia krwionośne są bardziej widoczne (powstaje wrażenie zasinienia pod oczami).

Cienie pod oczami mogą także mieć podłoże genetyczne.

Podkrążone oczy mogą być również objawem różnych chorób, m.in.:

·      schorzeń wątroby, śledziony i nerek,

·      chorób układu krwionośnego, w tym nadciśnienia tętniczego,

·      anemii,

·      alergii,

·      niedoczynności tarczycy,

·      cukrzycy.

Jak zapobiegać workom pod oczami?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną cieni pod oczami. Jeśli są one skutkiem niewyspania, przemęczenia, przepracowania, czyli rzeczy, na które mamy wpływ – wystarczy po prostu usunąć powód. Wziąć urlop, wyjechać, porządnie się wyspać. Podobnie w przypadku diety – jeśli to przez nią pod oczami pojawiają się nam sińce, koniecznie zwróćmy uwagę na to, co jemy, jakich dostarczamy sobie składników, ile wody wypijamy itd. Warto w takich przypadkach sięgnąć po suplementy, które pomogą szybciej przywrócić homeostazę w organizmie.

Gdy powodem podkrążonych oczu jest choroba, należy ją wyleczyć (o ile to możliwe). Tu konieczna będzie konsultacja lekarska, zrobienie kompleksowych badań i zapewne przyjmowanie leków.

Jeśli jednak przyczyna jest poza naszą kontrolą, np. są nią odziedziczone geny, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby maskowania cieni pod oczami. Często wystarczy odpowiedni dobór kosmetyków i makijażu, by podkrążone oczy umiejętnie ukryć.

Domowe sposoby na podkrążone oczy

Podkrążone oczy powstają wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i ścieńczenia naskórka. Sińcom towarzyszy często opuchlizna wynikająca z zaburzonej gospodarki wodnej. Dlatego najlepsze domowe sposoby na cienie pod oczami to te, które obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą opuchliznę. Sprawdzonym i skutecznym sposobem są chłodne okłady, np. z zielonej lub czarnej herbaty, ewentualnie z rumianku. Z innych ziół możemy sięgnąć po świetlik, z którego wyciąg jest doskonałym, kojącym, łagodzącym objawy zmęczenia kompresem pod oczy. 

Znany sposób na szybką regenerację i jednocześnie schłodzenie skóry pod oczami to położenie na powiekach i pod nimi plasterków ogórka.

Kosmetyki na podkrążone oczy

Na podkrążone oczy najlepsze kremy to te, które zawierają roślinne ekstrakty usuwające oznaki zmęczenia. Są to m.in.:

·      ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej,

·      wyciąg z żeń-szenia,

·      ekstrakt z bławatka,

·      wyciąg z rumianku,

·      wyciąg z ziela świetlika lekarskiego,

Ponadto kosmetyki na cienie pod oczami powinny zapewniać także szybkie obkurczenie i jednocześnie wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Składniki działające w ten sposób, których powinniśmy szukać w kremach pod oczy, to m.in.:

·      kofeina,

·      ekstrakt z zielonej herbaty,

·      ekstrakt z kasztanowca.

Kolejne efekty, jakie powinny zapewniać skórze dobre kremy pod oczy, to nawilżenie i uelastycznienie. Szukajmy więc w ich składzie lekkich olejów roślinnych, np. z nasion słonecznika lub sezamowego. 

I najważniejsze – rozświetlenie. Wszystkie wspomniane wyżej ekstrakty roślinne usuwające oznaki zmęczenia do pewnego stopnia mają takie działanie, jednak gdy sińce są duże i uporczywie powracają, warto sięgnąć po superskładnik. Takim jest na przykład ekstrakt z australijskiej śliwki kakadu, znany w przemyśle kosmetycznym jako Superox C. Śliwka kakadu ma największą na świecie zawartość witaminy C i polifenoli. Pozyskany z niej wyciąg ma wielowymiarowy dobroczynny wpływ na skórę, jednak w szczególności podnosi zdolność odbijania przez nią światła. Efekt to wyraźnie rozświetlona i rozjaśniona skóra pod oczami. Superox C znajdziemy m.in. w korygującym kremie pod oczy. Jego inne funkcje to m.in. wzmocnienie obrony komórek naskórka przed wolnymi rodnikami i stymulacja skóry do syntezy prokolagenu i kwasu hialuronowego.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?