Regeneracja skóry po zimie. Najważniejsze zasady

Regeneracja skóry po zimie – z jakimi problemami musimy się zmierzyć?

Skóra zimą, podobnie jak latem, narażona jest na działanie wielu niekorzystnych dla niej czynników zewnętrznych. W efekcie wiosną jest często przesuszona, zmęczona, ziemista i niedożywiona. Jak temu zaradzić?

Dlaczego skóra twarzy potrzebuje regeneracji po zimie?

Na naszą cerę zimą działa wiele czynników, które mają niekorzystny wpływ na jej kondycję. Mróz, zimny wiatr lub odwrotnie – ciepło naszych mieszkań i biur oraz suche powietrze z kaloryferów. Do tego dochodzi częściej występujący o tej porze roku smog i większa ilość zanieczyszczeń w powietrzu. W zimie rzadziej przebywamy na świeżym powietrzu, co może skutkować niedotlenieniem komórek skóry, a to z kolei spowalnia ich zdolności regeneracyjne.

Ponadto warto podkreślić, że zimą skóra twarzy jest również narażona na działanie promieni UV, a nawet dwa razy bardziej, bo śnieg odbija promienie słoneczne, co z kolei przyspiesza fotostarzenie skóry. Wszystko to ma wpływ na kondycję naszej skóry. W rezultacie staje się ona odwodniona, przesuszona, szorstka, podrażniona i nadwrażliwa, a jej koloryt – szary i ziemisty. Zima sprzyja wzmożonej pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie – nadmiernej produkcji sebum, czego konsekwencją jest powstawanie niedoskonałości skóry, takich jak zaskórniki, pryszcze czy trądzik.

To wszystko sprawia, że skóra potrzebuje nie tylko wzmożonej pielęgnacji zimą, ale też gruntownej regeneracji na wiosnę.

Przesuszona skóra twarzy – jak jej pomóc?

Istnieje wiele sposobów na nawodnienie i nawilżenie skóry oraz jej regenerację po zimie. Najważniejsze to skoncentrować się na jej: 

  • porządnym złuszczeniu, 
  • stymulacji do odnowy komórkowej,
  • odbudowie płaszcza hydrolipidowego.

Jak dodać skórze po zimie blasku?

Zima to najdłużej trwająca pora roku, zatem działanie opisanych wyżej szkodliwych czynników również jest długie i widać to na naszej skórze. Może wydawać się ona matowa i pozbawiona blasku, ale nie trzeba dużo, aby przywrócić cerze zdrowy koloryt. Oto kilka  sposobów działania na skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz:

  • Złuszczanie – zanim sięgniemy po jakiekolwiek kremy czy serum, cerę należy porządnie złuszczyć, pozbywając się martwego naskórka, nadmiaru sebum i odblokowując tym samym pory. To również pierwszy element wyrównywania kolorytu i blasku skóry. Cera po peelingu jest nie tylko gładsza, ale też szybciej się regeneruje. Dzięki temu łatwiej wchłania substancje czynne zawarte w innych kosmetykach.
  • Nawilżanie – skóra po zimie często jest przesuszona i odwodniona, przez co wygląda na zmęczoną, a zmarszczki i nierówności są bardziej widoczne. Dobrym wyborem kosmetyku, który pomoże poradzić sobie z tym problemem, będzie nawilżający krem do twarzy, który dostarczy skórze potrzebnych składników odżywczych i ją nawilży.
  • Serum – intensywne działanie serum przyspieszy poprawę kondycji skóry. Warto sięgnąć po kosmetyki z witaminami A, C i E, które działają antyoksydacyjnie i odżywczo.
  • Moc owoców i warzyw w diecie – wzbogaćmy swoją dietę w owoce i warzywa bogate w witaminy i antyoksydanty, takie jak marchew, szpinak, papryka, pomarańcze czy jagody. Możemy z nich przygotować zdrowe koktajle.
  • Mniej alkoholu i kofeiny – obie substancje mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, co również odbija się na skórze.
  • Sen i wypoczynek – sen to czas regeneracji całego organizmu, w tym skóry, więc dbajmy o to, by spać co najmniej 7-8 godzin dziennie, w ciągu dnia zapewnijmy sobie czas na relaks, w tym aktywny wypoczynek, choćby spacer.

