Przetłuszczające się włosy: przyczyny, sposoby pielęgnacji

przetłuszczające się włosy

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przetłuszczające się włosy to problem, z którym boryka się wiele osób. Problem o tyle trudny, że tłuste włosy wyglądają niezdrowo, nieestetycznie, a bywa, że wydzielają nieprzyjemny zapach. Co jest przyczyną? Jak sobie radzić z tym problemem? Czy można zapobiec przetłuszczaniu?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Nadmierne przetłuszczanie się włosów to skutek jednej z chorób skóry głowy – łojotoku.  Sebum, które jest nadprodukowane w gruczołach łojowych, przenosi się na powierzchnię skóry, a z niej na włosy. Te najpierw stają się tłuste u nasady, a następnie sklejają się w pasma, robią się oklapnięte i wyglądają na brudne, zaniedbane. Są w dodatku lepkie w dotyku, a zdarza się, że wydzielają nieprzyjemny zapach. Bywa, że włosy, które mają tendencję do przetłuszczania się, już po kilku godzinach od umycia wracają do stanu sprzed pielęgnacji.

Łojotok może mieć podłoże genetyczne, ale też hormonalne. Szczególnie w okresie pokwitania, przekwitania i przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej wiele osób ma tendencje do nadmiernej produkcji łoju.

Rodzaje łojotoku

Łojotok ma trzy odmiany. Wyróżniamy:

 • łojotok tłusty, zwany również paradoksalnie suchym – charakteryzuje się nadprodukcją łoju przy jednocześnie przesuszonej skórze głowy,
 • łojotok oleisty – charakteryzuje się nadprodukcją łoju i równocześnie tłustą skórą głowy,
 • łojotok płynny – charakteryzuje się nadprodukcja łoju połączoną z nadpotliwością.

Czynniki wpływające na przetłuszczanie się włosów

Istnieją czynniki poza genami i hormonami, które mogą mieć wpływ na nadmierne przetłuszczanie się włosów. To niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednia dieta i niezdrowy styl życia oraz złe nawyki, które ma część z nas. 

Przez niewłaściwą pielęgnację rozumiem:

 • stosowanie źle dobranego szamponu i/lub odżywki,
 • niedokładne domywanie szamponu i odżywki, 
 • zbyt długie przetrzymywanie mokrych włosów w ręczniku,
 • przegrzewanie skóry głowy,
 • niestosowanie ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza, szczególnie w miastach, w których występuje smog.

Błędy dietetyczne, niezdrowy styl życia i złe nawyki to:

 • zbyt duża ilość cukrów prostych w diecie,
 • przyjmowanie preparatów anabolicznych i/lub przetrenowywanie,
 • rozregulowanie rytmu dobowego (np. częste zarywanie nocy),
 • częste dotykanie skóry głowy,
 • dotykanie włosów i skóry głowy nakremowanymi dłońmi (np. podczas aplikacji kremu do twarzy).

Jak sprawdzić, czy moje włosy się przetłuszczają?

Z reguły nie jest to trudne. Włosy, które się przetłuszczają, mają kilka cech charakterystycznych:

 • nieestetycznie się błyszczą (nie jest to połysk charakterystyczny dla włosów zdrowych),
 • po umyciu szybko tracą świeżość, 
 • mają tendencję do zlepiania się w pasma, 
 • są płaskie, oklapnięte, 
 • brak im objętości,
 • mają tendencję do nadmiernego wypadania.

Jeśli mamy podejrzenia, że włosy się przetłuszczają, ale nie widzimy wymienionych wyżej objawów, możemy zastosować tzw. test chusteczki – podobny, jaki wykonuje się w celu ustalenia rodzaju cery na twarzy, tyle że odczekujemy dłużej. Aby zrobić ten test, umyjmy głowę rano, a wieczorem przyłóżmy i dociśnijmy do skóry głowy zwykłą chusteczkę higieniczną i przytrzymajmy chwilę. Jeśli na chusteczce zobaczymy tłuste plamy, możemy sądzić, że nasza skóra głowy przetłuszcza się, szybciej niż powinna. A od skóry głowy do tłustych włosów już tylko krok.

Czy można zatrzymać przetłuszczanie włosów?

Można, a nawet trzeba, bo jak wspomniałam wyżej, łojotok, który jest przyczyną przetłuszczania się włosów, jest chorobą, którą trzeba leczyć. Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, gdy mamy do czynienia z lekkim przetłuszczaniem. W takich sytuacjach wystarczy zmiana podejścia do codziennej pielęgnacji.

Jednak jeśli problem jest duży, nie obejdzie się bez wizyty u trychologa lub nawet dermatologa. Zbadają oni skórę głowy i włosy, a następnie dobiorą odpowiednią kurację. Jej skuteczność znacząco podnosi łączenie z domowymi metodami.

Pielęgnacja przetłuszczających się włosów – jak odpowiednio o nie zadbać?

Jeśli nasze włosy przetłuszczają się, powinniśmy na początek zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób o nie dbamy na co dzień. Czy na pewno używamy odpowiedniego szamponu? Czy stosujemy odżywkę dobraną do potrzeb naszych włosów? Czy sięgamy po naturalne, ziołowe wcierki, które poprawiają kondycję skóry głowy, regulując wydzielanie sebum?

Mycie włosów przetłuszczających się

Pamiętając o ważnej zasadzie, że szampon dobieramy zawsze do rodzaju skóry głowy, kluczowy w pielęgnacji włosów ze skłonnością do przetłuszczania się jest właśnie dobór szamponu. Dla skóry łojotokowej świetnym wyborem będzie innowacyjny Deep Wash – szampon mocno oczyszczający, który nie tylko głęboko oczyszcza skórę głowy i łuskę włosa, ale też reguluje wydzielanie sebum. Zawiera ekstrakt z wierzbownicy Fleischera, rosnącej w Alpach rośliny, który spowalnia działanie 5-alfa-reduktazy – kluczowego enzymu odpowiedzialnego za produkcję sebum. Dodatkowo jest bogaty we flawonoidy oraz oenoteinę B, substancję o charakterze garbnikowym, dzięki czemu ma działanie łagodzące i zapobiega przetłuszczaniu się skóry.

Domowe sposoby na tłuste włosy

Sprawdzonym sposobem na poprawę kondycji skóry głowy, która ma skłonności do nadmiernej produkcji sebum, są ziołowe wcierki. Oto propozycje kilku z nich (wszystkie mają właściwości regulujące wydzielanie sebum):

 • wcierka z kory dębu – napar, który wcieramy w skórę, przygotowujemy tak, jak typowy ziołowy napar, a jeśli chodzi o proporcje, to stosujemy 4 łyżeczki sproszkowanej kory dębu na szklankę wody,
 • wcierka z szałwii lekarskiej – ma podobne działanie i stosujemy ją podobnie jak w przypadku wcierki z kory dębu,
 • wcierka z cytryny – sok wyciśnięty z dwóch cytryn wcieramy w skórę głowy i rozprowadzamy na włosach
 • wcierka z octu jabłkowego – mieszamy 1/4 szklanki octu jabłkowego i 450 ml wody, a następnie wmasowujemy w skórę głowy.

Wszystkie wcierki po kilkuminutowym masażu skóry głowy, spłukujemy letnią wodą. Ich regularne stosowanie przynosi zaskakująco pozytywne efekty.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?