Jak odbudować płaszcz hydrolipidowy?

Płaszcz hydrolipidowy stanowi naturalną barierę ochronną skóry, a zatem także całego organizmu. Składająca się z wody, lipidów (tłuszczów) oraz substancji zasadowych warstwa nie tylko chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale także wspomaga utrzymanie wilgoci w skórze i jej elastyczności. Prawidłowe działanie płaszcza hydrolipidowego jest niezwykle istotne dla dobrej kondycji skóry. Po zimie może on być jednak mocno naruszony, dlatego tak ważna jest jego odbudowa. Jak ją zapewnić? Poniżej kilka zasad, których warto się trzymać.

  • Łagodne oczyszczanie – w kosmetykach myjących do twarzy unikajmy agresywnych detergentów i mydeł, dlatego że mogą one naruszyć płaszcz hydrolipidowy. Wybierajmy więc produkty o zrównoważonym pH i koniecznie niezawierające substancji typu SLS czy SLES.
  • Regularne nawilżanie – wybierajmy kremy, które zawierają naturalne składniki o działaniu nawilżającym, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna roślinna, olej arganowy czy masło shea.
  • Stosujmy serum z witaminą C – to silny antyoksydant, stymulujący odbudowę kolagenu i elastyny, a także chroniący przed działaniem wolnych rodników.
  • Unikajmy długotrwałego przebywania w suchych pomieszczeniach, a jeśli musimy, to stosujmy w nich nawilżacze powietrza. 
  • Unikajmy nadmiernego wystawiania skóry na działanie promieni UV, które mogą uszkodzić płaszcz hydrolipidowy.
  • Zawsze i bezwzględnie stosujmy ochronę przeciwsłoneczną.
  • Pijmy dużo wody, co najmniej 1,5 l dziennie, bo nawilżony organizm to nawilżona skóra.

Jak prawidłowo pielęgnować skórę po zimie?

Po okresie zimowym, jak już wspomniałam, nasza cera wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji, aby mogła odzyskać nawilżenie, elastyczność i zdrowy blask, a także przygotować się na kolejną trudną porę roku – lato. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo pielęgnować skórę po zimie:

·      oczyszczanie – powinno być co najmniej dwuetapowe, aby oczyścić skórę z pozostałości makijażu i produktów pielęgnacyjnych oraz nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń,

·      tonizowanie – tonik przywraca skórze odpowiedni, kwaśny odczyn pH, wzmacniając tym samym płaszcz hydrolipidowy i przyspieszając regenerację, ponadto zwiększa przenikalność składników aktywnych zawartych w kosmetykach,

·      odżywianie i nawilżanie – po zimie dostarczanie skórze składników odżywczych i poprawiających nawilżenie jest kluczowe dla jej kondycji, warto sięgnąć po kosmetyk, który zapewni ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i wesprze barierę hydrolipidową,

·      regularne peelingi – stosowanie peelingu raz w tygodniu pomoże na bieżąco usuwać martwy naskórek, a także utrzymać skórę w dobrej kondycji,

·      aplikacja masek – po każdym peelingu warto nałożyć na twarz maskę, która głęboko odżywi i nawilży skórę, 

·      stosowanie serum – kosmetyk, w którym składniki aktywne są bardzo mocno skoncentrowane, to sposób na szybką regenerację skóry po zimie i utrzymanie jej w dobrej kondycji wiosną i latem,

·      ochrona UV – aplikacja kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF powinna być naszym codziennym nawykiem. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?